Jak usunąć blizny? Oto 4 najlepsze sposoby na zlikwidowanie wizualne blizn
Blizny stanowią naturalną i zdrową tkankę łączną, która świadczy o tym, że rana prawidłowo się zagoiła. Nie bolą, nie stwarzają dyskomfortu, jednak stanowią ogromny problem estetyczny, szczególnie jeśli występują w widocznych miejscach. Szpecąca czerwona blizna na twarzy lub w innym, widocznym miejscu może stać się przyczyną kompleksów, a także utrudnieniem w życiu towarzyskim i zawodowym, szczególnie jeśli wykonujemy pracę wymagającą prezencji. Dlatego też doradzamy, jak usunąć blizny różnego rodzaju, jak blizny potrądzikowe, blizny na nogach po depilacji czy też blizny pooperacyjne.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o urodzie.
Jak usunąć blizny
Jak powstają blizny i jak dbać o skórę z blizną
Często nieduże blizny powstają wskutek działań człowieka, który nie pozwala skórze zagoić się powoli i samoistnie. Dlatego też nie należy ran rozdrapywać czy też zdrapywać strupków. Nie należy wyciskać niedoskonałości skóry, szczególnie ropnych zmian trądzikowych. Wyciskanie prowadzi do rozsiewania się choroby, zaś po zagojeniu na twarzy pozostają brzydkie, małe blizny i zagłębienia w skórze.
Niekiedy rany są zbyt głębokie, aby skóra mogła się zagoić bez śladu. O takie blizny, szczególnie blizny pooperacyjne, należy szczególnie dbać. Blizny nie znikną, jednak możemy znacznie zatuszować ich widoczność. Ważne jest, aby nie naciągać skóry. Jeśli blizna tworzy się w miejscach zgięcia na łokciach czy na nogach, nie należy ćwiczyć tego miejsca zbyt intensywnie, aby nie powodować rozciągania się blizny. Po operacjach na brzuchu lub cesarskim cięciu należy dbać, aby nie doszło do nadwagi. Skóry z blizną nie należy wystawiać na promieniowanie słoneczne, nie opalać się ani nie korzystać z solarium przez co najmniej rok. Słońce pobudza odkładanie się kolagenu w bliznach, przez co blizna może stać się większa, ciemniejsza i bardziej widoczna.
Blizny pooperacyjne
Szczególnie widoczne i szpecące są blizny pooperacyjne, gdyż zbyt duży uraz nie pozwala skórze zabliźnić się bez śladu. Na estetykę skóry wpływa także czas, gdyż z upływem czasu może powstać zgrubiała, czerwona blizna. Czerwona blizna pooperacyjna powstaje w wyniku zaburzeń w czasie gojenia się i będzie się utrzymywała na ciele przez wiele lat. Dlatego też blizny po szwach należy odpowiednio pielęgnować.
Po zabiegu warto stosować specjalne plastry na blizny pooperacyjne. Po zagojeniu się rany stosujemy maści z dodatkiem witaminy C, retinoidów, kwasu glikolowego czy witaminy E. Na blizny po szwach dobrze działa również delikatny masaż.
Aby usunąć lub zamaskować blizny po szwach stosuje się nowoczesne metody medycyny estetycznej jak mezoterapia, złuszczanie chemiczne, mikrodermabrazja czy laseroterapia. Jeśli już powstała zgrubiała, czerwona blizna najlepszą metodą jest usunięcie jej chirurgicznie.
Jak zlikwidować blizny na twarzy po trądziku
Efektem przebytego trądziku są brzydkie blizny na nosie, na czole i całej twarzy, które przypominają małe wgłębienia. Blizny, przebarwienia czy niedoskonałości skóry w miejscach widocznych, na przykład na czole czy na nosie, są źródłem kompleksów i problemów psychologicznych. Dlatego też wiele, szczególnie młodych, osób boryka się z problemem jak zlikwidować blizny na twarzy po trądziku.
Jak zlikwidować blizny na twarzy po trądziku? W miejscach po trądziku skóra jest cieńsza, dlatego powstają w niej wgłębienia. Leczenie blizn potrądzikowych polega na uzupełnieniu kolagenu w skórze tak aby wgłębienia się wypełniły. Niestety nie wszystkie metody okazują się skuteczne w przypadku zmian po trądziku.
Dobrą metodą na zmiany trądzikowe jest dermabrazja, polegająca na mechanicznym ścieraniu naskórka. Metoda ta wymaga przyjmowania antybiotyków, zaś proces rekonwalescencji jest długi. Równie skuteczny jest głęboki peeling, który jednak niesie ryzyko powikłań. Najbardziej skuteczny i obarczony małym ryzykiem powikłań jest zabieg laserowego usuwania blizn. Okres rekonwalescencji trwa około 5 dni. Skutecznym zabiegiem jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Jest to metoda wygodna dla pacjenta, nie niesie za sobą ryzyka powikłań, zaś po zabiegu można normalnie iść do pracy.
Jaki jest najlepszy sposób na usuwanie blizn
Maść na blizny
Na skórę z bliznami stosuje się maści i kremy z dużą ilością witaminy E. Korzystnie działa również olejek z drzewa herbacianego, który można dodać do kremu. Nierozcieńczony olejek można stosować na skórę nie dłużej niż 2 dni.
Częstym problemem są blizny na nogach powstałe wskutek źle przeprowadzonej depilacji. Na blizny na nogach można stosować żele z silikonem lub maści na blizny. We wczesnym etapie maść na blizny ma na celu uelastycznienie, wygładzenie skóry i rozjaśnienie blizny oraz zmniejszenie ryzyka pojawienia się przerostów. Jeśli jednak blizny są stare sam żel czy maść na blizny mogą okazać się nieskuteczne.
Laserowe usuwanie blizn
Zabiegi laserowe, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na usuwanie wielu rodzajów blizn. Ponadto jest to sposób mało inwazyjny i umożliwiający nawet całkowite zniwelowanie blizn. Zabiegi laserowe są pomocne na blizny po trądziku, blizny po szwach, blizny po urazach mechanicznych. Laserowe usuwanie blizn jest pomocne także do usunięcia blizn na nogach po urazach sportowych czy po depilacji.
Jak usunąć blizny przy pomocy lasera? Wiązka lasera, skierowana na miejsce blizny, tworzy mikrootwory w skórze. W ten sposób część tkanki tworzącej bliznę zostaje usunięta, a skóra może się zagoić na nowo w sposób kontrolowany. Laser pobudza komórki do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra może się łatwiej zagoić. Laseroterapia wymaga kilku zabiegów, zaś efekty są widoczne po kilku tygodniach.
Metody medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów mających na celu usunięcie lub zmniejszenie widoczności blizn. Można je z powodzeniem stosować na blizny po szwach, blizny na nogach po urazach sportowych czy też po depilacji, jak również na szpecące blizny na czole czy na nosie.
Medycyna estetyczna oferuje następujące zabiegi:
- peeling chemiczny,
- dermabrazja,
- mikrodermabrazja,
- krioterapia,
- mezoterapia.
Pamiętajmy, aby przed wybraniem rodzaju zabiegów skonsultować się z lekarzem.
Operacyjne usuwanie blizn
Zabieg chirurgiczny to często jedyny sposób na pozbycie się pogrubionych, starych, czerwonych blizn. Zabiegi chirurgiczne stosuje się na stare blizny po szwach, które wskutek zaburzeń gojenia mogą stać się twarde, czerwone, na nawet swędzą i bolą. Metody operacyjne to również jedyny sposób na usunięcie koloidów, czyli grubych i nieregularnych skupisk tkanki, których usunięcie innymi metodami jest niemożliwe.
Chirurgiczne usuwanie blizn jest szczególnie wskazane do usuwania blizn starych, szpecących i dużych. Operacja polega na wycięciu blizny i zaszyciu rany. Zabieg ten pozwala na zbadanie histopatologiczne uzyskanego materiału.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!