Co to jest wąsik kobiecy i jak się go pozbyć?

Delikatny meszek nad ustami u dziewczyn jest czymś zupełnie normalnym. Włoski są zazwyczaj ledwo widoczne. Niestety u niektórych kobiet włoski nad górną wargą stają się grubsze, dłuższe i ciemniejsze i są wyraźnie widoczne i przypominają wąsiki. Dzieje się tak wskutek zaburzeń hormonalnych i wzrostu androgenów, czyli hormonów męskich. Niestety z problemem damskiego wąsika boryka się nawet 80% kobiet.

W naszej kulturze damski wąsik uchodzi za mankament urody. Twarz u dziewczyny powinna być gładka i pozbawiona owłosienia. Wąsik kobiecy kojarzy się ze starością, gdyż pojawia się głównie w późniejszym wieku. Nie dodaje urody, dlatego też większość kobiet, które borykają się z tym problemem, zastanawia się jak usunąć wąsik.

Salony kosmetyczne oferują szereg skutecznych metod na usunięcie wąsika u dziewczyny jak:

 • depilacja ciepłym woskiem,
 • laser,
 • epilacja enzymem trypsyną,
 • elektroliza.

Większość salonów kosmetycznych oferuje usuwanie wąsika ciepłym woskiem. Jest to metoda niedroga, szybka i skuteczna. Nie usuwa jednak wosków trwale. Aby trwale usunąć włoski po depilacji stosuje się epilację enzymem trypsyną, który niszczy włoski. Niestety zabieg ten trzeba powtarzać nawet kilkanaście razy.

W salonie kosmetycznym można trwale pozbyć się damskiego wąsika, jednak zabiegi są dość kosztowne, dlatego też wiele pań zastanawia się jak usunąć wąsik samodzielnie, w domu.

Jak usunąć wąsik u kobiet domowymi metodami

Czy depilacja twarzy w domu jest skuteczna

Najgorszą metodą, aby usunąć wąsik u dziewczyny, jest golenie. Golenie niechcianych włosków przy pomocy maszynki do golenia nie przynosi spodziewanych rezultatów. Zabieg wymaga sporej precyzji i włoski szybko odrastają. Ponadto golenie sprawia, że odrastające włoski są grubsze i mocniejsze i są bardziej widoczne. Częste golenie włosków u dziewczyny może sprawić, że będzie się ona musiała golić się codziennie.

Depilacja twarzy w domu jest jak najbardziej możliwa, jednak nie rozwiązuje problemu na zawsze. Zabiegi trzeba co jakiś czas powtarzać, jednak z czasem sprawiają, że włosków jest mniej i stają się mniej widoczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak wyregulować brwi?

Depilacja pęsetą

Meszek nad ustami można w łatwy sposób usunąć poprzez wyrywanie pęsetą. Metoda ta jest dość skuteczna, lecz niestety bolesna i przy dużej ilości włosków może być kłopotliwa. Pęsetą można usunąć włoski wraz z cebulkami, dlatego też zabieg wystarczy na 2 tygodnie.

Wyrywanie włosków pęsetą, należy przeprowadzić przy świetle dziennym. Najlepiej stosować lustro powiększające, aby dobrze widzieć włoski. Zabieg jest dość bolesny, zaś w miejscu wyrwanych włosków mogą pojawić się małe krostki.

Depilacja przy pomocy kremu do depilacji

Krem do depilacji to metoda łatwa w użyciu, bezbolesna i szybka. Krem nanosi się na czystą i suchą skórę, a następnie usuwa specjalną szpatułką wraz z resztkami włosków. Krem do depilacji rozpuszcza keratynę, czyli główny budulec włosa. Niestety nie usuwa cebulek włosowych, dlatego też damski wąsik szybko odrasta. Niektóre panie muszą używać kremu nawet dwa razy w tygodniu.

Wadą tego rozwiązania jest agresywne i mocne działanie kremu, który może prowadzić do podrażnień. U dziewczyn, które mają cerę alergiczną lub skłonną do podrażnień należy zrezygnować z tego rozwiązania, albo przed zastosowaniem kremu wykonać próbę. W tym celu należy posmarować kremem niewielki odcinek skóry na wewnętrznej stronie przedramienia i pozostawić krem na tyle czasu, ile zajmuje depilacja. Jeśli po 24 godzinach nie dojdzie do reakcji alergicznej, krem można stosować.

Kupując krem do depilacji należy kupić krem do twarzy, który posiada w swym składzie substancje łagodzące podrażnienia i opóźniające odrastanie owłosienia.

Depilacja pastą cukrową

W drogerii można kupić pastę cukrową do usuwania włosków na twarzy u dziewczyn. Pasta cukrowa to dość łatwy do zastosowania sposób na damski wąsik. Jej stosowanie przypomina depilację woskiem. Pastę tę rozgrzewa się, ugniata się w palcach, a następnie przykleja do skóry. Odrywamy ją szybkim ruchem w kierunku odwrotnym do wzrostu włosków. Metoda jest dość skuteczna, gdyż efekty utrzymują się nawet do 6 tygodni.

W odróżnieniu od kremów do depilacji usuwanie wąsika pastą cukrową jest bezpieczniejsze. Pasta zawiera naturalne składniki jak cukier, sok z cytryny i woda, dlatego też istnieje znacznie mniejsze ryzyko reakcji alergicznej.

Kobieta podczas usuwania wąsika woskiem, a także meszek nad ustami i jak usunąć wąsik
Meszek nad ustami i usuwanie wąsika, a także porady, jak usunąć wąsik damski

Pastę cukrową stosuje się na zimno lub na ciepło. Nabieramy pastę dłonią i formujemy z niej rodzaj plastra. Naklejamy mocno plaster na skórę. Warto zostawić róg plastra nie przyklejony, aby łatwo było go uchwycić. Plaster starannie wygładzamy na skórze, a następnie energicznym ruchem odrywamy. Zużyty plaster można ponownie uformować i użyć jeszcze raz.

Pastę cukrową można kupić, lecz tańszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie jej w domu. Potrzebne będą takie składniki:

 • 2 filiżanki cukru,
 • ¼ filiżanki soku z cytryny,
 • ¼ filiżanki wody.

Składniki mieszamy w rondelku i gotujemy. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze 25 minut na wolnym ogniu często mieszając. Dobrze jest od czasu do czasu zdjąć rondelek z gazu, aby zniknęły bąbelki powietrza. Gdy pasta nabierze bursztynowego koloru, zdejmujemy rondelek z ognia i studzimy około 15 minut i możemy przystąpić do depilacji.

Depilacja woskiem na zimno

Wosk na zimno dostępny jest w sprzedaży w postaci plastrów. Stosuje się je podobnie jak pastę cukrową. Najpierw plaster ogrzewamy w dłoniach i przyklejamy w miejscu, gdzie znajduje się meszek nad ustami. Następnie energicznym ruchem zrywamy plaster w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków.

Metoda ta jest dość skuteczna, gdyż włoski wyrywa się wraz z cebulkami. Może jednak powodować podrażnienia skóry. Dlatego też warto stosować ją wieczorem, aby w ciągu nocy skóra się zagoiła. Wadą tej metody jest towarzyszący jej ból.

Wybielanie włosków

Wybielanie nie usuwa włosków, lecz rozjaśnia je na tyle, że stają się dużo mniej widoczne. Metoda ta jest dość skuteczna, jeśli włosków jest mało. Na długie i grube włoski nad górną wargą niestety nie pomoże. Metoda ta najlepiej sprawdzi się u dziewczyn, które mają jasne i dość cienkie włoski.

Wybielanie włosków ma wiele zalet. Jest to metoda bezbolesna, łatwa do zastosowania, nie powoduje uczulenia ani podrażnienia skóry. Ponadto włoski po takim zabiegu są miękkie i delikatne. Nie ma niebezpieczeństwa wrastania włosków czy też powstawania krostek.

Czym rozjaśnić kobiety wąsik? Na rynku dostępne jest sporo chemicznych preparatów. Jeśli wolimy domowe sposoby, możemy zastosować:

 • wodę utlenioną,
 • sok z cytryny,
 • papka z surowego ziemniaka i soku z cytryny,
 • papka z mąki razowej, wody i soku z cytryny.

Usunąć damski wąsik nie jest łatwo. Zabiegi należy często powtarzać. Jednak jeśli nie zależy ci na idealnie gładkiej cerze, warto najpierw zastosować tanie, domowe sposoby.

ikona podziel się Przekaż dalej