Usuwanie plam ze ściany pomalowanej farbą

W teorii to, jak zmyć tłuste plamy ze ściany nie jest szczególnie trudne. Pod warunkiem jednak, że zetrzesz je natychmiast po zabrudzeniu. Wtedy naprawdę nie będzie żadnego śladu – wystarczy wilgotna, miękka gąbka, którą zbierzesz resztki jedzenia. Należy jednak pamiętać, że mycie ścian od razu po malowaniu jest niemożliwe – proces wysychania farby trwa nawet 28 dni, więc zamiast zmyć plamę, możesz po prostu zetrzeć kolor. Jeśli zadziałasz szybko, cząsteczki tłuszczu nie przenikną do struktury, więc to, jak zmyć farbę, będzie o wiele mniej kłopotliwe.

Czasami jednak zacieki umykają naszej uwadze i są po prostu niewidoczne. Po jakimś czasie, kiedy zaschnąć ich usunięcie wydaje się graniczyć z cudem. Tłuszcz wchłania się w ścianę, wiąże się ze strukturą farby i trudno jest go usunąć. Wypróbuj jednak któryś z naszych sposobów, by nie musieć zastanawiać się nad tym, czym zamalować plamy. Sprawdź także artykuł na temat usuwania plam z atramentu.

Usuwanie tłustych plam ze ściany jest trudne. Jednak uciążliwe zabrudzenia z tłuszczu można usunąć domowymi sposobami
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany - domowe sposoby na uciążliwe zabrudzenia

Jak zmyć tłuste plamy gąbką krok po kroku?

Jeśli szybko zauważysz zabrudzenie, możesz spróbować wyczyścić plamę zwykłą gąbką do zmywania. Sposób zadziała skuteczniej, jeśli namoczysz ją w wodzie z płynem do mycia naczyń. Na rynku znajduje się o wiele więcej silniejszych detergentów, jednak płyn wyróżnia się bardzo dużą skutecznością. W końcu został stworzony do wiązania i zmywania tłuszczu, zatem najlepiej się sprawdzi, także wtedy, kiedy zastanawiasz się, jak zmyć farbę.

Nie wahaj się nałożyć go na ścianę naprawdę dużo i zrób dużo piany. Dzięki temu łatwiej będzie ci usunąć plamę, a czyszczenie płynem do mycia naczyń jest bezpieczne dla koloru. Obecnie zdecydowana większość farb jest wodoodporna i zmywalna, więc po myciu nie powinno zostać śladów. Musisz jednak zrobić to delikatnie. Nie szoruj, przesuwaj gąbkę pionowo z góry do dołu, subtelnymi ruchami. Później osusz plamę ręcznikiem papierowym i poczekaj aż wyschnie – po tłuszczu nie powinno być śladu. Jeśli w kranie masz bardzo twardą wodę, wykorzystaj do tego celu wodę przegotowaną albo destylowaną, by uniknąć nieestetycznych nalotów na powierzchni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usuwaniu plam z czerwonego wina?

Jak usunąć tłuste plamy na ścianie – domowe sposoby

Możesz także wypróbować któryś z domowych sposobów. Plamy z tłuszczu na ścianie są dość specyficzne – aby je usunąć, trzeba zastosować środki, które tak jak woda z płynem do mycia naczyń, absorbują cząsteczki tłuszczu. Dlatego właśnie wiele domowych sposobów bazuje na wykorzystaniu suchych produktów, które pochłaniają wilgoć i tłuszcz.

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany - domowe sposoby na uciążliwe zabrudzenia 2

Rozchlapany olej lub ślad po resztkach jedzenia możesz usunąć za pomocą mąki. Jak to zrobić? Najpierw mocno dociśnij do ściany ręcznik papierowy, by wchłonął jak najwięcej wilgoci. Następnie plamę przysyp mąką lub talkiem. Zostaw na dłuższą chwilę – sypkie produkty tego tupu absorbują zabrudzenie. Potem wystarczy tylko wytrzeć lub omieść miotełką proszek. Jeśli pozostanie jeszcze niewielki ślad, możesz zastosować metodę z płynem do mycia naczyń.

Usuwanie plam z tłuszczu na ścianie krok po kroku

Tłuste zacieki na ścianie czasami trzeba wyczyścić natychmiast, kiedy tylko zostaną zrobione. Jeśli nie masz w domu żadnych detergentów przeznaczonych do mycia ścian, a płyn do mycia naczyń nie działa, możesz wypróbować dwa inne domowe sposoby.

Pierwsza opcja zakłada rozpylenie płynu do szyb. On także ma właściwości usuwające tłuszcz, a większość z nich jest na tyle delikatna, by nie zniszczyć powłoki malarskiej. Należy jednak uważać na produkty na bazie alkoholu, chociaż te faktycznie sprawdzają się w walce z tłuszczem. Zacieki na ścianie w kuchni możesz także potraktować pianką do golenia. Wyciśnij niewielką ilość i pozostaw na plamie na kilkanaście minut, a potem przemyj wilgotną gąbką.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny