Jak usunąć gumę do żucia z ubrania - najlepsze domowe sposoby
Guma do żucia na ubraniu? Nie musi oznaczać, że ukochana, delikatna bluzeczka musi znaleźć się w koszu na śmieci. Jest kilka sposobów na to, by pozbyć się gumy do żucia z ubrań tak, by nie została żadna plama, a materiał nie został uszkodzony. Dowiedz się, jak to zrobić domowymi sposobami.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wywabiania plam.
Jak pozbyć się gumy do żucia na ubraniu? Potraktuj ją zimnem!
Jednym z najłatwiejszych sposobów na pozbycie się gumy do żucia wtopionej w materiał ubrań, jest jej dokładne zamrożenie. Kiedy się zmrozi, stanie się bardziej krucha i odspoi się od ubrania. Łatwiej będzie ją ściągnąć z tkaniny. Jak odkleić gumę?
Włóż ubranie na kilka godzin do zamrażarki. W zasadzie powinny wystarczyć 3-4, ale na wszelki wypadek potrzymaj je dłużej. Guma do żucia musi być dobrze zmrożona, by można było ją połamać. Jeśli nie masz miejsca w zamrażalniku, możesz obłożyć gumę kostkami lodu na 10-15 minut. Wszystko po to, by ją dobrze zamrozić, tak, by zrobiła się twarda i popękana.
Potem weź tępy nóż (na tyle, by nie uszkodzić nim ubrania) i ściągnij nim zamarzniętą grudkę. Potem wystarczy wrzucić ubranie do pralki. Sprawdź, jaka jest najwyższa możliwa temperatura prania i taką zastosuj. Pod wpływem wysokiej temperatury plama po gumie do żucia powinna dokładnie zejść. Sprawdź także zebrane w tym miejscu domowe sposoby.
Czym rozpuścić gumę do żucia?
Równie dobrze możesz użyć wysokiej temperatury. Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Wystarczy potraktować ją parą wodną. Potrzebujesz garnka z wodą. Kiedy się zagotuje, umieść ubranie nad kłębami pary. Guma do żucia zacznie wchłaniać wilgoć i zacznie się delikatnie odspajać od materiału. Po kilku-kilkunastu minutach możesz spróbować usunąć ją tępą stroną noża lub małą szczoteczką. Guma powinna być lekko rozpuszczona, dlatego bez problemu usuniesz są z materiału.
Czym rozpuścić gumę do żucia poza tym? Możesz także wypróbować nieco uproszczoną wersję tego sposobu i po prostu wstawić zabrudzony fragment ubrania do garnka z gotującą się wodą. Wtedy guma powinna się szybciej rozpuszczać i nie będzie problemu, jak odkleić ją od materiału. Jednakże ten sposób jest zarezerwowany wyłącznie do ubrań, które można prać w wysokiej temperaturze (spodnie jeansowe, ręczniki itp.). A może zainteresuje cię także artykuł z poradami na temat prania jeansów?
Jak sprać gumę do żucia octem?
Przyklejona guma do żucia na ubraniu to ogromny problem. Próby zapierania jej wodą z detergentem spełzną na panewce. Jednak guma dobrze schodzi w kontakcie z octem i jego możesz wykorzystać do spierania zaschniętych resztek. Wystarczy 1/3 szklanki octu, może być ocet winny, jeśli nie lubisz zapachu spirytusowego. Podgrzej go do średniej temperatury i namocz w nim białą szmatkę. Po chwili możesz zacząć pocierać nią miejsce, w którym jest przyklejona guma.
Ocet powinien osłabiać miejsce połączenia ubrania z powierzchnią gumy, dzięki czemu powinna odejść bez problemu, nie pozostawiając żadnych drobinek ani plam. Jednak nie zawsze to się udaje, czasami musisz użyć do tego nożyka lub małej szczoteczki.
Usuwanie gumy do żucia z ubrania za pomocą tłuszczu
To dość kontrowersyjna metoda, ale wiele osób uważa, że naprawdę bardzo skuteczna. Guma do żucia na ubraniu ma skutecznie zejść, jeśli potraktujesz ją tłuszczem. Możesz zastosować masło lub olej kokosowy. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku syntetycznych materiałów, bawełna, wełna czy jedwab raczej źle na to zareagują i możesz zniszczyć materiał.
Wystarczy posmarować gumę tłuszczem na około 60 sekund. Bardzo pilnuj czasu, bo inaczej pozbędziesz się gumy, a będziesz musiał walczyć z plamami tłuszczu, które już nie schodzą tak chętnie. Po upływie minuty guma zacznie się odspajać od materiału, dzięki czemu bardzo łatwo ją zdejmiesz.
Plama po gumie do żucia
Czasami po usunięciu plamy po gumie do żucia pozostaje ślad, który trudno jest sprać. Można oczywiście potraktować go płynem odplamiającym. Wystarczy potrzeć zabrudzone miejsce nasączoną w nim ściereczką. Jednak ten sposób nie sprawdza się w przypadku wszystkich materiałów, a jest wiele domowych sposobów, by sobie poradzić z resztkami gumy, nie ryzykując utraty koloru.
Możesz zastosować olej kokosowy, ale nieco w inny sposób niż we wcześniejszym przykładzie. Podgrzej go, by się dokładnie rozpuścił (na przykład w kąpieli wodnej lub mikrofalówce). Teraz namocz w nim ściereczkę lub bezpośrednio zabrudzone miejsce. Pocierając materiałem o siebie zauważysz, że pod wpływem ciepłego oleju, resztki gumy zaczynają się rozpuszczać i schodzić. To najlepsza metoda na to, jak sprać gumę do żucia.
Tego sposobu nie możesz jednak stosować zbyt długo – pocieranie powinno trwać tylko chwilę, a utłuszczone ubranie musi niemal od razu trafić do pralki, by nie pozostały na nim tłuste ślady. Jeśli wolisz nie ryzykować, możesz wykorzystać żelazko. Na plamę po gumie nałóż kartkę papieru, a następnie przewróć ubranie na drugą stronę i przejedź kilka razy rozgrzanym żelazkiem bez opcji pary. Pod wpływem wysokiej temperatury resztki gumy się zaczną rozpuszczać i przykleją się do kartki papieru. Wystarczy ją oderwać razem z nimi.