Jak usunąć farbę z ubrania?

Wywabianie plamy z farby na bazie wody (akrylowej, plakatowej, emulsyjnej)

Oczywiście najwięcej zależeć będzie od tego, na jakiej tkaninie znalazła się plama po farbie. Metody są różne, jednak należy dobrać je także pod konkretny rodzaj farby, która wylądowała na ubraniu. Kluczową sprawą jest również fakt, czy plama na kurtce bądź spodniach jest jeszcze mokra lub już wyschnięta.

Usuwanie plamy z farby emulsyjnej czy akrylowej jest zdecydowanie łatwiejsze od pozostałych rodzajów. Jak usunąć farbę z ubrania? Cóż, możesz wykorzystać w tym celu rozmaite środki czyszczące – również z tego względu, że rodzaje owych farb są różnorodne. Zanim zaczniesz czyszczenie przeprowadź je na mało widocznym fragmencie ubrania, żeby zminimalizować ryzyko przypadkowego zniszczenia:

mokra plama – usuń ją z tkaniny za pomocą noża albo łyżeczki, unikając wciskania farby we włókna. Spłucz plamę ze środka ubrania (wewnętrzna strona), trzymając ciuch w ten sposób, aby woda nie zmoczyła niezabrudzonej części ubrania. Przyciśnij plamę szmatką, jednak nią nie pocieraj! Następnie zmieszaj wodę z wybranym detergentem w proporcjach 1:1, nanieś (za pomocą gąbki) mieszankę na plamę i delikatnie ją przyciskaj.

Plama nie zniknęła? Wykorzystaj więc małą ilość… zmywacza do paznokci! Oczywiście, taki sposób nie podziała na tkaninę syntetyczną. Możesz jednak spróbować usunąć nim również plamy z farby do włosów. Usuwanie plamy z farby emulsyjnej zakończ wypraniem ubrania w pralce tak, jak zawsze. Możesz także wykorzystać w tym celu… coca-colę! Wystarczy, że wlejesz puszkę do pralki i wypierzesz ciuchy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usuwaniu plam z kawy?

zaschnięta plama – zeskrob farbę, używając w tym celu tępego noża (lub przeznaczonego do smarowania masła). Usuń skruszoną farbę twardą szczotką. Nasącz ją następnie wodą i wybranym detergentem (proporcje 1:1). Delikatnie wytrzyj plamę za pomocą gąbki, a następnie wypierz swoje ciuchy według instrukcji wypisanej na metce ubrania.

Jak sprać farbę z ubrania benzyną?

Okazuje się, że świetny antidotum na ślady po farbie na ubraniach jest również… benzyna! Sposób ten okazuje się skuteczny zwłaszcza, kiedy posiadasz materiał z bawełny albo lnu. Co po kolei należy wówczas zrobić?

  1. Nanieś na wacik kosmetyczny małą ilość benzyny.
  2. Delikatnie przetrzyj poplamione farbą miejsce.
  3. Powtarzaj czynność do momentu usunięcia plamy.
  4. Dokładnie przepłucz owe miejsce pod bieżącą, gorącą wodą.

Sukienka ubrudzona farbą oraz porady, jak usunąć farbę z ubrania i jak sprać farbę z ubrania, czyli wywabianie plamy z farby czy usuwanie farby olejnej
Jak usunąć farbę z ubrania? Praktyczny poradnik na plamy z farby

Usuwanie farby olejnej

Jak pozbyć się plamy z farby olejnej?

Wywabianie plamy z farby olejnej jest już nieco trudniejsze, jak w przypadku farb opartych na bazie wody bądź farby lateksowej. Tutaj również ważne jest, czy plama jest mokra czy już zaschnięta:

mokra plama – należy usunąć możliwie jak największą ilość farby na kurtce, bluzce czy spodniach. Możesz to zrobić za pomocą łyżeczki albo noża. Następnie nasącz bawełnianą ściereczkę terpentyną i przyciśnij ją od wewnętrznej strony zabrudzenia. Niestety, usuwanie farby olejnej jest cięższe – bo nie rozpuszcza się ona w wodzie. Mimo wszystko, terpentyna jest w tym przypadku całkiem skuteczna! Jeżeli plama jest spora, trzeba będzie wymieniać ścierkę na czystą. Rozpuściłeś plamę już wystarczająco mocno? Czas na pozbycie się pozostałości przy pomocy… wody. Sprawdź także ten artykuł o usuwaniu plam z czerwonego wina.

  1. Zmieszaj ze sobą wodę oraz wybrany detergent (proporcje 1:1).
  2. Zanurz ciuchy w mieszance i pozostaw je w niej na kilka godzin.
  3. Przepłucz ubrania, a następnie wypierz je według wskazówek na metce. Czytanie instrukcji jest kluczowe, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich ubrań. Niedostosowanie się grozi bowiem ich… zniszczeniem.

zaschnięta plama – usuń wysuszone plamy z farby olejnej za pomocą twardej szczotki. Sprawdź na opakowaniu farby, jakiego rozpuszczalnika najlepiej jest użyć. Jeżeli nie masz możliwości jego użycia, skorzystaj ze… spirytusu! Możesz również spróbować usunąć w ten sposób ciężkie plamy z farby do włosów. Uważaj jednak, bo spirytus może być nieodpowiedni dla włókna syntetycznego!

Jak usunąć farbę z ubrania… pilniczkiem?

Ostatnim sprawdzonym sposobem na pozbycie się plam z zaschniętej już farby okazuje się użycie… pilniczka kosmetycznego! Przy jego pomocy możesz bowiem delikatnie zetrzeć farbę. Musisz jednak być całkowicie pewien, że farba zaschła w całości – jeżeli będzie bowiem nawet delikatnie mokra, możesz wpędzić się w jeszcze większe kłopoty i na pewno… zniszczysz ubranie.

„Piłowanie” farby będzie skuteczne pod warunkiem, że nie będziesz działał na cienkich i delikatnych materiałach. Metoda z pilnikiem przeznaczona jest wyłącznie do grubych tkanin! Jeżeli spróbujesz usuwać plamy z delikatnych materiałów, na pewno zrobisz w nich dziurę. To będzie wówczas zdecydowanie większym problemem, jak plamy po farbie na ubraniu!

ikona podziel się Przekaż dalej