Jak usunąć wosk z ubrania, obrusa, narzuty?

Usuwanie stearyny z ubrań, obrusów czy narzuty nie jest łatwe, gdyż wosk wkleja się we włókna tkaniny tworząc twardą białą plamę. Wywabianie plam z parafiny jest jeszcze trudniejsze, jeśli kapnął wosk z kolorowej świecy. Tak naprawdę nie ma czym zmyć wosku z ubrania. Tkaniny zabrudzonej woskiem nie można zwyczajnie sprać.

W przypadku plamy z parafiny bardzo ważne jest, aby nie zdrapywać świeżego wosku. Ciekły wosk może wkleić się głęboko we włókna tkaniny i będzie go bardzo trudno usunąć. Dlatego w pierwszym etapie należy zaczekać aż wosk zaschnie, a następnie ostrożnie usunąć go tępym nożem.

Dobrym sposobem usuwanie stearyny jest włożenie zabrudzonej woskiem tkaniny do zamrażalnika, aby wosk dobrze stwardniał. Następnie należy wosk ostrożnie połamać i odrywać po kawałku. Pamiętaj, aby nie trzeć tkaniny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usuwaniu gumy do żucia z ubrań?

Jak zmyć wosk domowym sposobem?

Usuwanie stearyny przez wykruszenie twardego wosku nie wystarczy, gdyż we włóknach pozostają resztki. Kolejnym etapem będzie wyprasowanie wosku. Należy użyć bibułki, ręcznika papierowego lub papieru toaletowego, który układamy na wierzchu i od spodu tkaniny i prasujemy żelazkiem aż resztki wosku zostaną usunięte. Jeśli masz do czynienia z tkaniną, którą można prać w wysokich temperaturach, należy potem po prostu sprać plamę w pralce lub ręcznie.

Problemem jest, jak usunąć wosk z ubrania, którego nie możesz sprać w wysokiej temperaturze. Plamy po świecy na jedwabiu lub wełnie możesz usunąć spirytusem. Natomiast plamy wosku z tworzyw sztucznych możesz sprać szarym mydłem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu domowe sposoby.

Problemem jest, jak zmyć wosk z kolorowej świecy, gdyż nie należy go usuwać przy pomocy żelazka. Aby sprać kolorowy wosk należy zastosować ocet spirytusowy, spirytus lub benzynę lakową White spirit. Dobrym sposobem na wywabianie plam z kolorowego wosku jest moczenie tkaniny w odplamiaczu. Zanim zastosujesz jedne z tych sposobów zrób próbę na kawałku tkaniny.

Czym zmyć wosk po depilacji?

Na plamy narażamy się również podczas wykonywania zabiegów depilacji. Jeśli podczas zabiegu zabrudzimy ubranie mamy problem czym zmyć wosk kosmetyczny. Nie jest to stearyna ze świecy i wywabianie tego rodzaju plam wymaga innego sposobu. Kosmetyczki radzą, aby resztki wosku usuwać oliwką. Jednak zarówno po wosku jak i oliwce zostaje plama, którą należy wywabić odplamiaczem.

Usuwanie stearyny z tkanin jest możliwe, jeśli przestrzegamy pewnych zasad. Rozwiązanie problemu jak zmyć wosk z ubrania nie wymaga profesjonalnych metod. Wystarczy, jeśli zastosujemy proste domowe sposoby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny