Błąd e01 zmywarki Beko

Zmywarka Beko jest chętnie wybierana przez klientów. Zapewnia optymalny poziom czyszczenia naczyń, a jednocześnie nie kosztuje zbyt dużo. Jak każde urządzenie psuje się też od czasu do czasu. Dobrze wówczas wiedzieć jak interpretować sygnały błędów i co robić w takich przypadkach.

Niestety nie istnieją wspólne standardy kodów błędu dla urządzeń czyszczących różnych marek. Dlatego numerki wyskakujące na wyświetlaczu zmywarki mogą wprowadzać użytkowników z zakłopotanie.

Spośród błędów zmywarki najczęściej pojawiają się te związane z odpływem wody. Jeżeli na wyświetlaczu urządzenia pojawia się informacja o błędzie E01, to właśnie taka jest jego przyczyna. Czujnik zalania informuje nas, że woda z poprzedniego mycia nie została całkowicie odprowadzona. Wyświetlanemu komunikatowi może towarzyszyć buczenie, a zmywarka nie chce działać.

Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne. Często jest to wynik zatkania odpływu w którymś miejscu.

Najczęściej stosowanym sposobem na błąd E01 jest przechylenie urządzenia o 45 stopni w celu wylania zalegającej wody. Jeżeli jednak uszkodzony został przełącznik pływaka systemu (tzw. aquastop), to błąd będzie nadal wyskakiwał. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wymiana tej części. Zawsze warto też sprawdzić, czy nie doszło do zatkania lub ograniczenia wylotu w rurze odprowadzającej wodę.

Inną przyczyną wyświetlania kodu może być awaria systemu. Żeby ją wykluczyć, należy zresetować zmywarkę. W tym celu odłączamy urządzenie na ok. 15 minut. Po ponownym podłączeniu sprawdzamy, czy błąd pojawia się na wyświetlaczu. Jeżeli tak, to przystępujemy do dalszego sprawdzania przyczyn, jeśli nie – elektronika została zresetowana i działa prawidłowo.

Inne błędy w zmywarkach Beko

Używając zmywarek marki Beko, możemy natknąć się również na inne błędy. Właściwa diagnoza oszczędzi nam nerwów i pieniędzy. Informacje o kodach błędów powinny się znajdować w instrukcji do urządzenia. Warto jednak mieć do nich dostęp również poza manualem.

Lista kodów wraz z wyjaśnieniami

Numer kodu

Znaczenie

H2

błąd czujnika zmętnienia wody

H3

awaria zaworu trójdrożnego

H4

awaria czujnika NTC

H5

błąd dopływu wody

H6

 zbyt mało wody, zbyt niskie ciśnienie lub brak wody

H7

awaria systemu grzania

Wielu problemów ze zmywarką można uniknąć, jeżeli zadba się o prawidłowy poziom detergentu, drożność dyszy spryskujących i odpływu. Warto też dbać o ogólną czystość urządzenia. Sprawdź także ten artykuł na temat polecanych zmywarek Beko.

Postępowanie w razie innych problemów

Oprócz błędów, które są oznaczone kodem na wyświetlaczu, zmywarki mogą stwarzać inne problemy. Oto jak radzić sobie w takich przypadkach:

  • Niedokładne czyszczenie/naczynia pokryte nalotem – przyczyną może być zanieczyszczenie zmywarki, zatkanie dyszy spryskujących lub niedostateczna ilość detergentu. Czasami chodzi też o zbyt twardą wodę. Najlepiej spróbować od oczyszczenia urządzenia. Jeśli to nie pomoże, sprawdzić poziom detergentu i twardość wody.
  • Cząstki jedzenia na naczyniach – przepełniona zmywarka, niedostateczna ilość wody. Rozwiązaniem jest zwykle przeładowanie zmywarki, sprawdzenie, czy naczynia nie blokują działania elementów urządzenia. Możliwe też, że trzeba dodać nabłyszczacza.
  • Niedosuszone naczynia – możliwe, że jest za mało nabłyszczacza lub naczynia zostały niewłaściwie załadowane.
  • Zarysowania na szkle – możliwe, że detergentu jest zbyt dużo, temperatura prania była za wysoka lub użyliśmy za dużo zmiękczacza.

Jeżeli usterki zmywarki powtarzają się lub nie zadziałały domowe środki, to trzeba się zgłosić do specjalisty. Możliwe, że konieczna będzie wymiana części lub naprawa elektroniki.

ikona podziel się Przekaż dalej