Jak usunąć gumę ze spodni – metoda kostki lodu

Spodnie, zwłaszcza z jeansu lub innych materiałów tego typu, są dość odporne na wodę i zimno, więc spokojnie można zastosować w ich przypadku metodę wymrażania. Na delikatniejszych bluzkach jest to nieco trudniejsze, jednak tutaj świetnie się to sprawdza.

Guma do żucia najczęściej przykleja się do powierzchni materiału i nie wnika w jego strukturę, nie rozszerzając nici splotu. Dlatego kiedy ją zmrozisz, będziesz mógł po prostu ją skruszyć i usunąć. Usuwanie gumy do żucia ze spodni tą metodą można przeprowadzić na kilka sposobów. Możesz włożyć po prostu spodnie do zamrażalnika, a po mniej więcej godzinie wyciągnąć je i spróbować usunąć plamę. Możesz także obłożyć ją kostkami lodu, by chłód utwardził gumę. Wystarczy 10-15 minut. Wtedy możesz ją delikatnie oderwać. Spróbuj podważyć ją także tępym nożykiem, dzięki temu ryzyko uszkodzenia materiału będzie mniejsze.

Jak odkleić gumę ze spodni za pomocą pary wodnej

Możesz także zastosować zupełnie odwrotną metodę i użyć ciepła. Wtedy guma zacznie się rozpuszczać i delikatnie się odspoi od materiału. Zagotuj wodę w garnku i umieść ubrudzone ubranie nad kłębami pary. Zaschnięta guma do żucia zacznie wchłaniać wilgoć i powoli zacznie się odklejać. Możesz to przyspieszyć używając tępego nożyka, ale ostrożnie, by nie rozmazać jej po materiale.

Szybszym sposobem jest umieszczenie plamy w garnku z gorącą wodą lub zapieranie plamy pod bieżącym, naprawdę ciepłym strumieniem. Jak sprać gumę do żucia w ten sposób? Najpierw namocz w gorącej wodzie, a potem lekko potrzyj. Uważaj, by nie rozprowadzić roztopionej gumy na inne części materiału. Usuwanie gumy do żucia z ubrania w ten sposób jest zarezerwowane tylko do tkanin, które dobrze znoszą wysokie temperatury. Cienkie spodnie nie zdadzą egzaminu, jeans jak najbardziej tak. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wywabiania plam.

Przyklejona guma do żucia to nie lada problem. Wywabianie plam z gumy nie jest łatwe, samo odklejenie także bywa skomplikowane.
Jak usunąć gumę ze spodni - sprawdzone sposoby na odklejanie i wywabianie plam z gumy

Jak sprać gumę do żucia – domowe sposoby

Jest jeszcze kilka innych domowych sposobów na to, jak usunąć gumę do żucia ze spodni. Bardzo popularnym jest zastosowanie tłuszczu. Możesz sięgnąć po olej kokosowy, olejek herbaciany lub zwykłe masło. Jest to dość kontrowersyjna metoda, ponieważ wtedy na materiale pozostaje tłusty ślad, jednak w przypadku spodni nie powinno być problemu z jego wypraniem. Wystarczy posmarować gumę i jej okolice, by udało się ją ściągnąć. Później trzeba wrzucić ubranie do pralki, najlepiej wcześniej zaprać plamę płynem do mycia naczyń. Po gumie nie powinno być żadnego śladu.

Czym usunąć gumę do żucia poza tym? Możesz zastosować także ocet. Zwykłe proszki do prania i tego rodzaju detergenty nie sprawdzają się, jednak woda z octem jest bardzo skuteczna. Wystarczy podgrzać go (nie do wrzenia) i nanieść na plamę za pomocą białej ściereczki. Delikatnymi ruchami przesuwaj po gumie do żucia, która powinna się rozpuszczać i zacząć się bez problemu spierać. Sprawdź także zebrane w tym miejscu domowe sposoby na różne problemy.

Czym usunąć gumę do żucia – resztki i ślady

Sposobów na to, jak usunąć gumę ze spodni, jest bardzo wiele, jednak po zastosowaniu każdego z nich na materiale pozostaje niewielki ślad –małe resztki gumy, które nie odspoiły się od tkaniny. Możesz potraktować je płynem odplamiającym, chociaż nie zawsze jest to bezpieczne dla tkaniny. Niektóre materiały szybciej się przebarwiają.

Dlatego warto zastosować delikatniejsze środki. Dobrym pomysłem jest nałożenie ciepłego (podgrzanego do około 50 stopni Celsjusza) oleju kokosowego i nasypanie na plamę niewielkiej ilości soli. Potem potrzyj materiał o siebie – sól zadziała jak peeling, a ciepły olej rozpuści drobinki gumy. Oczywiście potem od razu spodnie muszą znaleźć się w pralce, a tłusta plama powinna być zaprana płynem do mycia naczyń. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze podanej na metce.

ikona podziel się Przekaż dalej