Jak wyczyścić stopę żelazka - porady

Dlaczego żelazko się brudzi?

Stopa żelazka wraz z każdym użyciem narażona zostaje na zarysowanie bądź uszkodzenie się jej powierzchni. Płytę żelazka można także z czasem przypadkowo zmatowić, pokrywając ją brązowym oraz szorstkim nalotem – najczęściej powodowane jest to brakiem umiejętności użytkowania urządzenia. Jeżeli bowiem prasujesz w temperaturze zbyt wysokiej (a już zwłaszcza tkaniny syntetyczne), żelazko przypala się pod wpływem gorąca – co odbija się na stopce urządzenia.

Ogromnym błędem jest również uzupełnianie pojemnika na wodę nie destylowaną, ale zwykłą wodą z kranu! Taka woda w większości regionów jest bowiem twarda i zwyczajnie nie można używać jej do żelazka. W podgrzewanej wodzie z kranu wytrąca się bowiem kamień, który blokuje prawidłowe odprowadzanie pary. Żelazko charczy i wydobywa z siebie białe bądź brązowe drobinki zamiast płynnie pracować? Oznacza to właśnie przypalone żelazko!

Czym wyczyścić żelazko?

Przede wszystkim nie zapomnij o podstawowych zasadach użytkowania urządzenia i jego regularnym czyszczeniu oraz konserwowaniu! Za każdym razem reguluj temperaturę odpowiednio do danego materiału, zwracając uwagę na metki ubrań. Co najmniej raz w miesiącu przetrzyj płytę żelazka, aby przedłużyć jego żywotność.

Jeżeli żelazko nieposiana funkcji samoczyszczenia, możesz uporać się z zabrudzeniami i przypaleniem za pomocą… domowych sposobów. Możesz także zdecydować się na specjalne preparaty dedykowane do żelazek (np. w sprayu lub w sztyfcie). A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu żelazka sodą i octem?

Domowe sposoby na czyste żelazko

Jak wyczyścić stopę żelazka octem?

Ocet niezawodny jest nie tylko w kuchni, ale też znakomicie pomoże w trakcie sprzątania i czyszczenia żelazka. Weź czystą i miękką ścierkę, nasącz ją octem i energicznie wyczyść stopę żelazka. Bardzo ważne, aby żelazko zostało delikatnie nagrzane – oczywiście nie do tego stopnia, żeby zaryzykować czyszczenie… oparzeniem. Co dokładnie zrobić?

Regulacja żelazka i stopa żelazka do czyszczenia oraz domowe sposoby na to, jak wyczyścić stopę żelazka
Jak usunąć przypalenie z żelazka? Oto sprawdzone sposoby
  1. Zmieszaj ciepłą wodę z octem w proporcjach 1:1. Przetestuj niewielką ilość roztworu na stopie żelazka.
  2. Sprawdź, czy stopa żelazka nie została uszkodzona – jeżeli nie, zamocz ścierkę w płynie i zetrzyj osad.
  3. Użyj szczotki z miękkim włosiem, aby pozbyć się osadu z każdego zakamarka! Unikaj tych z metalowych włosiem, ponieważ możesz porysować nimi stopę żelazka!
  4. Kiedy skończysz, koniecznie przetrzyj stopę urządzenia zamoczoną w occie ścierką.

Wiesz już, jak wyczyścić stopę żelazka? Nie zapomnij jednak o tym, by przed czyszczeniem wyłączyć urządzenie z prądu! Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia przypalonego żelazka.

A co, gdy ocet nie pomoże?

Jeżeli ocet się nie sprawdzi, możesz wykorzystać np. szczyptę sody oczyszczonej. Przypalone żelazko potraktuj nasączoną octem ściereczką, jednak dodatkowo posypaną sodą. Taka mieszanka będzie o wiele silniejsza oraz pozwoli uporać się z nawet największymi zabrudzeniami! Oprócz sody oczyszczonej możesz również użyć starej gazety i soli – oderwij fragment gazety i rozrzuć sól bezpośrednio na niej. Następnie przeprasuj tak utworzoną powierzchnię żelazkiem.

Kolejna metoda to przygotowanie roztworu octu z solą w proporcji 1:1. Zanim jednak go użyjesz, koniecznie podgrzej miksturę – następnie przemyj nią stopkę żelazka. Na koniec przetrzyj powłokę wodą destylowaną. Kolejnym sposobem będzie usunięcie zabrudzeń najzwyklejszą białą pastą do zębów – przetrzyj nią żelazko, na sam koniec wycierając stopę wilgotną ścierką. Dalej nie pomogło? Sięgnij więc po zmywacz do paznokci oraz gąbkę o lekko szorstkiej powierzchni!

Pamiętaj, że aby całkowicie pozbyć się zabrudzeń ze stopki żelazka potrzeba będzie nieco… cierpliwości. Nie musisz od razu wyrzucać żelazka, gdy się przypali. Koniecznie przetestuj różne sposoby usunięcia z niego brudu – w większości przypadków żelazko odzyska swój dawny blask!

ikona podziel się Przekaż dalej