Po co zlikwidować konto?

Usuwanie konta ze względu na dane

Jednym z podstawowych powodów, dla którego ludzie chcą zlikwidować Facebooka na stałe są niepokojące informacje o wycieku danych. Można się domyślać, że nasze życie prywatne jest narażone na ciekawe oko obserwatorów. Jednak klientów Fejsbuka mniej niepokoi to, że znajomi zobaczą zdjęcie z rodzinnego obiadu czy wakacji za granicą. To co pokażemy znajomym wybieramy sami. Ogólna ostrożność w internecie jest zalecana. Jeżeli chcę pokazać moje dziecko, pochwalić się nowym samochodem czy wyjawić, gdzie jadę na wakacje, to wystarczy zadbać, żeby zobaczyli to tylko wybrani znajomi.

Dane, które wpisujemy podczas rejestracji powinny być bezpieczne. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. Kiedy świat obiegły wypowiedzi byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena niektórzy potraktowali je jak teorię spiskową. Wiadomo, że służby wiedzą, jak namierzyć telefon czy laptopa, ale przecież nie śledzą nas nieustannie, prawda? Dużo bardziej niepokojąca okazała się afera z Cambridge Analytica. Polegała ona na tym, że dane z Fejsa trafiały do firmy zajmującej się analizą danych i łączeniem ich w grupy tematyczne. W ten sposób wykorzystano dane w kampaniach politycznych, co – jak twierdzą niektórzy – mogło wpłynąć na wynik. Nie wszyscy politolodzy się z tym zgodzą, ale afera pokazała, że dane nie są bezpieczne. Po tych wydarzeniach coraz większa ilość osób zdecydowała się na usuwanie swojego konta na zawsze.

Kasowanie z innych powodów

Istnieje też kilka innych powodów, dla których ludzie chcą wiedzieć jak usunąć fb. Z poważniejszych należy wymienić śmierć bliskiej osoby. Jeżeli mamy dostęp do jej hasła, to możemy chcieć zlikwidować trwale jej Facebooka.

Inny powód, żeby wykasować konto, to znudzenie czy zmęczenie obecnością w mediach społecznościowych. Może to wynikać ze zmiany osobistych przekonań, zaburzeń nastrojów wywołanych uzależnieniem albo złymi doświadczeniami w kontaktach przez to medium. Czasami psychologowie radzą swoim klientom „usuń Fejsa”, kiedy widzą, że obecność w mediach społecznościowych działa na nich destrukcyjnie. Z tych samych powodów wiele osób zastanawia się jak usunąć Instagrama.

Osoby, które chcą odpocząć od fb mogą po prostu zawiesić swoje konto albo całkowicie je wyrejestrować. Zawieszenie konta nie chroni danych, które pozostają nadal w bazie. Pozwala jednak odpocząć od ciągłych powiadomień czy nieprzyjemnych komentarzy pod naszymi wpisami.

Kasowanie konta krok po kroku

Jak zawiesić konto

Zawieszenie konta jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie zdecydowały się na jego usunięcie. Chcą po prostu na jakiś czas zrezygnować z tego typu aktywności. Dokonanie tego jest banalnie proste. Jak usunąć fb tymczasowo? Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  • Otwórz swój profil. W prawym górnym rogu znajdziesz strzałkę, a po rozwinięciu „Ustawienia” konta.
  • W kolumnie po lewej stronie wybierz „Twoje informacje na facebooku”.
  • Na samym dole znajdziesz przycisk „Dezaktywacja i usuwanie”. Naciśnij i wybierz „Kontynuuj do dezaktywacji konta”.

Usuń tymczasowo konto, postępując zgodnie z instrukcjami, które znajdziesz po wciśnięciu kontynuacji zadania.

W ten sposób nie możesz zlikwidować profilu na stałe. Za to dezaktywacja Facebooka jest natychmiastowa.

Co jakiś czas interfejs Fejsbuka jest zmieniany przez programistów. Jeśli kiedyś usuwałeś konto, a teraz chcesz skasować kolejne, to wcale nie znaczy, że instrukcja wygląda tak samo jak pięć lat temu. Jeżeli masz wątpliwości czy usuwanie konta zadziała, zajrzyj do aktualnych instrukcji udostępnianych na stronie portalu.

Zaletą dezaktywacji konta jest to, że nadal możesz korzystać z Messengera.

Jak usunąć fb na stałe

Jak usunąć konto na facebooku? Zawieszenie konta działa natychmiastowo, ale nie usuwa twojego profilu. Możesz go w każdej chwili reaktywować. Takiej możliwości nie ma, jeśli usuniesz konto. Wówczas jedyną możliwością powrotu na portal jest założenie nowego konta. Jeżeli nadal jesteś zdecydowany, żeby przeprowadzić kasowanie na zawsze, to postępuj zgodnie z instrukcją.

Wejdź na swoje konto i dojdź do „Dezaktywacji i usuwania”, tak jak pokazano powyżej. Zamiast „dezaktywuj konto” zaznacz „usuń konto na stałe”. Następnie wybierz „kontynuuj” i postępuj zgodnie z instrukcjami. Na tym etapie możesz jeszcze zrezygnować z usuwania konta.

Jak widać kasowanie konta nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj tylko, że w ten sposób można wykasować dużo informacji. Jeżeli na koncie masz jakieś linki, zdjęcia czy wpisy, które chciałbyś zachować, zapisz je przed likwidacją konta. Odpowiedź na pytanie, jak usunąć konto na facebooku, nie należy do trudnych.

Facebook na laptopie, a także porady, jak usunąć fb i konto z facebooka
Usuń konto na facebooku, czyli porady jak usunąć fb krok po kroku

Usuwanie konta plusy i minusy

Ile czasu trwa usuwanie profilu?

Wiesz już, jak usunąć fb, ale nie wystarczy nacisnąć „usuń”, żeby wszystko od razu znikło. Twoje konto i powiązane z nim dane są częścią ogromnej bazy. Dlatego ekipa Facebooka zastrzega sobie czas 14 dni, żeby trwale zlikwidować konto. Co ciekawe możesz się rozmyślić w tym czasie i przywrócić je przed upływem dwóch tygodni.

To, że skasowałem moje konto nie znaczy, że nawet po tych 14 dniach znikną wszystkie powiązane z nim filmy, obrazki i wiadomości. Po tym czasie portal może trwale zamknąć możliwość przywrócenia konta, ale usuwanie reszty danych zajmie nawet do 90 dni. Nie zdziw się, jeżeli jeszcze miesiąc po usunięciu profilu zobaczysz u znajomych wiadomości, które im wysłałeś.

Wiele osób decyduje się na zawieszenie konta również z tego powodu. Jeżeli chcą mieć trochę spokoju, to wolą natychmiastowy efekt niż trwałe usunięcie wszystkich danych. Tym bardziej, że mogą zachować dostęp do Messengera. Kto usuwa konto pozbywa się wszystkich kontaktów jakie nawiązał za pośrednictwem tego portalu. Jeżeli mimo wszystko jesteście zdecydowani skasować Facebooka, to róbcie to zgodnie z instrukcjami.

Czy wszystkie informacje są bezpieczne?

Jeżeli pytasz, jak usunąć fb, bo postanowiłeś wyrejestrować się z fejsa, to pewnie interesuje cię temat bezpieczeństwa w sieci. W czasach powszechnego dostępu do internetu jest to zagadnienie szczególnie ważne. Warto dbać o nie również, kiedy korzystamy z Fejsbuka.

Zanim zdecydujesz się zlikwidować profil na stałe zobacz jakie dane udostępniasz znajomym. Może część z nich trzeba ograniczyć tylko do najbliższych znajomych. Możesz też ustawić konto w taki sposób, żeby większość danych była niewidoczna dla osób z zewnątrz. Usuń niepotrzebne dane, które tylko zdradzają jakieś osobiste informacje.

To wszystko zabezpieczenia podstawowe. Usuwanie całego konta jest wskazane przede wszystkim wtedy, kiedy obawiasz się nieuczciwych praktyk ze strony adminów. Jak już pisaliśmy istnieją powody do takich obaw. Niektórzy podchodzą to tego inaczej. Zamiast się wyrejestrować wolą korzystać z dobrodziejstw danej platformy, przy świadomości związanych z tym zagrożeń.

Czy popularność Facebooka spada?

Chociaż wiele osób kasuje swoje konta na Facebooku, to równie dużo dołącza do tej platformy. Nic w tym dziwnego. Istnieją inne portale społecznościowe, ale nie dają tak dużych możliwości komunikacyjnych. Instagram pozwala publikować właściwie tylko obrazki, Twitter jest miejscem do przekazywania krótkich treści. Różne portale są zorientowane na konkretny typ kontaktów. Na Facebooku mamy zebrane różne sposoby kontaktu razem. Sama wiedza jak usunąć fb nie prowadzi do tego, że wszyscy masowo usuwają konto. Pojawiło się nawet ciekawe zjawisko – narzekania na inwigilację i wyciek danych przez osoby uczestniczące w grupach na tym portalu. Osoby całkowicie świadome zagrożeń związanych z korzystaniem z Facebooka pozostają w kontakcie ze znajomymi. Dlatego nie są tak chętne, żeby wydać polecenie usuń i zlikwidować swój profil raz na zawsze.

Facebook daje duże możliwości skrzykiwania się na różne wydarzenia, transmisji, publikowania idei. Dlatego osoby uważające się za bardziej świadome i zaangażowane korzystają z niego dużo chętniej. Przeglądając nazwy i treść grup można się zdziwić jak wiele dotyczy takiej czy innej „ucieczki z Matrixa”.

Po ograniczeniu aktywności w realu, którą wprowadzono w związku z epidemią Covid-19, popularność Fejsa jeszcze bardziej wzrosła. Według statystyk w pierwszym kwartale 2020 roku z tej platformy czynnie korzystało 2,6 miliarda użytkowników. To nie jest wynik upadającego portalu społecznościowego, prawda?

Jeżeli mimo wszystko decydujesz się, żeby usunąć konto na Fejsie, to możesz to łatwo zrobić korzystając z poleceń wbudowanych w interfejs. Ostatecznie odpoczynek od kłótni internetowych i śmiesznych zdjęć kotów każdemu się przyda od czasu do czasu. Jeżeli masz poza tym kontakt z przyjaciółmi z portalu, to tak naprawdę zawsze możesz wrócić np. zakładając kolejne konto. Można też zawiesić konto i sprawdzić jak będziemy się z tym czuć. Usuwanie facebooka może być zawsze następnym etapem po dezaktywacji.

ikona podziel się Przekaż dalej