Jak usunąć żywicę z ubrania?

Żywica najczęściej zasycha na jeansach czy kurtce, zanim zdążymy to zauważyć. Tworzy się na ubraniu trochę wystająca plamka zastygniętej żywicy. Najgorszą rzeczą, jaką możemy wtedy zrobić jest próba „wyskubania” jej paznokciami. To niestety może doprowadzić do zniszczenia struktury materiału, i o ile usuwasz żywicę ze spodni czy z kurtki z grubszej tkaniny, o tyle na delikatniejszych ubraniach może to być problemem.

Zaschnięta żywica sama w sobie nie przenika w splot materiału, więc jeśli usuniesz ją umiejętnie, nie pozostanie po tym żaden, nawet najmniejszy ślad. Jak usunąć żywicę z ubrania? Należy dobrze ją zamrozić. Możesz włożyć ubranie do zamrażarki, ale dobrze sprawdzą się także kostki lodu. Obłóż zaschniętą żywicę i po kilkunastu minutach, kiedy stanie się twarda, łatwiej ją usuniesz za pomocą tępego noża lub wykorzystując paznokcie. Czasami to wystarczy, czasami jednak po żywicy zostaje niewielka plama. Na jej usunięcie także jest wiele różnych sposobów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usuwaniu plam z trawy?

Jak sprać żywicę?

Wszystko zależy od tego, czy plamy z żywicy znajdują się na włóknie naturalnym, czy syntetycznym. W tym pierwszym wypadku możesz spróbować zaprać plamę chusteczką nasączoną mieszaniną spirytusu lub acetonu z wodą. Najlepiej działa roztwór w proporcji 3:1. Wystarczy przyłożyć chusteczkę i lekko potrzeć plamę, a potem wyprać ubranie w pralce, w standardowej temperaturze.

Możesz także zamieszać spirytus i terpentynę w proporcji 3:1. Po kilkukrotnym przetarciu nią plamy, żywica powinna się rozpuścić. Ubranie wypierz w letniej wodzie, najpierw ręcznie, z dodatkiem mydełka do odplamiania lub standardowego mydła szarego, a później wrzuć do pralki na krótkie pranie.

Jeśli chcesz usunąć plamę ze spodni, z kurtki lub bluzki wykonanych z syntetycznych, możesz użyć zmywacza do paznokci. Wystarczy przyłożyć do plamy wacik nasączony zmywaczem lub spirytusem połączonym z wodą w proporcji pół na pół. Należy jednak uważać na jeansach. Aceton lub spirytus mogą je lekko odbarwiać, dlatego lepiej nie trzyj zbyt mocno, tylko dociśnij nasączony wacik. Później wrzuć zabrudzone ubrania do pralki i wypierz jak zwykle, w temperaturze podanej na metce. Jeśli to się nie powiedzie, możesz spróbować tych metod jeszcze raz. A może zainteresuje cię także artykuł o usuwaniu rdzy z ubrania?

Domowe usuwanie plam z żywicy
Jak usunąć żywicę z ubrania - domowe sposoby na plamy z żywicy

Jak usunąć plamy z żywicy naturalnie?

Jest jeszcze jeden sposób na to, jak sprać żywicę z ubrań. Po zamrożeniu, na pozostałą plamę musisz użyć jakiegoś rozpuszczalnika. Nawet dla wytrzymałych i grubszych materiałów standardowy rozpuszczalnik chemiczny może okazać się po prostu zabójczy. Czym usunąć żywicę zatem?

Najlepiej sprawdzi się stężony, naturalny olejek z drzewa herbacianego. Możesz go kupić w większości sklepów zielarskich za naprawdę niewielką cenę. Mała buteleczka potrafi kosztować kilka złotych, a naprawdę przydaje się w wielu zastosowaniach. Olejek herbaciany działa jak naturalny rozpuszczalnik, jego najważniejszym zadaniem jest usuwanie plam z soków roślinnych – możesz wypróbować jego działanie także na plamach z trawy czy mleczu. Olejek ma bardzo dużo zalet w stosunku do standardowych środków chemicznych, a najważniejsza z nich jest taka, że nie odbarwia ubrań.

Usuwanie plam z żywicy za pomocą olejku herbacianego

Spieranie plam z żywicy za pomocą olejku herbacianego jest bardzo proste. Miejsca obok plamy należy przykryć ręcznikiem papierowym, by zapobiec powstawaniu zabrudzeń. Olejek z drzewa herbacianego należy nałożyć bezpośrednio na resztki żywicy patyczkiem kosmetycznym do uszu. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie, by nie pobrudzić materiału wokół. W przeciwnym razie będziesz musiał martwić się usuwaniem tłustych plam z ubrań.

Kawałkiem ręcznika papierowego lub bibułką należy delikatnie usunąć rozpuszczone resztki żywicy i olejku. Trzeba mocno docisnąć zabrudzone miejsce kilka razy. Papier powinien lekko wchłonąć tłuszcz, jednak to nie wystarczy. Aby zapobiec tłustej plamie z olejku, należy przetrzeć ją jeszcze wacikiem nasączonym spirytusem, a następnie wrzucić do prania. Spirytus zaabsorbuje resztki olejku z drzewa herbacianego.

Jeśli jednak czyścisz delikatny materiał i obawiasz się, że alkohol mógłby go uszkodzić, to koniecznie zamień spirytus na ocet. Może być to oczywiście nieco mniej skuteczne, ale w takim wypadku możesz spróbować usunąć tłustą plamę płynem do mycia naczyń lub dedykowanym do tego środkiem piorącym.

Sposobów na to, jak usunąć plamy z żywicy, jest bardzo wiele. Warto jednak sięgnąć po delikatniejsze środki i domowe sposoby. Niestety, ale większość środków chemicznych i rozpuszczalników może zniszczyć ubranie na dobre. Łagodniejsze potraktowanie plamy może jest bardziej czasochłonne, ale sprawi, że na twoim ulubionym stroju nie pozostanie żaden ślad.

ikona podziel się Przekaż dalej