Jak usunąć fugę z płytek - sprawdzone sposoby krok po kroku
Zakładanie płytek lub wymiana fugi zawsze wiążą się z dużym bałaganem. Śladów fugi cementowej na płytkach nie sposób uniknąć. Starta od razu szybko schodzi, jeśli jednak chociaż trochę zaschnie, trudno ją będzie usunąć. Niewielkie maźnięcia lub grudki nie prezentują się zbyt dobrze. Dowiedz się, jak usunąć fugę z płytek.
A może zainteresuje cię także artykuł o usuwaniu silikonu z kabiny prysznicowej?
Jak usunąć zaschniętą fugę?
Nowoczesne spoiny stosowane przy kładzeniu płytek są bardzo trwałe. Ma to oczywiste plusy – wymiana fugi nie jest konieczna zbyt często, nie musisz więc myśleć o remontach. Jednak ma to także minusy – zaschnięta na powierzchni podłogi czy ściany fuga zdaje się być po prostu niezmywalna. Dlatego wiele osób stara się wyskrobać fugę z kafelek. To największy błąd, który może prowadzić do uszkodzenia płytek.
Usuwanie fugi z płytek jest możliwe wyłącznie za pomocą specjalistycznych środków chemicznych. Należy stosować je bardzo ostrożnie i ściśle trzymając się do zaleceń producenta. Zwróć uwagę także na to, żeby dawka preparatu była odpowiednia do materiału. Gres reaguje inaczej niż delikatna, lśniąca ceramika. Usuwanie fugi cementowej trzeba przeprowadzić z największą uwagą, by środek nie dostał się do szczeliny między płytkami. Wtedy zniszczy spoinę – może ją przebarwić lub całkiem wykruszyć, a wtedy konieczna będzie wymiana fugi na nową. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu fug.
Usuwanie fugi z płytek krok po kroku
Miejsce, na którym znajduje się plama z fugi należy dość dobrze nawilżyć. Najczęściej wystarczy przetrzeć je mokrą ścierką. Dopiero wtedy można przystąpić do nakładania środka do usuwania fugi z kafelek.
Na plamę nakłada się preparat w odpowiednim stopniu rozcieńczenia. Im mocniej zaschnięta i starsza warstwa fugi na płytkach, tym wyższe powinno być stężenie mieszaniny. Nałożony a fugę preparat warto zostawić na kilka lub kilkanaście minut, zabezpieczając spoiny przed kontaktem z nim. Jego zadaniem jest rozmiękczenie cementu, by można było go zmyć bez większego problemu.
Po upływie dłuższej chwili możesz spróbować usunąć fugę. Jeśli jeszcze się trzyma, poczekaj chwilkę lub nałóż kolejną porcję mocniej stężonego roztworu środka chemicznego z wodą. Po kilku chwilach możesz znów spróbować. Cement powinien zmyć się pod wpływem mocniejszego tarcia gąbką lub ściereczką. Nie chodzi o to, by wyskrobać fugę, powinna sama odejść. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie całej podłogi dwukrotnie letnią wodą. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sprzątania łazienki.
Jak usunąć zaschniętą fugę – środki chemiczne
Usuwanie fugi z płytek środkami chemicznymi może być nieco ryzykowne. Musisz założyć rękawiczki, ponieważ preparaty tego typu są zazwyczaj dość żrące i mogą uszkodzić skórę. Należy także trzymać je z dala od dzieci, w bezpiecznym, trudnodostępnym i chłodnym miejscu. Niestety, na zaschniętą fugę inne sposoby domowe nie działają tak dobrze.
Miej jednak na uwadze, że tego rodzaju żrąca chemia w niektórych przypadkach może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Niestety, na niektórych powierzchniach nie zadziała, a może przyczynić się do powstawania przebarwień i uszkodzeń. Dlatego zanim zaczniesz usuwać fugę za ich pomocą, koniecznie zrób próbę w mało widocznym miejscu. Pod żadnym pozorem nie wykorzystuj ich do czyszczenia polerowanego marmuru o powłoce odpornej na działanie kwasów. Nie sprawdzą się także na powierzchni wapiennej. W tym przypadku nakładając fugę należy zachować szczególną ostrożność i wszystkie ewentualne plamki od razu wycierać wilgotną ściereczką.