Jak usunąć zmechacenia bez używania golarki? 4 domowe sposoby na kulki na ubraniach
Zmechacony płaszcz czy sweter to często spotykany problem, który dotyczy nie tylko posiadaczy bawełnianej odzieży. Nieestetyczne kłębki włókien na ubraniach nieraz sprawiają, że pozbywamy się ulubionych elementów garderoby. Wbrew pozorom żadna specjalna maszynka do zmechaceń nie jest niezbędna do tego, aby skulkowany materiał przestał być naszym problemem. Przedstawimy kilka sposobów na to, jak usunąć zmechacenia w szybki i prosty sposób, przywracając ubraniom nowe życie i nie wykorzystując przy tym elektrycznej golarki do ubrań!
Spis treści:
- Co to są zmechacenia czy też kulki na materiale?
- Dlaczego materiał ubrań się mechaci?
- 4 sprawdzone sposoby jak usunąć zmechacenia bez używania golarki
- Jak zapobiegać kulkowaniu się materiału w przyszłości?
1. Czym są zmechacenia?
Zmechacony materiał można bardzo łatwo rozpoznać, poprzez pojawienie się na powierzchni tkaniny charakterystycznych kulek. Są to zerwane i splątane ze sobą włókna, które powstają podczas pocierania materiału bądź otarć wynikających z codziennego użytkowania i noszenia ubrań.
Zmechacenia najczęściej pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na otarcia tj. środek pościeli, okolice kołnierza, pod pachami, przy mankietach czy pomiędzy udami. Są to obszary szczególnie narażone, ale nie jedyne, gdzie może dojść do zmechaceń. Pojawić się one mogą na każdym elemencie, jeśli jest on nadmierne pocierany.
2. Dlaczego powstają kulki na ubraniach?
Zmechaceniu ulegają zarówno materiały naturalne, jak i syntetyczne. Aczkolwiek dzianiny o luźniejszych włóknach (np. szyfon, bawełna, poliester) będą miały większą tendencję do występowania tego zjawiska. Mniej mechacą się tkaniny wykonane z dłuższych włókien tj. jedwab czy len. W przypadku odzieży posiadającej w składzie mieszankę dwóch powyższych grup, do zmechaceń dochodzi poprzez pęknięcie słabszego włókna, a następnie uformowania się z niego kulki, która wyłapuje inne luźne nici np. w praniu.
3. Jak usunąć zmechacenia i pozbyć się kulek z materiału, jeżeli nie mamy golarki do ubrań? 4 sprawdzone sposoby
Golarka do zmechaceń na pewno jest pomocna i potrafi zaoszczędzić bardzo dużo czasu (i nerwów), ale nie jest niezbędna w procesie usuwania splątanych kulek materiału. Jeśli nie posiadamy w domu specjalnego sprzętu, możemy wykorzystać jeden z poniższych sposobów, który pomoże nam oczyścić zmechacenia przy wykorzystaniu elementów znajdujących się w praktycznie każdym domu!
Jeżeli jednak jesteście ciekawi jakie wyzwanie stoi przed osobami, które chcą kupić naprawdę dobrą golarkę do ubrań, to redakcja portalu Rankingi.net przygotowała dla Was niespodziankę: https://rankingi.net/agd/drobne/golarki-do-ubran/
W powyższym linku znajdziecie bardzo obszerny poradnik wyboru takiego urządzenia oraz ranking produktów, którymi Polacy najchętniej golą swoje płaszcze i swetry. Wróćmy jednak do sposobów na usuwanie zmechaceń na ubraniach, które nie wymagają od nas posiadania elektrycznej golarki, a każdego kto będzie chciał poczytać o elektrycznych maszynkach, odsyłamy tam później.
3.1. Przede wszystkim wybieraj materiały, które nie będą się mechacić
Na samym początku bądźmy zupełnie szczerzy - żaden materiał nie daje nam gwarancji, że z czasem nie powstaną na nim zmechacenia. Jednak niektóre z nich cechują się większą odpornością pod tym względem.
Przez zakupem warto sprawdzić na metce, jakich włókien użyto do produkcji. Powinniśmy unikać mieszanek wykonanych z różnych materiałów i stawiać na odzież wyprodukowaną z dłuższych włókien. Będzie ona odporniejsza nawet podczas codziennego użytkowania.
Ponadto lepszym wyborem od dzianin będą tkaniny. Jest to materiał mniej rozciągliwy, który naturalnie mechaci się w mniejszym stopniu. Jeśli już wybieramy dzianiny, to warto zwrócić uwagę, aby miały one ciaśniejszy splot.
3.2. Wykorzystaj swoją jednorazówkę jak maszynkę do usuwania zmechaceń
Do tej metody najlepiej sprawdzi się jednorazowa maszynka do golenia (dosłownie taka do nóżek:-), która posłuży nam niczym specjalna maszynka do zmechaconych ubrań.
- Należy rozpocząć od położenia ubrania na płaskiej powierzchni, aby je wypłaszczyć. Jest to ultra ważne, aby materiał leżał płasko i przylegał do powierzchni, ponieważ ewentualne zagniecenia mogą przyczyniać się do przypadkowego rozcięcia.
- Następnie trzeba rozciągnąć część ubrania, od której chcemy rozpocząć. Jest to kolejny etap wypłaszczenia materiału, który ma zabezpieczyć go przed zniszczeniem.
- Maszynkę przesuwamy po materiale od jednej strony do drugiej. Co ważne, ruch należy wykonywać w tę samą stronę, w którą wychodzą kulki. Pozwoli to uniknąć pozostawiania meszków, które przycięte są tylko częściowo.
- Cały proces powtarzamy powoli i dokładnie, aby maszynka do usuwania zmechaceń nie rozcięła materiału w żadnym niepożądanym miejscu.
3.3. Wypróbuj grzebień o wąskim rozstawie ząbków
Innym sposobem, który pomoże nam w uporaniu się z problemem jest grzebień do zmechaceń. Możemy kupić sprzęt specjalnie do tego dedykowany lub wykorzystać zwykły domowy grzebień. Do usuwania zmechaceń powinien on mieć wąski rozstaw ząbków, aby dokładanie wyłapywać wszystkie grudki.
- Rozpoczynamy od ułożenia ubrań na płaskiej powierzchni, w celu ich wypłaszczenia.
- W kolejnym kroku rozciągamy tę część ubrania, od której chcemy zacząć. Jest to bardzo ważne, aby materiał leżał w miarę płasko. Umożliwi to swobodniejsze wyciąganie splątanych nitek.
- Następnie rozczesujemy skulkowane włókna w kierunku ich powstawania. Tutaj pamiętamy, aby w razie oporu, wykonywać zdecydowany i pewny ruch, ale nie przesadzać. Chcemy pozbyć się tylko zmechaceń, nie porobić dziury w materiale.
- Wszystkie kroki wykonujemy po całej skulkowanej powierzchni. Skupiamy się, aby proces przeprowadzić delikatnie oraz powoli, tak, aby całość przechodziła bez bez szarpania i rwania włókien
3.4. Pozbądź się kulek na ubraniach przy użyciu taśmy klejącej
Najprostsze i najszybsze urządzenie do usuwania zmechaceń i sierści to rolka do czyszczenia ubrań. Jednak nie po to przechodzimy przez cały proces, aby nagle musieć się ubierać i lecieć do sklepu. Dlatego tutaj można wykorzystać zwykłą taśmę klejącą, którą każdy ma w domu. Najlepiej sprawdzi się szeroka taśma, gdyż pozwoli na pokrycie większej części materiału, jednak dla najbardziej wytrwałych i wąska, szkolna zrobi robotę!
- W pierwszej kolejności należy wyciąć kawałek taśmy o odpowiedniej wielkości i przykleić go do zmechaconej części ubrania. Zawsze zalecamy, aby zacząć od miejsca, które jest najmniej widoczne, aby przetestować sobie ten sposób czyszczenia.
- Następnie przyklejamy skrawek taśmy do wybranego miejsca i gładzimy jego powierzchnię otwartą dłonią. Taśma powinna dokładnie przylegać, aby dobrze poradzić sobie ze skulkowanym materiałem.
- Taśmę zrywamy i następnie czynność powtarzamy na całym materiale na tyle długo, na ile klej z naszego skrawka będzie stawiać opór przy odklejaniu.
- Po kilku użyciach może pojawić się konieczność zmiany kawałka, dlatego musimy dokładnie obserwować czy skrawek ciągle się przykleja do powierzchni materiału.
4. Jak zapobiegać powstawaniu zmechaceń?
Oczywiście o ile nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec powstawaniu kulek na naszych ubraniach, to możemy jednak zastosować kilka prostych działań w celu odwleczenia tego w czasie i zminimalizowaniu ryzyka. Stosowanie się do nich nie wyeliminuje całkowicie problemu, ale może zmniejszyć częstotliwość jego występowania. Na co więc zwrócić uwagę:
- Delikatny cykl prania – mniejsze obroty i krótszy cykl prania powinniśmy stosować szczególnie w przypadku tkanin podatnych na zmechacenia. Materiały bardzo wrażliwe najlepiej prać ręcznie,
- Nawyk odwracanie ubrań na lewą stronę przed praniem – taki zabieg pozwoli uniknąć tarcia oraz pocierania o inne elementy np. zamki czy inne metalowe części naszego odzienia,
- Segregacja prania – warto oddzielać delikatną odzież od twardych materiałów np. jeansów,
- Stosowanie detergentów z celulazą – środki zawierające w składzie celulazę pomagają rozbić kulki oraz zmechacenia.
artykuł sponsorowany