Białe i czerwone rozstępy – przyczyny powstawania

Rozstępy po ciąży

Chociaż przypadłość może się pojawić u każdego, to świeże rozstępy są przede wszystkim problemem kobiet po ciąży. Rosnące dziecko sprawia, że skóra na brzuchu matki napina się coraz bardziej. Spośród osób, które chciałyby wiedzieć jak usunąć rozstępy aż około 70% to kobiety. Szczególnie te, które dopiero urodziły dziecko.

Ma to swoje dobre strony. Kobieta w ciąży i po ciąży wie, że musi na to zwrócić uwagę. Kiedy pojawiają się czerwone prążki na brzuchu może od razu zadziałać. Zresztą niektóre przyszłe mamy nie czekają na pojawienie się nieestetycznych śladów na skórze. Wolą zapobiegać stosując krem, maść na rozstępy lub domowe sposoby (czego używać powiemy dokładniej w dalszej części poradnika).

U kobiet spodziewających się dziecka mogą również pojawić się rozstępy w innych miejscach. Tam gdzie skóra była długo napięta np. z powodu gromadzenia wody w organizmie. We wszystkich przypadkach mamy do czynienia ze świeżymi rozstępami, które łatwo zniwelować.

Rozstępy u dorosłego i u dziecka

Istnieje wiele innych okoliczności, w których mogą się pojawić rozstępy. Oto przykłady przyczyn ich powstawania:

 • Otyłość
 • Ćwiczenia kulturystyczne
 • Niewłaściwa dieta
 • Zmiany hormonalne
 • Uwarunkowania genetyczne
 • Proces szybkiego rośnięcia.

U dziecka z rozstępami spotykamy się rzadziej niż u dorosłego, bo ma ono bardziej elastyczne tkanki skóry. Jednak szybkie rośnięcie, szczególnie we wczesnym okresie dojrzewania, może prowadzić do pojawienia się nieproszonych prążków na skórze.

Współcześnie rozstępy mogą niestety wystąpić również u dziecka przed okresem szybkiego wzrostu. Jest to spowodowane niewłaściwą dietą. Wysoko przetworzone produkty, słodycze i napoje kolorowe sprawiają, że organizm zaczyna szybciej rosnąć i nie radzi sobie z przetwarzaniem tłuszczu. Wtedy najlepiej zmienić dietę i zastosować środki natłuszczające skórę. Można też pobudzić krążenie przez masaże. U dziecka nie powinno się stosować inwazyjnych metod. Lepiej użyć kremu czy olejku, który pomoże tkankom dostosować się do tempa wzrostu.

U dorosłego częściej zauważymy białe rozstępy. Jest to oznaka, że wyszły one z fazy stanu zapalnego i tkanka jest w tym miejscu obumarła. Najlepiej nie dopuścić do powstania białych rozstępów. Często jednak nie mamy za dużego wyboru. Pytanie jak usunąć rozstępy pojawia się kiedy są one już w zaawansowanym stanie. Wtedy dobrze jest pomyśleć o wizycie u kosmetyczki. Istnieje wiele metod lekko ingerujących w skórę, które poprawiają jej wygląd i pobudzają komórki do działania. Sprawdź także ten artykuł na temat częstych plam na skórze.

Jak usunąć rozstępy

Krem, maść czy zabieg?

Żeby skutecznie zlikwidować rozstępy trzeba wiedzieć w jakim stadium się znajdują. Przy świeżych rozstępach skóra jest czerwona, to tzw. etap zapalny. Żeby zlikwidować rozstępy na tym etapie zwykle wystarcza zastosowanie kremu, maści czy olejku. I to jest zawsze pierwsza linia walki z rozstępami. Kobiety w ciąży używają kremu nawet od pierwszych tygodni. Dzięki temu skóra na brzuchu staje się elastyczna. Może nawet nie dojdzie do powstania czerwonych rozstępów.

Do sposobów, które warto stosować na każdym etapie należy peeling. Zaletą peelingu jest to, że można go stosować samodzielnie, nawet na pośladkach, na brzuchu czy na rękach i nogach. Działa on przez pobudzanie komórek do wytwarzania kolagenu. To właśnie ten składnik jest niezbędny, żeby tkanka nie ulegała rozerwaniu.

Przy białych rozstępach powyższe sposoby nie wystarczą. Niezbędne jest głębokie pobudzenie skóry. Można to zrobić udając się na zabieg dermabrazji, mezoterapii, a nawet laserowego usuwania rozstępów. Jeżeli nie jesteś pewna, który zabieg najlepiej pomoże zlikwidować rozstępy w twoim przypadku, to skonsultuj się z dermatologiem.

Czy rozstępy niwelować masażem?

Jak wspomnieliśmy masaż jest jednym ze sposobów zalecanych na rozstępy u dziecka. Można go stosować również jako pomocniczą terapię po ciąży. Chodzi tu głównie o drenaż limfatyczny. Działanie ma podobne do peelingu. Przez pobudzenie komórek mięśniowych naczyń limfatycznych zwiększa się przepływ limfy. Jego zaburzenie też bywa przyczyną rozstępów. Poza tym dzięki drenażowi skóra staje się lepiej ukrwiona a cały organizm lepiej dotleniony.

Kobieta szczotkująca brzuch na sucho szczotką z włosia agawy, a także jak usunąć rozstępy - 5 najlepszych sposobów na rozstępy
Jak usunąć rozstępy krok po kroku, czyli najlepsze domowe i kosmetyczne sposoby na usuwanie rozstępów

Masażu limfatycznego można się nauczyć i wykonywać go w domu. Można też kupić sprzęt lub udać się do specjalisty. Tak czy inaczej warto spróbować tej metody, żeby zlikwidować rozstępy, a przynajmniej zmniejszyć ich widoczność.

Drenaż limfatyczny jest też dobrym sposobem na wspomaganie odchudzania. Dlatego pośrednio pomoże zniwelować rozstępy na rękach, na pośladkach czy udach, które powstały na skutek otyłości.

Jak usunąć rozstępy - podsumowanie

Jeżeli wiesz już jak usunąć rozstępy to warto zastosować najlepsze metody do ich likwidacji. Niestety nie zawsze jest to możliwe lub nie da się tego zrobić szybko. Jeżeli mimo to chcesz dobrze wyglądać, to warto zamaskować rozstępy na skórze za pomocą kremu z masą perłową lub nawet używając fluidu.

Podsumujmy jeszcze 5 najlepszych sposobów na usunięcie rozstępów:

 1. Krem lub maść na rozstępy – zwykle stosuje się na wczesnym etapie powstawania lub zapobiegawczo. Zaletą maści na rozstępy i kremów o podobnym działaniu jest uelastycznienie i odżywienie skóry. Nie tylko pozbywamy się brzydkich prążek, ale skóra ma lepszy koloryt i jest miła w dotyku.
 2. Peeling – w zależności od zaawansowania można zastosować domowy peeling za pomocą kosmetyków z drogerii lub cukru z oliwą. W przypadku bardziej zaawansowanych rozstępów lepiej pomoże chemabrazja czyli tzw. peeling medyczny.
 3. Mezoterapia – wstrzykiwanie składników odżywczych i nawilżających pod skórę. Tak jak peeling wpływa na produkcję kolagenu.
 4. Masaż/drenaż limfatyczny – za pomocą specjalnych technik lub specjalnego sprzętu pobudza się przepływ limfy i mikro krążenie pod skórą.
 5. Laserowe usuwanie rozstępów – inwazyjne złuszczanie naskórka. Powstaje po nim blizna, która wymaga pewnego czasu na zagojenie.

Do każdego z powyższych sposobów warto dodać dietę, która pomoże organizmowi lepiej regenerować naskórek i poprawić gospodarkę tłuszczami.

Usuwanie rozstępów może być żmudnym zajęciem. Warto to jednak zrobić ze względu na wygląd, dobre samopoczucie i zdrowie naszej skóry.

ikona podziel się Przekaż dalej