Jak usunąć zaskórniki krok po kroku - zobacz 5 praktycznych metod usuwania zaskórników
Zaskórniki na nosie, brodzie i czole to nieprzyjemny problem kosmetyczny, z którym zmagają się szczególnie młode osoby. Nie każdy wie, jak usunąć zaskórniki skutecznie, gdyż problem ten lubi nawracać. Niestety w obecnych czasach mogą pojawić się także zaskórniki u dziecka. Kiedyś typową metodą oczyszczania twarzy z wągrów było wyciskanie. Czy jest to dobra metoda? Czy można usunąć zaskórniki w domu? Doradzimy, jak najlepiej usunąć wągry i jak zrobić domowe kosmetyki do oczyszczania twarzy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wągrach.
Zaskórniki na twarzy - co robić
Jak wyglądają zaskórniki na twarzy
Wszyscy chcemy, aby skóra na twarzy była piękna i gładka. Wpadamy w rozpacz, gdy na twarzy pojawią się czarne zaskórniki. Zmiany te są malutkie, lecz jest ich wiele i są dobrze widoczne, szczególnie widziane z bliska. Małe czarne kropeczki na twarzy sprawiają, że skóra wygląda jak skórka pomarańczy. Z problemem tym borykają się szczególnie ludzie młodzi, którzy zamartwiają się jak usunąć zaskórniki, szczególnie że problem lubi się powtarzać.
Zaskórniki, popularnie zwane wągrami, to zmiana skórna, która powstaje w miejscach łojotokowych, na twarzy, na klatce piersiowej i na plecach. Zaskórniki pojawiają się w miejscu, gdzie mieszki włosowe zostały zatkane przez martwe komórki naskórka. Mieszki włosowe stanowią ujście, przez które na skórę odprowadzane jest sebum produkowane przez gruczoły łojowe. Sebum, czyli łój skórny, stanowi warstwę ochronną dla skóry. Sebum zamknięte w zaskórnikach ciemnieje pod wpływem powietrza i na twarzy tworzy się nieestetyczna czarna kropka.
Zaskórniki zamknięte i otwarte
Na skórze występują zaskórniki zamknięte i otwarte. czarne zaskórniki to zaskórniki otwarte, które mają otwór w części środkowej. Przez ten otwór wydobywa się masa łojowo-rogowa. W wyniku procesów utleniania się zaskórniki zabarwiają się na czarno. Występowanie zaskórników otwartych może prowadzić do zaostrzenia się zmian trądzikowych, w wyniku czego mogą pojawić się ropne krosty.
Zaskórniki zamknięte wyglądają jak drobne, białe krostki. Zaskórniki zamknięte wypełnione są kremową masą rogowo-tłuszczową i powstają wskutek nagromadzenia korneocytów u ujścia gruczołów łojowych. Zaskórniki zamknięte, tak zwane białe zaskórniki, powstają głównie na twarzy. Pojawiają się w okresach zaburzeń gospodarki hormonalnej, czyli w okresie dojrzewania, menopauzy czy też w okresie przed miesiączka. Na pojawianie się białych zaskórników mają wpływ także stres, niewłaściwe odżywianie, nieodpowiednia higiena, niektóre kosmetyki i leki.
Czy warto i jak usunąć wągry samemu
Zastanawiamy się często jak usunąć wągry w domu i czy samodzielne usuwanie zaskórników jest bezpieczne. Pierwszym pomysłem jaki przychodzi nam do głowy jest wyciskanie zaskórników. Taką metodę kiedyś zalecały nasze babcie i mamy w czasach, gdy nie było innych metod, zaś na wizytę w salonie kosmetycznym nie każdego było stać. Najtrudniejszym zadaniem jest, jak usunąć wągry z nosa, gdyż jest to miejsce bolesne. Żeby zaskórniki łatwiej się wyciskały, należało nawilżyć skórę, stosując gorącą parę wodną. Oczyszczanie twarzy z wągrów metodą wyciskania należało wykonać w sposób jak najbardziej higieniczny. Przed przystąpieniem do zabiegu twarz trzeba przetrzeć płynem antybakteryjnym. Usuwanie zaskórników należy wykonywać przez chusteczki jednorazowe lub w lateksowych rękawiczkach.
Czy oczyszczanie twarzy z wągrów przez wyciskanie jest metodą skuteczną i bezpieczną? Niestety nie. Tą metodą nie ma możliwości wyciśnięcia wszystkich wągrów. Szczególnie trudno jest wycisnąć zaskórniki na nosie. Ponadto może dojść do zakażenia bakteryjnego i rozprzestrzenienia się zmian skórnych na twarzy. Najlepsze efekty w usuwaniu zaskórników uzyskamy łącząc nowoczesne metody z właściwą higieną i pielęgnacją skóry.
Lepszymi metodami, jak usunąć wągry w warunkach domowych, jest:
- złuszczenie skóry,
- oczyszczanie twarzy z wągrów przy pomocy kremów, toników i żeli oraz maseczek na wągry,
- plastry na wągry.
5 praktycznych metod, jak usunąć zaskórniki domowymi sposobami
Kosmetyki na wągry
Jeśli zaskórniki na twarzy pojawiają się często, warto im zapobiegać poprzez regularne oczyszczanie twarzy. Bardzo ważny jest odpowiedni demakijaż. Warto stosować odpowiednie kosmetyki na wągry do cery tłustej i mieszanej, które regulują wydzielanie sebum, normalizują pracę gruczołów potowych oraz ograniczają rozwój bakterii.
Dobrym sposobem jak usunąć zaskórniki w warunkach domowych, jest peeling przy użyciu preparatów złuszczających naskórek. Peeling wykonany w domu pozwala złuszczyć tylko pierwszą warstwę naskórka. Nie usuniemy przy jego pomocy zaskórników, jednak regularny peeling pomoże odblokować mieszki włosowe i usprawni rozprowadzanie sebum. Kosmetyki złuszczające nie powinny być stosowane zbyt często, gdyż mogą one pobudzić aktywność gruczołów łojowych i przyspieszać rogowacenie naskórka.
Parówki i maseczki na zaskórniki na nosie i twarzy
Jednym z najlepszych domowych sposobów na czarne zaskórniki jest parówka. Ciepłą, parującą wodę wlewamy do miski, nakrywamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad miską, tak aby para wodna nawilżyła skórę. Do parówki można dodać zioła jak: rumianek, szałwia czy lipa. Swietnie na zaskórniki działa parówka z olejku pichtowego.
Parówka otwiera pory i pozwala je oczyścić. Najlepiej po parówce zastosować maseczki oczyszczające, złuszczające i ściągające naskórek.
Maseczka z miodu i sody:
Łączymy 2 łyżki sody oczyszczonej i 1 łyżkę miodu. Maseczkę nakładamy na twarz i trzymamy 10 minut. Miód działa antybakteryjnie, zaś soda łagodnie złuszcza naskórek. Po 10 minutach zmywamy maseczkę ciepłą wodą.
Maseczka z białka kurzego i cytryny:
Mieszamy białko z 1 jajka i 2 łyżki soku z cytryny. Nakładamy na twarz i czekamy, aż wyschnie. Wtedy zmywamy ciepłą wodą. Maseczka ta ściąga pory, rozjaśnia i oczyszcza skórę.
Oczyszczanie skóry przy pomocy własnoręcznie zrobionych toników
Na skórę z wągrami bardzo dobrze działa tonik aspirynowy i tonik z olejku pichtowego. Składniki tych kosmetyków można bez trudu dostać w każdej aptece. Są niedrogie i pozwalają wykonać świetny tonik do zmywania twarzy, który pozwoli oczyścić skórę i pozbyć się zaskórników.
Aby zrobić tonik aspirynowy należy rozpuść 15 tabletek aspiryny w 100 ml wody. Można dodać odrobinę gliceryny lub olejku pichtowego. Takim tonikiem przemywaj twarz codziennie. Tonik można przechowywać w lodówce do 2 tygodni.
Tonik można zrobić również z olejku pichtowego oraz nafty kosmetycznej. Zmieszaj 10 ml olejku i 40 ml nafty i przecieraj nim twarz przy użyciu wacika kosmetycznego.
Zaskórniki u dziecka
Dzieci mają cerę normalną, gdzie nie powinno być zaskórników. Jednak coraz częściej zdarza się, że pojawiają się zaskórniki u dziecka. Co zatem robić, jeśli zauważymy zaskórniki u dziecka:
- myj twarz dziecka delikatnym płynem micelarnym,
- stosuje tonik bez alkoholu lub wodę termalną,
- w miejscach, gdzie pojawiają się zmiany skórne stosuj krem z cynkiem, wit. B,
- nie usuwaj ręcznie zaskórników i krostek, lepiej w gabinecie kosmetycznym zastosować miejscowo peeling enzymatyczny lub kawitacyjny z delikatnym oczyszczeniem ręcznym i maską ściągającą pory.
Profesjonalne usuwanie zaskórników
Specjaliści przestrzegają przed samodzielnym wyciskaniem zaskórników. Dlatego też, jeśli masz duży problem z zaskórnikami, a domowe metody nie działają, najlepiej skorzystać z profesjonalnego salonu kosmetycznego. Salon kosmetyczny zaleci zabiegi odpowiednie do skóry. Ponadto salon kosmetyczny zapewnia sterylne warunki i higienę pracy, co zapobiega rozsianiu się zaskórników.
Profesjonalne salony kosmetyczne polecają następujące zabiegi na zaskórniki:
- manualne oczyszczenie twarzy,
- peeling kawitacyjny,
- mikrodermabrazja,
- złuszczenie kwasami,
- laserowe usuwanie zaskórników.