W jaki sposób tworzy się kamień na zębach?

Chcąc się dowiedzieć, jak wyczyścić kamień na zębach, warto sprawdzi w ogóle, w jaki sposób się on tworzy. Dzięki temu przy okazji będziemy mieli świadomość tego, jak możemy zapobiegać jego występowaniu. Przede wszystkim, kamień nazębny to nic innego, jak skrystalizowana płytka nazębna. Jeżeli podczas mycia zębów dokładnie nie pozbędziemy się osadu na zębach, to w ciągu kilkudziesięciu godzin dochodzi do jego skrystalizowania.

Najczęściej kamień na zębach tworzy się przy linii dziąseł. Ponieważ to właśnie tam higiena jamy ustnej jest przez nas zaniedbywana. Dodatkowo, jeżeli regularnie spożywamy herbatę lub kawę, to zalegający osad ma ciemniejszy kolor. To wpływa nie tylko na brak estetyki, ale również zalegający osad przyczynia się do rozwoju próchnicy, a także innych chorób zębów i dziąseł. W związku z tym warto dbać o to, aby nie dochodziło do pojawiania się kamienia na zębach. Natomiast, gdy już mamy taki problem, to powinniśmy sprawdzić, jak go można skutecznie wyczyścić.

Jak usunąć kamień nazębny?

Najlepiej jest oczywiście zdecydować się na usuwanie kamienia na zębach w gabinecie stomatologicznym. W przypadku usuwania płytki nazębnej proponowany jest skaling. Coraz częściej wykonywany jest skaling metodą ultradźwiękową lub też laserową. Coraz rzadziej w gabinetach stomatologicznych oferowany jest skaling mechaniczny. Po usuwaniu osadu nazębnego bardzo często wykonywany jest zabieg piaskowania, którego zadaniem jest polerowanie zębów.

Niestety nie wszyscy mogą wybrać się na usuwanie kamienia nazębnego do gabinetu stomatologicznego. Szczególnie skaling metodą ultradźwiękową niesie ze sobą pewne przeciwwskazania. Z tego zabiegu nie mogą korzystać osoby mające wszczepiony rozrusznik serca, jak i również borykające się z problemami związanymi z odklejaniem się siatkówki oka. Wtedy takie osoby, mogą wybrać się na zabiegi innego typu lub też spróbować samemu wyczyścić zęby z uporczywego osadu.

Domowe sposoby na usuwanie kamienia na zębach

Gdy chcemy dowiedzieć się, jak usunąć kamień nazębny wykorzystując domowe sposoby, to koniecznie powinniśmy mieć na uwadze, że ich skuteczność zależy przede wszystkim od systematyczności ich stosowania, jak i również tego, czy rzeczywiście prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej. Dodatkowo, przy bardzo mocno zalegającym kamieniu nazębnym, takie metody mogą okazać się już mało skuteczne lub tylko pomogą uporać się z niewielką ilością osadu.

Do domowych sposobów na to, aby samemu wyczyścić płytkę nazębną, zaliczamy:

  • Pastę na bazie sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego - pół łyżeczki sody mieszamy z łyżką oleju kokosowego. Następnie taką przygotowaną samemu w domu pastą do zębów, czyścić jamę ustną. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przekraczać podanej ilości sody oczyszczonej, ponieważ mogłoby dojść do uszkodzenia zębów oraz dziąseł. Dodatkowo tego typu domowe sposoby można stosować maksymalnie przez tydzień. Do takiej mieszanki można dodać jeszcze pół łyżeczki cynamonu, który wykazuje się właściwościami antyseptycznymi oraz przeciwzapalnymi.
  • Pastę na bazie drożdży piwnych - w celu przygotowania w domu naturalnej pasty do usuwania kamienia nazębnego, należy wymieszać ze sobą łyżkę drożdży piwnych wraz z pół łyżeczką soli. Całość mieszamy z odrobiną wody. Smak tej pasty nie będzie zbyt przyjemny, jednak należy ją stosować tylko dwa razy dziennie, maksymalnie przez siedem dni. Po tym czasie można przejść już na stosowanie zwykłej pasty do zębów.
  • Ocet jabłkowy - zastosowanie octu jabłkowego, aby skutecznie usunąć kamień nazębny, nie jest znany od dziś. Na szczęście nie jest potrzebna jego duża ilość, aby móc się uporać z problemem zalegającego osadu. Wystarczy nałożyć kilka kropel octu jabłkowego na szczotkę do zębów i szorować nią całe szczęki przez ok. 2 minuty. Taki zabieg stosujemy wyłącznie raz w tygodniu, w związku z czym, jeżeli nie jesteśmy wielbicielami smaku octu jabłkowego, to taka częstotliwość jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania. Warto dodać, że ocet jabłkowy działa również korzystnie na odświeżenie oddechu oraz pomaga uporać się z problemem pleśniawek. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z poradami, czym i jak szybko wybielić zęby.

Jak usunąć kamień nazębny w domu - przegląd pozostałych metod

Okazuje się, że kamień nazębny możemy zdjąć w domu, niekoniecznie korzystając z naturalnych metod. Istnieje wiele produktów, które są dedykowane do tego celu. W związku z tym możemy próbować dopasować konkretne rozwiązania do swoich potrzeb, sprawdzając przy okazji ich skuteczność. Wśród proponowanych preparatów oraz urządzeń można znaleźć produkty, które wpasowują się do różnych półek cenowych.

Produkty zapewniające usuwanie kamienia na zębach:

  • Pasta usuwająca kamień nazębny - jeżeli zależy nam na tym, aby zdjąć z naszych zębów zalegający osad, a jednocześnie móc wykonać ten zabieg w domu, to na pewno wśród preparatów nie powinno zabraknąć specjalnej pasty do zębów. Tutaj jednak trzeba dokładnie przeczytać, czy na pewno konkretna pasta jest dedykowana do tego celu, czy jednak ma ona jedynie zapobiegać powstawaniu osadu. Jest to bardzo ważne, ponieważ wielu producentów wykorzystuje taką informację w swojej nazwie produktu, a tym samym jest to jedynie pasta profilaktyczna. Dlatego warto wybierać jedynie pasty medyczne, jednocześnie zwracając mocno uwagę na skład pasty.
  • Skaler soniczny - chcąc zdjąć kamień nazębny możemy natrafić na propozycję skorzystania z domowego skalera, którego zadaniem, jest wytwarzanie fal ultradźwiękowych odpowiedzialnych za rozbijanie płytki nazębnej. Producenci imitują profesjonalny skaler, dlatego skuteczność tego urządzenia, nie jest jeszcze w pełni potwierdzona.

Gdy już wiemy, jak zdjąć kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym, a także, w jaki sposób odbywa się usuwanie płytki nazębnej w domowych warunkach, możemy próbować konkretnych metod, aż znajdziemy dla siebie tę najwłaściwszą. Oprócz tego warto dowiedzieć się, jak myć zęby szczotką soniczną, dzięki czemu zachowamy odpowiednią profilaktykę przed pojawianiem się uporczywego osadu na zębach. Niestety, gdy jest już za późno i doszło do pojawienia się bardzo dużych ubytków stomatologicznych, to naszym głównym obiektem zainteresowań będzie to, czy leczenie kanałowe boli, a także, na czym polega. Dlatego warto dbać jak najlepiej o swoje zęby, aby nie doprowadzić ich do naprawdę kiepskiego stanu.

ikona podziel się Przekaż dalej