Przykry zapach moczu

Tego nie da się ukryć – zapach uryny potrafi utrzymywać się przez kilka dni. Na dodatek jeszcze wnika w materac czy dywan, może także pozostać w fugach płytek. Dlatego jest tak trudny do usunięcia. Wiedzą o tym zarówno właściciele młodych zwierząt, jak i młodzi rodzice, którzy często stają przed problemem mokrej plamy na łóżku.

Przykry zapach moczu jest naprawdę bardzo uciążliwy. Odpowiadają za niego bakterie gnilne, które każdy ma w swoim organizmie – zarówno człowiek, jak i zwierzęta. Dlatego zapach uryny jest podobny, chociaż może różnić się intensywnością w niektórych przypadkach. Źle sprzątnięty mocz może stać się pożywką dla jeszcze większych kolonii bakterii, które będą się coraz bardziej namnażać. To sprawia, że niemiły zapach zamienia się po prostu w trudny do wytrzymania smród. Jego usuwanie jest naprawdę trudne, ale na szczęście możliwe. Jak usunąć zapach moczu?

Usuwanie zapachu moczu: pranie

W dobie tetrowych pieluszek pranie robiło się po kilku dniach. W tym czasie zużyte pieluchy odkładano, aż uzbiera się ich większa ilość. By nie pojawiał się charakterystyczny zapach, wkładano je do zimnej wody. Dlatego najlepszym sposobem na to, jak wywabić zapach moczu jest właśnie zastosowanie chłodnej wody. Jeśli użyjesz gorącej, będzie mniej skuteczna, niż zimna – ciepło powoduje, że bakterie się bardziej namnażają. A może zainteresuje cię także artykuł o usuwaniu grzyba ze ścian?

Do zapierania plamy na łóżku czy dywanie nie stosuj środków do prania ani płynu do mycia naczyń. Raczej w tym wypadku będą mało pomocne. Nie sięgaj także po ocet, ponieważ także nie zadziała, a mieszanina woni będzie o wiele gorsza i bardziej intensywna, niż sam zapach uryny. Wodą i gąbką postaraj się zmyć jak najwięcej moczu. To może wystarczyć, czasami jednak zapach moczu będzie się utrzymywał. W takim wypadku trzeba będzie go zneutralizować.

Czym zneutralizować zapach moczu?

Jeśli zapach nie jest bardzo uciążliwy, możesz spróbować go zneutralizować stosując naturalne substancje absorbujące woń. Jednym z nich jest mleko. Wystarczy, że je zagotujesz, a potem postawisz w garnku w miejscu, gdzie zwierzak się załatwił. Mleko „wciągnie” smród, który powinien zniknąć, kiedy je wylejesz.

Podobnie działa jeszcze kilka substancji, które na pewno masz w domu. Czym zneutralizować zapach moczu? Możesz zastosować mąkę kukurydzianą – wystarczy ją rozsypać na plamę, a zacznie absorbować zapach. Potem mąkę wystarczy odkurzyć lub zebrać miotełką. Podobnie działa także płyn do płukania ust zmieszany z niewielką ilością wody. Nałóż go na plamę z moczu i zostaw na kilka godzin. Później dobrze odciśnij, zwłaszcza jeśli stosujesz ten sposób na dywanie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pleśni w domu.

Porady, jak wywabić mocz z materaca za pomocą różnych środków - podpowiedzi, opinie, ceny preparatów czyszczacych
Dziecko i mocz na materacu - jak usunąć zapach moczu z materaca

Jak wywabić zapach moczu z materaca?

Nie ulega wątpliwości, że najtrudniejsze do wywabienia plamy z moczu są na materacu. Płyn przecieka przez gąbkę, zostaje w niej, a jej ciepła i ciemna struktura jest idealnym miejscem do gwałtownego namnażania się bakterii. Dlatego zapach moczu w łóżku jest szczególnie trudny do usunięcia.

Możesz wypróbować któryś z domowych sposobów. Spróbuj po plamie na materacu rozprowadzić papkę z sody oczyszczonej i wody. Powinna być na tyle gęsta, by soda się nie rozpuszczała. Ma ona lekkie działanie bakteriobójcze i odświeża. Zostaw papkę na co najmniej kilkanaście minut i usuń, używając gąbkę i dużo wody. Materac możesz zostawić do wyschnięcia na słońcu, jeśli to jednak nie jest możliwe, nie zaścielaj go, pozostawiając w ogrzewanym pokoju aż będzie całkiem suchy.

Jeśli to jednak nie zadziała, musisz zdecydować się na działanie chemią. Nie musisz od razu oddawać materaca czy kanapy do prania – to dość droga usługa, chociaż może to się okazać konieczne. Na początek spróbuj zaopatrzyć się w żwirek dla kota pochłaniający wilgoć. Rozprowadź go po materacu, a w razie potrzeby umieść w środku, jak najbliżej mokrej plamy. Żwirek pochłania wilgoć razem z zapachem, jeśli jest dość drobny, możesz nawet usunąć go odkurzaczem. W sklepach zoologicznych możesz zaopatrzyć się w specjalne środki pochłaniające zapach kociego moczu, sprawdzają się także w przypadku usuwania śladów dziecięcych wypadków.

ikona podziel się Przekaż dalej