Czym czyścić silikon?

Fugi z silikonem sanitarnym (bo taki powinien być stosowany do uszczelniania kabiny prysznicowej) powinny być regularnie czyszczone. Jeżeli czynność ta zostanie zaniedbana, w zakamarkach kabiny może pojawić się pleśń. Dlatego, w myśl zasady mówiącej o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy regularnie czyścić spoiny. Doskonałym domowym sposobem, który pozwoli nam utrzymać silikon w należytej czystości, jest soda oczyszczona.

Wystarczy posypać nią fugi, odczekać kilka minut i wyszorować spoinę starą szczoteczką do zębów. Można te użyć preparatów chemicznych, jednak domowe sposoby zawsze są bezpieczniejsze. Nasza rada: wybierając silikon sanitarny, warto kupić ten bezbarwny. Biały będzie znacznie szybciej się brudził i odznaczał, a z czasem nieestetycznie zżółknie.

Niestety silikonu nie da się czyścić w nieskończoność. Po kilku latach zaczyna się kruszyć i odchodzić, jednym słowem spoina przestaje być szczelna. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana silikonu w kabinie prysznicowej. Trzeba pamiętać, że silikon z twardych powierzchni usuwa się zupełnie inaczej niż z miękkich. Jak to zrobić? Czym usunąć stary silikon? Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu kabiny prysznicowej.

Jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej?

Kiedy nadejdzie ten czas, gdy usuwanie silikonu będzie konieczne, powinniśmy zaopatrzyć się w ostry nożyk, nożyczki itp. Aby usunąć stary silikon, trzeba się naprawdę napracować. Czynność ta wymaga bowiem dużego skupienia, ponieważ chwila nieuwagi może nas kosztować porysowaniem powierzchni kabiny albo zranieniem. Co więcej, nie zawsze uda nam się „wykroić” cały silikon. Nawet jeśli robimy to bardzo dokładnie, w bruździe i tak pozostaną drobne resztki.

Jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej? Można zrobić to bardzo łatwo za pomocą ściereczki, acetonu lub wybierając domowe sposoby.
Jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej? Najlepsze sposoby na pozbycie się starego silikonu

Jak je usunąć? W tej sytuacji bardzo pomocne będą preparaty chemiczne, wśród których najpopularniejszy jest aceton. Substancja wydziela jednak bardzo specyficzny zapach, który może okazać się bardzo drażniący. Lepiej więc postawić na specjalne żelowe produkty, stricte przeznaczone do usuwania silikonu. Ogromną zaletą tych środków jest dosyć przyjemny zapach. Kiedy silikon zostanie wycięty z fugi, jej krawędzie oklejamy taśmą malarską w celu zabezpieczenia powierzchni. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sprzątania łazienki.

Następnie niewielkim pędzelkiem nakładamy preparat na silikonowe pozostałości. Środek musi rozpuścić silikon, dlatego pozostawiamy go na ok. 15 minut (tego typu preparaty znajdziemy w każdym markecie budowlanym). Po tym czasie rozmiękczone resztki powinny dać się łatwo zeskrobać. Jeśli tak nie jest, powtarzamy czynność raz jeszcze. Po wyczyszczeniu szczeliny, przemywamy ją roztworem ciepłej wody i detergentu, a następnie osuszamy i odtłuszczamy. Fuga gotowa, by zaaplikować nowy silikon.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Usuwanie silikonu z brodzika i kabiny – jaki preparat?

Usuwanie silikonu z brodzika, podobnie jak z kabiny prysznicowej to czynność, którą z łatwością można wykonać samodzielnie. W przypadku brodzika postępujemy dokładnie w ten sam sposób, co przy kabinie prysznicowej. Trzeba pamiętać, że zanim będziemy chcieli rozpuścić silikon, najpierw należy okleić krawędzie szczeliny. Dzięki temu unikniemy ryzyka zmatowienia powierzchni brodzika.

Najczęściej polecanym produktem jest specjalny preparat do usuwania silikonu o nazwie HG (ok. 60 zł), który opracowano w taki sposób, by skutecznie usuwał wszelkie silikonowe pozostałości z różnych powierzchni. W sprzedaży dostępny jest także zmywacz do usuwania silikonu (ok. 12 zł za 1L) oraz środek do usuwania silikonu marki Tytan (ok. 18 zł).

Szczelność, jaką gwarantuje silikon sanitarny, po pewnym czasie traci jakość. Dlatego konieczne jest usuwanie starego silikonu i zastąpienie go nowym. Dzięki powyższym wskazówkom, jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej, zapewne każdy wykona tę czynność samodzielnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny