Jak usunąć rdzę z ubrania, czyli czym wywabić rdzę?

Wilgoć to główna przyczyna powstawania rdzy. Nie sposób się przed nią uchronić. Plamy tego typu są tak uciążliwe, że wiele osób nie ma pojęcia, jak usunąć rdzę z ubrania. Wydaje się to wręcz niemożliwe do osiągnięcia. Plamy z rdzy najprościej usunąć z tkanin naturalnych, roślinnych. Problem pojawia się wtedy, gdy rdza poplami skórę albo tkaninę syntetyczną.

Owszem, domowe sposoby są skuteczne, jednak nie w każdym przypadku. Z łatwymi plamami z pewnością poradzi sobie cytryna, sól kuchenna, kwasek cytrynowy, fluorek potasu, maślanka lub zsiadłe mleko. Wyjątkiem są bardzo delikatne tkaniny, jak np. jedwab. W takiej sytuacji poplamione ubranie najbezpieczniej zanieść do pralni.

Jak usunąć rdzę z ubrania, wykorzystując fluorek potasu? Do pięcioprocentowego roztworu dodajemy kilka kropli kwasu octowego. Następnie owijamy końcówkę zapałki szmatką lub wacikiem i namaczamy w roztworze. Roztwór nanosimy tylko na plamę. Na koniec wystarczy opłukać tkaninę i wyprać. Sprawdź także, jak usunąć plamy z oleju.

Jak usunąć plamy z rdzy na ubraniach?

Plamy z rdzy to zmora wielu osób, zwłaszcza gdy pojawią się np. na białej bluzce. Bardzo ważne jest, aby ich nie dotykać. To ważne, ponieważ dotyk spowoduje roztarcie plamy, co jeszcze bardziej pogorszy (i tak już trudną) sytuację. Niestety, nie w każdym przypadku plamy z rdzy da się sprać. Stopień trudności zależny jest od rodzaju tkaniny.

Jak usunąć rdzę z ubrań domowymi sposobami? Nie jest to takie trudne, jednakże konieczne jest wypranie ubrań z detergentem.
Jak usunąć rdzę z ubrania? Sprawdzone sposoby na plamy z rdzy

Jak usunąć świeżą plamę z rdzy? Najlepiej zainwestować w detergenty, ponieważ dostosowane są one do konkretnych rodzajów materiałów. Można więc bez obawy zastosować środek na swoją ulubioną bluzkę na plamę z rdzy. Znanym i polecanym detergentem jest Persil. Najbardziej bezpieczne będzie natomiast oddanie ubrania do pralni chemicznej. Profesjonaliści skutecznie usuną wszelkie ślady rdzy na ulubionych ubraniach.

Oczywiście, prócz środków chemicznych czy usług pralni, są także domowe sposoby na radzenie sobie z rdzą. Jest ich naprawdę dużo. Jak usunąć plamy z rdzy domowymi metodami? Najlepsza jest kąpiel tkaniny w gorącym soku z cytryny. Sposób z sokiem z cytryny nie jest zalecany jednak przy delikatnych materiałach. Można też wykorzystać proszek do pieczenia lub tradycyjną sól kuchenną. Po każdym takim zabiegu konieczne jest dokładne wypłukanie tkaniny oraz wypranie w pralce.

Jak wywabić plamę z rdzy na koszuli?

Koszula to już delikatny materiał. Tak więc, jak wywabić plamę, aby nie zniszczyć ulubionej koszuli? Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można prasować zabrudzonej rdzą koszuli. Ciepło żelazka sprawi, że plama całkowicie się utrwali, a koszula będzie nadawała się jedynie do wyrzucenia. Nie będzie sposobu na spranie tak trudnej plamy.

Walkę z rdzą na koszuli można rozpocząć od zastosowania proszku do pieczenia. Zabrudzone miejsce należy delikatnie natrzeć proszkiem, po czym wyprać koszulę tak, jak zwykle. Zapytacie, jak odplamić więc białą koszulę? Otóż można zastosować sól i sok z cytryny. Plamę posypuje się solą i skrapia sokiem z cytryny, a następnie zostawia się na kilka godzin. Po upływie tego czasu koszulę należy wyprać ręcznie i wysuszyć.

Mamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości jak usunąć rdzę z ubrania oraz jak odplamić koszulę, zostały skutecznie rozwiane w powyższym artykule. Pamiętajmy, sięgając po domowe sposoby na plamy z rdzy, aby najpierw zwrócić uwagę na rodzaj materiału, który chcemy odplamiać. Od tego zależna jest metoda odplamiania. Wiedząc, jak usunąć rdzę z ubrania, łatwo będzie nam dobrać odpowiednie środki. I na koniec najważniejsze – pod żadnym pozorem nie prasujmy ubrań z plamą.

ikona podziel się Przekaż dalej