Usuwanie rdzy z roweru krok po kroku. Zrobisz to zupełnie samodzielnie!

Kwasek cytrynowy – najlepszy domowy odrdzewiacz?

Twojemu rowerowi przydałoby się odświeżenie? Zastanawiasz się, w jaki sposób można pozbyć się z niego rdzy? W takiej sytuacji warto sięgnąć po kwasek cytrynowy! Większość z nas ma ten produkt w swojej kuchni, zatem nie powinno być żadnego problemu z dostępnością kwasku. Jeśli zdarzy się, że jakimś cudem jednak nie będziesz go mieć, kwasek cytrynowy kupisz w każdym mniejszym lub większym sklepie spożywczym i markecie z artykułami gospodarczymi. Kwasek cytrynowy potrafi zdziałać cuda. Aby pozbyć się rdzy, wystarczy jedynie rozpuścić go w wodzie. Najpierw jednak upewnij się, że na metalowych elementach roweru nie ma farby, która mogłaby się zniszczyć. Dopiero wtedy wsyp dwie łyżeczki kwasu do gorącej wody i zanurz w niej dany element roweru. Będzie to oczywiście wykonalne, gdy można odkręcić lub odpiąć zardzewiały element z roweru (taki jak śrubka lub metalowa blaszka). Resztki rdzy bez problemu zeskrobiesz druciakiem.

Co w przypadku, gdy zardzewiały element z metalu jest tak duży lub tak trudny do zdemontowania, że nie można go zdjąć? Warto wówczas namoczyć gąbkę w mieszance kwasku cytrynowego z wodą, a następnie spróbować zetrzeć rdzę bezpośrednio z roweru. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, koniecznie zabezpiecz ręce przed przypadkowym ich podrażnieniem, zakładając rękawice ochronne. Rdzę z roweru wyczyścić można również przy pomocy soku z cytryny i soli. To doskonale działająca mieszanka, która usunie rdzę podobnie, jak kwasek cytrynowy. Aby tego dokonać, należy zrobić papkę z soli i cytryny, a później ostrożnie nałożyć ją na zardzewiałą część roweru. Kwasek cytrynowy lub cytryna nie wydają ci się do końca bezpiecznymi składnikami? Boisz się podrażnienia skóry albo tego, że metoda nie zadziała? Świetnie sprawdzić się może inny odrdzewiacz, mianowicie doskonale znana wszystkim coca-cola. Dzięki napojowi rdza powinna się błyskawicznie „odczepić” od roweru.

Patent na… sodę oczyszczoną

Zastanawiasz się, czy zardzewiały element roweru da się doprowadzić do ładu? Okazuje się, że nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wykorzystać sprawdzone metody i środki do usuwania rdzy, takie jak soda oczyszczona. Produkt ten stosuje się od wieków nie tylko do gotowania, ale i rozwiązywania drobnych domowych problemów. Podobnie, jak w przypadku kwasku cytrynowego, większość z nas powinna mieć sodę w kuchni. Jeśli jej nie mamy, bez problemu dostać można ten produkt w każdym sklepie spożywczym. Dzięki niej wyczyszczenie rdzy z metalowych części roweru powinno stać się szybkim i łatwym zadaniem. Wystarczy zmieszać sodę oczyszczoną z wodą, aby utworzyć pewnego rodzaju pastę do ścierania rdzy. Następnie należy pokryć nią zardzewiałą powierzchnię roweru, odczekać kilkanaście minut i zdjąć pastę ściereczką.

Dobrym pomysłem jest także dokładne umycie zardzewiałego miejsca, a następnie bezpośrednie posypanie go sodą oczyszczoną. Co stanie się w tym przypadku? Soda oczyszczona za główne zadanie ma „odczepić” rdzę od metalowych części w rowerze. Wilgoć w połączeniu z sodą zacznie wobec tego kleić się do powierzchni z metalu – wystarczy później ściągnąć wszystko za pomocą jednorazowej gąbki. W przypadku tej metody czyszczenie roweru z rdzy powinno trwać ok. 2 godzin. Co najważniejsze, wcale nie trzeba jednak przez cały czas stać przy rowerze. Możesz zostawić zardzewiały element z nałożoną na niego papką, a później zebrać rdzę gąbeczką, ewentualnie jednorazową szczoteczką do zębów, delikatnie pocierając pastę. Dzięki temu całkowite usunięcie rdzy przebiegnie skutecznie i bardzo dokładnie.

Czym pozbyć się rdzy w rowerze? Te domowe sposoby cię zaskoczą!

Ocet dobry na wszystko!

Domowe sposoby na usuwanie rdzy z roweru często okazują się bardzo skuteczne. Nic dziwnego, że stosuje się je od lat. Jednym z nich jest odrdzewianie roweru octem, który prawdopodobnie każdy z nas ma w swojej kuchni. To doskonały środek nie tylko do przyrządzania potraw, ale też robienia porządków w mieszkaniu i odrdzewiania metalowych elementów. Wystarczy zanurzyć w occie zardzewiałą część roweru i pozostawić ją do samodzielnego wyschnięcia. Następnie trzeba ten element porządnie wytrzeć. Jeśli nadal widoczne będą na nim fragmenty rdzy, należy je porządnie zeskrobać jednorazową gąbeczką lub szczoteczką do zębów.

Ocet to świetny środek do usuwania rdzy. Nie jest jednak zupełnie pozbawiony wad – ciężko bowiem zanurzać w nim naprawdę duże części rowerowe. Na szczęście istnieje na to rozwiązanie! Wystarczy zamoczyć ściereczkę w occie i owinąć nią wybraną część roweru. Gdy powierzchnia jest jednak naprawdę zbyt duża do owinięcia, warto wówczas polać ją octem i zostawić na mniej więcej trzy lub cztery godziny do wyschnięcia. Po upływie czasu należy zetrzeć ocet z wybranego elementu, a następnie zdjąć rdzę gąbką lub jednorazową szczoteczką – może być zarówno do zębów, jak i do szorowania paznokci.

Profesjonalny środek do czyszczenia rdzy

Zastosowałeś już wszystkie domowe sposoby, ale rdza na rowerze nadal nie znika? Właśnie wtedy warto sięgnąć po profesjonalne środki do usuwania rdzy. Znajdziesz je w każdym sklepie z chemią gospodarczą, a także w wybranych marketach. Istnieje mnóstwo różnych produktów tego typu, które są specjalistycznymi preparatami do usuwania rdzy. Dzięki takim środkom dodatkowo można pozbyć się wilgoci z zardzewiałego miejsca w rowerze, jednocześnie działając na jego korzyść ze zdwojoną mocą. Wybrany preparat, w zależności od jego właściwości, może też m.in. zapobiec korozji na rowerze i usunąć pozostałe zanieczyszczenia, nie tylko samą rdzę. Wśród ofert dostępnych na rynku warto szukać preparatów, które są uniwersalne. Właśnie takie nadadzą się bowiem do czyszczenia zarówno rdzy z metalowych części roweru, jak i m.in. narzędzi ogrodowych lub niektórych części samochodowych.

Jak działa profesjonalny preparat do usuwania rdzy? Nanosi się go zwykle na powierzchnię wybranego elementu w rowerze, a następnie czeka przez chwilę, żeby środek wsiąknął w rdzę. Po upływie wyznaczonego przez producenta czasu pozostaje już tylko wyczyścić z rdzy metalową część roweru ściereczką lub gąbką. Rdza powinna bez problemu odejść z roweru, pozostawiając go czystym i w dodatku dobrze zabezpieczonym. Dzięki dedykowanej chemii do usuwania rdzy rower nie tylko będzie lśnił i poprawnie działał, ale też zabezpieczony zostanie przed wodą lub korozją. W zależności od rodzaju produktu czyszczącego bariera ochronna powinna utrzymać się na rowerze nawet do sześciu miesięcy. Używając tego typu preparatów, trzeba jednak postępować bardzo rozsądnie i ostrożnie. Środek potrafi wniknąć bowiem naprawdę głęboko w rdzę, niekiedy luzując nawet mocno zardzewiałe części roweru. Pamiętaj więc zawsze o tym, aby po zabiegu usuwania rdzy porządnie wypłukać dany element z chemicznego preparatu. Doskonale sprawdzi się do tego wąż ogrodowy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym i jak usunąć rdzę z roweru.

Pamiętaj o tym – to bardzo ważne!

Zanim wsiądziesz na rower lub zaczniesz samodzielnie usuwać rdzę, koniecznie sprawdź, czy nie uszkodziła go zbyt mocno. Jeśli rdza spowodowała większe szkody lub całkiem zmieniła funkcjonalność roweru, może okazać się, że dany sposób… nie zadziała. Metodę odrdzewiania należy wobec tego zawsze dobierać do problemu. Sposób odrdzewiania dostosować trzeba do rzeczywistego stanu roweru, ale też ilości rdzy, która się na nim pojawiła. Nie zapominaj również o tym, że nie każdy preparat do usuwania rdzy zadziała identycznie na wszystkie modele rowerów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny