Odkamienianie żelazka krok po kroku

Jak usunąć kamień octem?

Jak odkamienić żelazko? Ocet jest to naturalny odkamieniacz do żelazka, niezależnie od modelu urządzenia – Tefal, Philips czy Braun. Jak za jego pomocą można pozbyć się kamienia? Otóż, do tego będą potrzebne następujące rzeczy:

 • ocet,
 • ścierka do czyszczenia,
 • ścierka do prasowania,
 • wykałaczki.

Najpierw dokładnie zmocz ścierkę octem. Nałóż taką ścierkę na wykałaczkę i ją przepychaj – możesz także wcześniej wyczyścić dziurki samymi wykałaczkami, bez użycia octu. Po wykonaniu tego kroku wlej do żelazka ocet i… zacznij prasować. Najlepiej będzie skorzystać z jakiejś ścierki, na której może gromadzić się osad. Koniecznie otwórz okno, ponieważ ocet wydziela dość intensywny zapach. Gdy ocet wyparuje, wlej do żelazka (np. Bosch) trochę wody destylowanej i zacznij prasować ponownie – dzięki temu pozbędziesz się z urządzenia dość nieprzyjemnego zapachu. Na końcu wytrzyj swoje żelazko parowe wilgotną ścierką.

Pamiętaj, że oprócz octu warto również skorzystać z roztworu wody wraz z… kwaskiem cytrynowym! Wystarczy, że rozpuścić w szklance wody dwie łyżeczki kwasku i dokładnie go w niej wymieszasz. Kwasek to substancja nieco mniej drażniąca od octu – stąd też metoda ta będzie wygodniejsza pod względem zapachu. Jak umyć żelazko? Otóż, proces czyszczenia będzie taki sam, jak w przypadku octu – zmienia się tylko główny składnik. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu żelazka sodą i octem?

A może tak gotowy odkamieniacz do żelazka?

Zbieranie się kamienia w żelazku w domu zdarza się zawsze. Odkamienianie żelazka Braun czy Tefal można wykonać również dzięki gotowym środkom, dostępnym na rynku. Są lepsze od octu pod tym względem, że nie trzeba wietrzyć mieszkania. To metoda szybsza niż domowe sposoby, która skutecznie poprawia wydajność żelazek oraz przedłuża ich przydatność. Mało tego, efektywnie zabezpiecza je chociażby przed korozją! Możesz zdecydować się na odkamieniacz uniwersalny, ale też specjalnie przeznaczony na czyszczenie żelazka. Jak usunąć kamień profesjonalnym środkiem?

 1. Rozpuść zawartość saszetki w szklance z ciepłą wodą, następnie wlej ją do pojemniczka na wodę (np. Heitmann, ok. 3 zł / 2 x 15 g).
 2. Przytrzymaj żelazko parowe nad zlewem, a parę wodną spryskuj do komory. Kontynuuj, dopóki zbiornik nie zostanie opróżniony.
 3. Aby sprawdzić czystość żelazka, wyprasuj czystą ścierkę.
Żelazko podczas prasowania oraz czyszczenie żelazka i odkamienianie żelazka oraz domowe sposoby na to, jak wyczyścić żelazko z kamienia
Jak usunąć kamień z żelazka parowego? Sprawdzone, domowe sposoby

Możesz także zdecydować się na odkamieniacz w formie płynnej (np. Raven, ok. 10 zł / 250 ml) – to świetne rozwiązanie, kiedy posiadasz w domu małe dzieci. Takie preparaty posiadają bowiem specjalne zabezpieczenie, które uniemożliwi otwarcie produktu przez osoby nieupoważnione. Warto wypróbować takie preparaty np. na starych żelazkach – ich siła może zaskoczyć niejedną gospodynię domową wierną tradycyjnym metodom, a urządzenie AGD zostanie „odświeżone”. Odkamienianie żelazka płynnym preparatem będzie doskonałym rozwiązaniem, ponieważ możesz dostosować ilość stosowanego płynu do zapotrzebowania i – w razie konieczności – skorzystać z jego właściwości następnym razem! Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia przypalonego żelazka.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Jak wyczyścić stopę żelazka?

Chyba najbardziej znana metoda opiera się na użyciu w tym celu… soli. Wystarczy posypać na kartkę papieru sól, przeprasować żelazko i cały brud ze stopy znika. Owszem, można tak umyć żelazko – jednak będą to dość nowoczesne żelazka, typu Philips czy Bosch. W przypadku starszych modeli zwyczaj nieco ciężej jest usunąć stary kamień ze stopy urządzenia. Można jednak nieco „podrasować” tradycyjną metodę, łącząc z solą… ocet. Wystarczy przygotować:

 • pół szklanki octu,
 • dwie łyżeczki soli.

Jak wyczyścić stopę żelazka? Najpierw wlej do garnuszka ocet, wsyp sól i podgrzewaj aż do całkowitego jej rozpuszczenia się. Zamocz w gorącym occie tylko róg gąbki, a następnie przemyj nią stopę żelazka. Uważaj przy tym, żeby się nie oparzyć! Owszem, wymaga to nieco starania i ostrożności – im cieplejszy będzie ocet, tym lepiej zejdzie bowiem cały brud! Takie odkamienianie żelazka będzie bezpieczne, ponieważ nie porysuje stopy – co może niestety zrobić tradycyjne prasowanie solą. Zbieranie się kamienia w żelazku w domu - trzeba nauczyć się temu zaradzać.

Jak usunąć kamień w nowoczesnym generatorze pary?

We współczesnych parownicach regularne usuwanie kamienia jest bardzo ważne oraz niezwykle… proste. Częste odkamienianie żelazka pozwala unikać problemów takich, jak np. brązowe plamy na ubraniach – dlatego trzeba o tym pamiętać. Czyszcząc regulator pary, zapewnisz urządzeniu najwyższą wydajność pary wodnej, a także przedłużysz jego żywotność. Kamień należy usunąć, kiedy zacznie migać specjalna kontrolka (taka, jak np. w żelazku Philips PerfectCare Elite Plus, ok. 1750 zł).

 1. Odłącz żelazko od gniazdka i poczekaj, aż ostygnie.
 2. Ustaw generator pary na skraju stołu. Pod pokrętłem umieść kubek (ok. 350 ml).
 3. Zdejmij pokrętło i pozbądź się wody destylowanej wraz z drobinkami kamienia.
 4. Załóż pokrętło, dokręć i kontynuuj prasowanie. Proste, prawda?
ikona podziel się Przekaż dalej