Jak usunąć zapach stęchlizny z kanapy i łóżka?

Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z łóżka i kanapy jest bardzo trudne. Zapach wilgoci wydostaje się z materaca, a jego przecież bardzo trudno jest wyprać, wysuszenie staje się natomiast praktycznie niemożliwe. Źle dosuszona gąbka w kanapie czy materacu może jeszcze nasilać problem stęchlizny. Oczywiście można oddać kanapę czy łóżko do prania, ale to może być bardzo kosztowne. Zamiast tego o wiele lepiej po prostu zastosować domowe sposoby.

Przydatna okazuje się soda oczyszczona. Jest naturalnym pochłaniaczem wszystkich zapachów. Nasze babcie mieszały ją ze skruszonymi liśćmi rumianku lub kwiatami lawendy. Obecnie możesz sięgnąć po któryś z olejków eterycznych. My polecamy olejek sosnowy – ma działanie antybakteryjne i odświeżające. Kilka kropli wlej do odmierzonej wcześniej porcji sody oczyszczonej i zamieszaj. Następnie rozsyp grubo mieszankę na całej powierzchni materaca lub na kanapie. Po upływie 40-60 minut zbierz pachnący proszek odkurzaczem. Powinien usunąć cały nieprzyjemny zapach.

Ten sposób na to, jak usunąć zapach stęchlizny z kanapy i z materaca sprawdza się tylko wtedy, kiedy śmierdzi tylko wierzchnia warstwa. Jeśli cała gąbka wewnątrz przesiąkła zapachem, konieczne będzie sięgnięcie po neutralizatory zapachu. To środki nowej generacji, które po prostu niwelują zapach wilgoci. Są dość skuteczne, jednak po jakimś czasie zapach stęchlizny może wrócić. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pleśni w domu.

Jak zlikwidować zapach stęchlizny z dywanu?

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z zawilgoconego dywanu? Można go usunąć i to w dość łatwy sposób. W przeciwieństwie do usuwaniu stęchlizny z łóżka, tutaj nie musisz uciekać się do stosowania chemicznych środków. Wystarczy, że wypierzesz dywan. Potrzebujesz tylko odpowiedniej szczotki i szarego mydła. Wypranie dywanu powinno zadziałać, ale oczywiście musisz go dobrze wysuszyć. Dlatego najlepiej rozłożyć go w ogrodzie i tam zostawić na cały dzień. Na słońcu wyschnie najszybciej.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Jeśli zapach stęchlizny będzie się utrzymywał, możesz wypróbować sposób z sodą oczyszczoną i olejkami – tak jak w poprzednim przypadku, wystarczy rozsypać środek na całym dywanie i po upływie mniej więcej godziny wciągnąć odkurzaczem. Jest jednak jeszcze jedna, dość skuteczna metoda. Woda utleniona, którą każdy ma w apteczce, zabija bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z dywanu. Wystarczy skropić go po całej powierzchni, ale zanim to zrobisz, koniecznie sprawdź na małym skrawku, jak materiał zareaguje. Woda utleniona działa w niektórych przypadkach jak wybielacz, może więc okazać się, że na włosiu pozostaną niespieralne, szpecące plamy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć zapach moczu w domu.

Zapach stęchlizny w szafie - porady dotyczące usuwania zapachu stęchlizny z ubrań i ze starej szafy za pomocą domowych sposobow
Mężczyzna przy szafie wąchający ubrania

Usuwanie zapachu stęchlizny z szafy

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z szafy? Jeśli wyciągane z szafy ubrania śmierdzą stęchlizną, to nie musi być kwestia wilgoci w pomieszczeniu czy zepsutej pralki. Bardzo często to sama szafa wydziela nieprzyjemny zapach. Stęchlizna mogła powstać wskutek włożenia na półkę nie do końca wysuszonych rzeczy, a bakterie odpowiedzialne za smród roznoszą się także na drewno. Po kilku dniach cała szafa może mieć nieprzyjemny zapach, który przenosi się na włożone do niej ubrania.

Dlatego pierwszym krokiem na usunięcie zapachu stęchlizny, jest dokładne umycie całej szafy. Drzwiczki, półki, nawet zawiasy należy umyć wodą z szarym mydłem i wytrzeć do sucha. Warto zadbać o to, by zawsze mieć pod ręką odświeżacz do szafy. Możesz zrobić go samodzielnie, wykorzystując domowe sposoby, na przykład wkładając do materiałowego woreczka trochę lawendy, igły sosnowe albo liście i kwiaty rumianku. Świetny odświeżacz do szafy to także zwykłe mydło. Wystarczy włożyć je między ubrania, by zapach wilgoci zniknął. Dbaj także o to, by raz na jakiś czas drzwi do szafy zostały otwarte, tak, byś mogła dobrze przewietrzyć jej wnętrze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny