Jak usunąć rdzę z roweru?

Kwasek cytrynowy jako domowy odrdzewiacz

Jeżeli chcesz odrdzewić rower i zastanawiasz się, czym to zrobić, weź do ręki kwasek cytrynowy! Z całą pewnością posiadasz taki w swojej kuchni. Kwasek cytrynowy potrafi zdziałać cuda – wystarczy go jedynie rozpuścić w wodzie, by te cuda móc zobaczyć! Jeżeli na metalowych elementach roweru nie ma żadnej farby, która mogłaby się przypadkowo zniszczyć, możesz wsypać 2 łyżeczki kwasu do gorącej wody i zanurzyć tam czyszczony element – oczywiście, o ile możesz go odkręcić czy odpiąć z roweru (np. śrubkę). Resztki łatwo zeskrobiesz druciakiem. Jeśli metalowy element jest większy, trzeba będzie namoczyć w mieszance gąbkę i zetrzeć rdzę bezpośrednio z roweru. Oczywiście, wcześniej odpowiednio zabezpiecz swoje ręce!

Możesz również postarać się wyczyścić rdzę z metalu przy pomocy soku z cytryny i soli – mieszanka działa podobnie, jak kwasek cytrynowy. Kiedy uda się uzyskać papkę z owych składników, trzeba będzie nałożyć ją ostrożnie na rdzawy element roweru. Kwasek cytrynowy bądź cytryna saute nie wydają się bezpiecznym pomysłem, by odrdzewić rower dziecka? Możesz więc wykorzystać inny odrdzewiacz, jakim jest… coca-cola! Możesz zmyć rdzę na rowerze właśnie dzięki zastosowaniu tego słynnego, „bąbelkującego” napoju!

Soda oczyszczona kontra rdza na rowerze

Zastanawiasz się, czym czyścić rdzę w efektywny sposób? Otóż, wcale nie jest to aż tak kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem skorzystać ze sprawdzonego i bardzo skutecznego środka na rdzę – mianowicie, sody oczyszczonej. Dzięki niej możesz bez problemu wyczyścić rdzę z metalu, znajdującego się w wielu częściach roweru. Kiedy zmieszasz sodę oczyszczoną z wodą, to utworzysz pewnego rodzaju pastę. Trzeba będzie pokryć nią metalową, zardzewiałą powierzchnię roweru dziecka. Równie dobrze można umyć najpierw zardzewiałe miejsce, a później posypać je sodą oczyszczoną. Kiedy bowiem wilgoć połączy się z sodą, zacznie ona kleić się do powierzchni z metalu! Czyszczenie roweru z rdzy powinno przebiegać w tym przypadku ok. 2 godziny – nie musisz jednak stać przy rowerze, a tylko zostawić czyszczony element z nałożoną na niego papką.

Po upływie wskazanego czasu, należy wyczyścić rower i pozostałości pasty za pomocą szczoteczki do zębów. Dzięki temu, zmyć rdzę będziesz mógł w całości już po upływie kilku minut. Możesz wykorzystać w tym celu jednak nie tylko szczoteczkę, ale też druciaka. Pamiętaj, że soda oczyszczona ma za zadanie odkleić rdzę od metalowej powierzchni. Zatem, skrobanie rdzy z roweru może okazać się zwyczajnie konieczne. A może łańcuch w rowerze wymaga naprawy? Sprawdź także ten artykuł o smarowaniu łańcucha rowerowego krok po kroku.

Rdza na rowerze – czym czyścić rdzę?

Jak usunąć rdzę z roweru za pomocą octu?

Zastanawiasz się, czym jeszcze można potraktować zardzewiały rower dziecka? Domowe sposoby są w tym przypadku bardzo skuteczne i sprawdzone – ponieważ stosuje się je od wielu lat! Możesz odrdzewić rower chociażby octem, który na pewno posiadasz w swojej kuchni. Ocet spożywczy to bardzo dobry środek do odrdzewiania – wystarczy, że zanurzysz w nim metalowy element roweru i pozostawisz do wyschnięcia. Następnie, należy dany element wytrzeć i zeskrobać z niego resztkę rdzy tak samo, jak w przypadku sody oczyszczonej.

Konserwacja łańcucha rowerowego oraz porady, jak usunąć rdzę z roweru krok po kroku i środki do czyszczenia rowerów
Jak usunąć rdzę z roweru krok po kroku – oto najlepsze sposoby

Ocet jest świetnym środkiem do usuwania rdzy, jednak ma jedną wadę – ciężko zanurzać w nim duże elementy rowerowe. Jednak, również w takim przypadku znajdzie się dobre rozwiązanie! Wystarczy, że zamoczysz ściereczkę w occie i owiniesz nią czyszczony fragment roweru. Jeśli zaś zardzewiała powierzchnia jest bardzo rozległa, warto będzie ją polać octem i pozostawić na 3 godziny. Po upływie tego czasu, trzeba będzie zetrzeć ocet z danego elementu rowerowego i pozbyć się rdzy druciakiem.

Czyszczenie roweru z rdzy profesjonalnym środkiem

Mimo, iż zastosowałeś wszystkie domowe sposoby, rdza na rowerze nadal nie chce się usunąć? Warto będzie zatem sięgnąć po profesjonalny środek do usuwania rdzy, jakim jest chociażby WD-40. To jeden z najlepszych, specjalistycznych preparatów do usuwania rdzy, jaki potrafi błyskawicznie wyprzeć wilgoć i zadziałać w ten sposób ze zdwojoną mocą. Preparat pozwala na to, by na przyszłość zapobiec korozji na rowerze i dodatkowo pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z jego metalowych elementów. Produkt jest uniwersalny, ponieważ będziesz mógł potraktować nim nie tylko rower – ale również swoje ogrodowe narzędzia, wyposażenie w mieszkaniu bądź nawet niektóre elementy samochodu.

Po użyciu preparatu WD-40, wysycha on na powierzchni wybranego elementu i stwarza warstwę zabezpieczającą. Dzięki niej, rower będzie doskonale zasłonięty przed wodą, ale też korozją – bariera utrzyma się nawet do sześciu miesięcy. Środek wnika naprawdę głęboko w rdzę, zatem potrafi poluzować nawet mocno zardzewiałe części roweru. Jeśli masz ochotę na potraktowanie środkiem większości elementów w rowerze, trzeba będzie pamiętać o jego późniejszym, porządnym wypłukaniu – możesz zrobić to dzięki wężowi ogrodowemu. Możesz także nawoskować metalowe elementy, jeśli mają się pięknie błyszczeć.

Nie zapomnij o tym, że…

Zawsze należy dokładnie sprawdzić, czy rdza nie weszła w poszczególne części roweru zbyt mocno. Jeśli rdza spowodowała bowiem większe szkody czy też zmieniła funkcjonalność roweru dziecka, należy powyższych metod używać w zupełnie innym charakterze. Powinieneś w tym przypadku dopasować sposób odrdzewiania roweru do jego stanu, stopnia oraz ilości rdzy, jaka go pokryła. Pamiętaj również o tym, że nie każdy specyfik usuwający rdzę będzie działał identycznie na każdy fragment roweru!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny