Usuwanie nadruku z odzieży za pomocą środków chemicznych

Środki chemiczne są dość skuteczne. Specjalistyczne preparaty mają na celu odspojenie kleju, który przytrzymuje naprasowywanki na koszulkach. Mogą także pomóc usunąć gumowy nadruk. Jednakże ich zastosowanie może być dość trudne, tym bardziej, że nie dostaniesz ich w każdym sklepie chemicznym czy supermarkecie. Tego rodzaju środki chemiczne możesz jednak kupić w sieci, najczęściej oferują je producenci lub firmy oferujące koszulki z nadrukami.

Niestety, koszt jednej butelki tego rodzaju preparatu jest dość duży i czasami może okazać się, że taniej będzie kupić nowe ubrania. Na dodatek nie sprawdzają się do ściągania plam z odzieży każdego typu. Mogą uszkadzać delikatny materiał, zdarza się także, że lekko go wybarwiają. Dlatego właśnie lepiej wypróbować któryś z domowych sposobów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usuwaniu plam z herbaty?

Jak usunąć nadruki z koszulki metodą mechaniczną?

Usuwanie naprasowywanki lub gumowego nadruku z odzieży można wygodnie i skutecznie przeprowadzić metodą mechaniczną. Można usunąć nią także sitodruk. Sukces w dużej mierze jest zależny od rodzaju materiału. Najlepiej poddają się koszulki bawełniane, zrobione z dobrej jakości, nieco grubszej bawełny. Możesz także zastosować ją na bluzach czy koszulkach sportowych.

Nadruk na koszulkach należy podgrzać. W tym celu trzeba zasłonić go w całości papierem do pieczenia i przyłożyć do niego ciepłe żelazko. Temperatura nie może być zbyt wysoka – w takim wypadku naklejka zacznie się topić i rozmazywać po materiale, a wtedy będzie o wiele trudniej ją usunąć. Najlepiej będzie ustawić najniższą, kilkudziesięciostopniową temperaturę. Papier do pieczenia ma na celu zabezpieczyć powierzchnię żelazka przed zniszczeniem.

Usuwanie nadruku z koszulki można zrobić bardzo prosto. Materiał nie będzie zniszczony, można to zrobić krok po kroku
Jak usunąć nadruk z koszulki - praktyczny poradnik krok po kroku

W trakcie rozgrzewania powinien lekko zacząć topić się klej, dzięki czemu gumowy nadruk lub sitodruk powinien powoli zacząć odchodzić. Możesz podważać go małym, ostrym nożykiem. Bardzo powoli odklejaj go od materiału, uważając, by nie zostały na nim drobne resztki. Małe, pozostałe elementy możesz znów podgrzać w ten sam sposób i próbować zetrzeć nożykiem. Trzeba robić to bardzo ostrożnie, by nie powiększyć plamy. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na malowanie butów.

Usuwanie nadruku z odzieży – maleńkie pozostałości

Bardzo często zdarza się, że po usunięciu, nawet w bardzo ostrożny sposób, nadruku z koszulki, pozostaną maleńkie pozostałości kleju lub samej naklejki. W tym wypadku wrzucenie do pralki ubrania nic nie da, musisz ściągnąć wszystkie resztki i to zrobić to tak, by nie naruszyć struktury materiału.

Jak zetrzeć nadruk z koszulki, by nie pozostał na niej żaden ślad? Możesz wypróbować metodę żelazka. Ustaw je na trochę większą temperaturę i przykryj ślady pergaminem. Przyłóż żelazko na chwilkę i od razu oderwij pergamin. Drobinki kleju powinny roztopić się i przykleić do kartki. Jest to metoda, która działa tylko na niewielkie pozostałości, większe plamki trzeba spróbować usunąć w inny sposób.

Drobinki kleju możesz usunąć, stosując lekko tłuste rozpuszczalniki. W tym celu może przydać ci się olejek z drzewa herbacianego, który działa jak naturalny preparat do rozpuszczania Możesz także nałożyć na plamę niewielką ilość oleju kokosowego i trochę potrzeć. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć drobinki. Naklejki i naprasowywanki nie wnikają w strukturę włókien, więc obchodząc się delikatnie, nie uszkodzisz samego materiału, który nadal będzie się dobrze prezentować.

Później oczywiście ubranie należy wyprać. Tłuste plamy bardzo trudno schodzą, ale możesz wyprać je używając niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Możesz także zastosować odplamiacz dedykowany do tłustych plam. Wypierz ubranie jak zawsze, w temperaturze podanej na metce.

ikona podziel się Przekaż dalej