Jak usunąć brodawkę na stopie krok po kroku – praktyczny poradnik
Nic tak nie szpeci skóry, jak nieestetyczne zmiany w postaci kurzajek. Brodawka na stopie bądź innej części ciała nie jest w większości przypadków zagrożeniem życia, jednak wygląda po prostu… nieładnie – zarówno u dziecka, jak i u osób dorosłych. Jakie są przyczyny ich powstawania, dlaczego usuwanie kurzajek jest takie ważne i właściwie, jak prawidłowo powinno zostać przeprowadzenie ich leczenie? Dowiesz się z poniższego artykułu!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kurzajkach.
Brodawka na stopie
Brodawka wirusowa – zdjęcia
Kurzajka na stopie, palcach bądź innej części ciała występuje również pod nazwą kokosianka. Swoim wyglądem do złudzenia przypomina gładki lub nieco chropowaty guzek. Brodawczak na stopie występuje pojedynczo lub w koloniach. Może być on koloru białego, szarego, cielistego, a także brunatnego (najczęściej spotykany kolor kurzajki). Kurzajki pojawiają się na stopach osób często mniej odpornych na choroby oraz podatnych na różnego rodzaju infekcje wirusowe. U dziecka mogą one pojawić się zwłaszcza po częstych wizytach na szkolnym basenie – wilgotność jest tam dość spora, więc o zakażenie nie jest trudno. Zdecydowanie, kąpiele na pływalni i długie seanse w saunie to najczęstsze przyczyny zakażenia się kurzajką. Brodawka wirusowa często pojawia się nie tylko na stopach, ale i np. między palcami. Nietrudno jest zlokalizować zmianę, gdyż jest mocno charakterystyczna.
Brodawczak może mieć bardzo różną wielkość. Niektóre z nich są mikroskopijne, a jeszcze inne naprawdę spore (osiągające nierzadko wielkość ponad 1 cm). Warto przejrzeć dokładne zdjęcia brodawek, aby wiedzieć, z jaką ma się do czynienia. Kurzajki, które często „atakują” ludzkie ciało, to:
- kurzajka myrmecia – często znika sama, pojawiając się jako pojedyncza zmiana skórna. Jest to nieco bolesna zmiana, jak wnika pod skórę głęboko i zostawia następnie trwałą odporność organizmu. Można się nią zarazić np. w saunie czy na pływalni.
- kurzajka mozaikowa – ten brodawczak na stopie bądź innej części ciała rozmnaża się w błyskawicznym tempie. W przeciwieństwie to myrmecia, kurzajka mozaikowa samoistnie… nie zniknie. Do jej usunięcia trzeba będzie zastosować odpowiedni preparat na kurzajki bądź wdrożyć profesjonalne leczenie, jak np. wymrażanie kurzajek w gabinecie lekarskim. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lekach na kurzajkach?
Krioterapia – najbardziej skuteczne usuwanie brodawek na stopie
W żaden inny sposób brodawka na stopie nie zniknie… tak szybko! Krioterapia jest to nic innego, jak zabieg wymrażania brodawki przy użyciu ciekłego azotu i jego niskiej temperatury. Zazwyczaj osiąga ona od -5 st. aż do -21 st. C! Zainfekowane miejsce traktuje się właśnie tą substancją, a następnie powstaje na chorej tkance mnóstwo pęcherzyków. Na nich tworzy się po kilku dniach strupek, który sam odpada. Oczywiście, przed zabiegiem kurzajki na skórze są zmiękczane kwasem salicylowym.
Usuwanie kurzajek na stopie za pomocą wymrażania jest najskuteczniejszym sposobem, który nie jest inwazyjny. Nie zaleca się jednak wymrażania kurzajek naraz – zwłaszcza, gdy np. mamy je na obu stopach. Krioterapia sprawić może bowiem problemy z chodzeniem na czas tworzenia się strupka na zmianie – zatem, lepiej zachować kilkudniowy odstęp między jednym zabiegiem wymrażania, a drugim.
Preparat na kurzajki kontra wymrażanie kurzajek
Jeżeli brodawczak na stopie bardzo przeszkadza, a nie masz czasu pójść do lekarza bądź kolejki w gabinecie są zatrważająco długie, warto będzie udać się do apteki po specjalny lek na brodawki. Działają one bowiem na podobnej zasadzie, co samo wymrażanie kurzajek – z tą różnicą, że możesz taki zabieg wykonać zupełnie… samodzielnie! W tym celu możesz zdecydować się chociażby na lek Duofilm (ok. 18 zł) albo Wartix (ok. 35 zł). Cena zróżnicowana jest ze względu na pojemność obu preparatów – Wartix ma 35 ml, a Duofilm 15 ml.
Warto wspomnieć, że oba te leki są środkami, jakie oparte są na metodzie zamrażania, czyli są preparatami keratolicznymi. Wystarczy, że zaaplikujesz jeden z nich na zakażone miejsce, a kurzajka na stopie zniknie po kilku dniach. Jeżeli zmiana jest większa, trzeba będzie powtórzyć aplikację. Pamiętając oczywiście o tym, że jedną brodawkę można zamrażać… tylko cztery razy! Sprawdź także ten artykuł o wymrażaniu kurzajek krok po kroku.
Usuwanie brodawek na stopie – jak jeszcze można to zrobić?
Czy laser CO2 jest skuteczny na kurzajki?
Oczywiście, że tak! Warto skorzystać z tej opcji, jeżeli brodawka na stopie bardzo przeszkadza i pojawiają się przez to problemy z chodzeniem. Zabieg laserowego usuwania brodawek jest skuteczny niemal w 100 % i dzięki niemu kurzajki już więcej nie wracają – w przypadku innych metod, brodawki mogą bowiem pojawić się na ciele… ponownie! Za pomocą lasera CO2 można pozbyć się brodawki przy użyciu wiązki światła lasera. Zdrowa tkanka nie uszkadza się, a zabieg jest w całości bezbolesny i bardzo komfortowy – oczywiście, pacjenci dostają znieczulenie miejscowe, jakie znacznie zmniejsza dyskomfort w trakcie trwania zabiegu.
Zabieg laserem CO2 zazwyczaj trwa maksymalnie do kilkunastu minut – wiele zależy od zmian na skórze i tego, czy są one duże czy też zupełnie niewielkie. Brodawka na stopie znika po kilku dniach, odpadając jako strupek – czyli podobnie, jak przy metodzie krioterapii.
Ziele jaskółcze – metoda stara jak świat!
Glistnik kojarzą niemal wszyscy. To roślina, jaka występuje również pod nazwą jaskółcze ziele. Stosowany jest on w medycynie ludowej od bardzo dawna – może kojarzysz czasy, kiedy babcia z dziadkiem opowiadali o jego właściwościach? Roślina ta bogata jest w sok, którego brodawki nie darzą zbyt… wielką sympatią. Wystarczy jedynie złamać łodygę jaskółczego ziela, a następnie przykładać ją kilka razy dziennie do zmiany na skórze. Preparat ten jest w stanie usunąć brodawkę po kilku dniach od aplikacji soku.
Na sok z glistnika muszą jedynie uważać osoby wrażliwe na niektóre alergenne substancje. Niestety, ale właśnie z tego też względu, że jaskółcze ziele posiada uczulający skład, nie każdy będzie mógł skorzystać z tej metody leczenia. Wówczas trzeba będzie zastanowić się nad jedną z wymienionych wyżej, alternatywnych metod.