Czym odkleić naklejki na meblach – środki chemiczne

W sklepach budowlanych i typu „dom i ogród” znajdziesz bardzo wiele różnego rodzaju środków chemicznych przeznaczonych do rozpuszczania różnego rodzaju klejów i smarów. Z reguły są one przeznaczone do zupełnie innego celu niż naklejki na meblach. Są dość silne, ponieważ radzą sobie z klejami budowlanymi i taśmami malarskimi. Dlatego ich zastosowanie na meblach może być lekko ryzykowne.

Jest jednak kilka środków, na które powierzchnia mebli dobrze reaguje. Jednym z nich jest Rozpuszczalnik i odplamiacz Strawax. Jest to preparat idealny do zastosowania na różnych powierzchniach i bardzo uniwersalny. Świetnie radzi sobie ze starymi nalepkami – wystarczy rozprowadzić go po ich powierzchni, odczekać chwilkę a potem usunąć szorstką stroną gąbki. Tego typu preparaty rozpuszczają klej, który odspaja się od powierzchni, więc można je delikatnie usunąć, bez pozostawiania żadnych śladów. Możesz jednak wypróbować któryś z domowych sposobów na usuwanie naklejek z mebli. A może zainteresuje cię także artykuł o usuwaniu grzyba ze ścian.

Jak zedrzeć naklejki z mebli – domowe sposoby

Zdzieranie naklejek paznokciami nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze możesz pokaleczyć sobie palce, po drugie – prawie na pewno zostaną ślady, niezerwane drobinki papieru i mnóstwo kleju. To nie jest najlepszy sposób. Możesz jednak sobie w tym pomóc, próbując lekko odspoić klej wcześniej.

Czym odkleić naklejkę? Idealnie sprawdza się olej. Tłusta substancja przenika do kleju i lekko go odspaja. Nanieś zwykły olej rzepakowy na naklejkę i zostaw około 30 minut. Po tym czasie możesz delikatnie usunąć ją małą szpatułką. Zachowaj ostrożność, by nie naruszyć mebli. Ten sposób świetnie sprawdza się w przypadku szafek okleinowanych lub drewnianych, pokrytych olejem lub lakierem. Na takiej powierzchni nie pozostają tłuste ślady. Sprawdź także inne, zebrane w tym miejscu domowe sposoby.

Usuwanie naklejki z mebli przez podgrzanie

Jest jeszcze jeden sposób na to, jak usunąć naklejki z mebli bez szkód. Wystarczy dobrze nagrzać jej powierzchnię powietrzem z suszarki do włosów. Skieruj strumień ciepłego powietrza na naklejkę i podgrzewaj ją jakieś 4-5 minut.

Usuwanie naklejek z mebli - porady dotyczące usuwania naklejek krok po kroku przy zastosowaniu domowych sposobów
Dziecięce naklejki możliwe do przyklejenia na meblach

Po tym czasie klej powinien zacząć wysychać. Dzięki temu łatwiej ci będzie usunąć papier – wystarczy, że podważysz go paznokciem, pęsetą lub cieniutkim nożykiem. To najłatwiejszy sposób na to, jak zedrzeć naklejki z mebli. Dokładnie podgrzany klej sprawi, że papier odejdzie w całości i nie będzie się rwał. Na drewnie nie powinien zostać żaden ślad.

Usuwanie naklejki z mebli – zmywanie kleju

Czasami zdarzy się, że na meblach pozostanie szorstki ślad po kleju. Trzeba to dokładnie oczyścić, inaczej zacznie przyciągać drobinki kuchu i sprawi, że klej się będzie brudził. Szpecącą plamę także można dość łatwo wyczyścić, chociaż usuwanie kleju nie jest wcale takie proste, zwłaszcza na meblach.

Jak pozbyć się naklejki zmywaczem do paznokci? Zmywanie kleju najlepiej przeprowadzić za pomocą zmywacza do paznokci lub acetonu. Z tym jednak, że jest to nie zawsze dobrym rozwiązaniem w przypadku mebli. Bardzo często zmywacz do paznokci odbarwia oleinę lub zmywa lakier, którym zostało pokryte drewno. Dlatego zanim się na to zdecydujesz, to sprawdź, jak powierzchnia reaguje, przykładając do mebli nasączony wacik w niewidocznym miejscu (na przykład w szafce wewnątrz).

Jeśli okaże się, że nie możesz zastosować zmywacza, możesz spróbować zmyć klej terpentyną lub benzyną ekstrakcyjną. Należy robić to delikatnymi ruchami. Najlepiej zaaplikuj środek na meble za pomocą wacika. Oba środki rozpuszczają klej, dlatego potem łatwiej będzie wyczyścić plamę. Jeśli boisz się, że zniszczysz meble, zrezygnuj ze środków tego rodzaju i zdecyduj się na zwykłą wodę. Szorstką stroną gąbki kuchennej pocieraj plamę, od czasu do czasu przecierając ją suchą ściereczką. Dzięki temu meble nie zamokną i nie spuchną. Usuwanie kleju tą metodą jest czasochłonne i nie zawsze się udaje, ale w przypadku szczególnie cennego drewna może warto spróbować.

ikona podziel się Przekaż dalej