Czym można samemu usunąć pieprzyki z twarzy

Co to jest pieprzyk

Pieprzyki są to znamiona barwnikowe występujące na skórze. Mają one różne kolory od prawie cielistych, poprzez czerwone, do czarnych. Kolor zależy od znajdujących się w nich komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Z pieprzykiem można się urodzić, jednak najczęściej pojawiają się w trakcie życia pod wpływem promieniowania UV, infekcji wirusowych i innych. Z pieprzykami łączy się ryzyko rozwoju raka, dlatego też nie warto tych problemów lekceważyć.

Rodzaje pieprzyków:

  • znamię wrodzone,
  • znamię pospolite,
  • znamię dysplastyczne,
  • znamię błękitne,
  • znamię Mieschera,
  • znamię Meyersona,
  • znamię typu halo (lub znamię suttona),
  • znamię Spitz,
  • znamię zespolone.

Czy można samemu pozbyć się pieprzyków

Generalnie pieprzyków nie należy lekceważyć. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo przerodzenia się ich w czerniaka, czyli groźny nowotwór skóry. Szczególnie niebezpieczne są pieprzyki, w których zauważamy asymetrię, nierównomierne brzegi, niejednolitą barwę i duży rozmiar. Jednak o tym, czy pieprzyk stanowi zagrożenie decyduje lekarz dermatolog. Należy przede wszystkim reagować, jeśli zauważymy jakieś zmiany w wyglądzie pieprzyka. Jest to tym ważniejsze, że wcześnie wykryty czerniak jest w 90% uleczalny.

Na temat usuwania pieprzyków panuje wiele mitów. Wiele osób decyduje się na ich usuwanie, inni zaś twierdzą, że nie należy ich ruszać, gdyż to właśnie grozi rakiem. Nie każdy pieprzyk można usunąć, zaś o możliwości usunięcia powinien decydować lekarz dermatolog.

Istnieje wiele sytuacji, kiedy bardzo zależy nam na usunięciu pieprzyka. W wielu wypadkach decydują względy estetyczne, kiedy nie możemy znieść brzydkiego znamienia w widocznym miejscu. Pieprzyki usuwa się także wtedy, jeśli umiejscowione są one w miejscach, gdzie łatwo ulegają podrażnieniu. Wypukły pieprzyk możemy łatwo zahaczyć pierścionkiem, torebką, biżuterią itp. Niekiedy pieprzyk zostaje podrażniony przez ubranie. Szczególnie niebezpiecznie jest zadrapanie lub zahaczenie pieprzyka, które może spowodować stan zapalny. Dużym problemem może być nawykowe dotykanie znamienia lub drapanie go. Dlatego też pieprzyki w miejscach narażonych na uszkodzenie zwykle się usuwa.

Jeśli lekarz uzna pieprzyk za zagrażający lub mocno przeszkadzający, może zlecić usunięcie pieprzyka metodą chirurgiczną. Pieprzyki można również usuwać laserowo. Innymi metodami usuwania pieprzyków jest krioterapia lub elektrokoagulacja.

Czy można samemu usunąć pieprzyk, a jeśli tak to czym? Istnieją różne sposoby domowe rozjaśniania znamion na twarzy. Nasze babcie znały różne domowe sposoby na samodzielne leczenie drobnych dolegliwości. Wiedziały czym smarować półpaśca i czego nie lubią pasożyty. Warto znać domowe metody, na przykład jak zdjąć hybrydę. Zanim jednak przystąpimy do usuwania pieprzyków samodzielnie należy się upewnić, że nie jest to zmiana złośliwa. Sprawdź także ten artykuł: Usuwanie pieprzyków krok po kroku - oto 3 metody, jak bezpiecznie usunąć pieprzyk.

Jak usuwać pieprzyki - domowe sposoby

Może się zdarzyć, że pieprzyk lub znamię bardzo nam przeszkadza, wygląda nieestetycznie, szpeci lub znajduje się w miejscu, gdzie łatwo go zahaczyć. Problem pojawia się także wtedy, gdy nie możemy powstrzymać się od zdrapywania pieprzyka. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza, aby usunąć pieprzyk.

Jak usuwać pieprzyki samodzielnie i czy można to zrobić samemu w domu. Generalnie takie metody nie są zalecane. Zdecydowanie należy odradzać samodzielne usuwanie pieprzyków przez ich wycinanie różnymi metodami. Tym sposobem możemy łatwo zainfekować ranę, doprowadzić do powstania stanu zapalnego, jeśli zaś jest to zmiana złośliwa, może spowodować rozsianie komórek rakowych.

Istnieją sposoby na samodzielne rozjaśnienie pieprzyków. Stosuje się w takim przypadku takie substancje, jak:

  • cebula,
  • sok z ananasa,
  • ocet jabłkowy,
  • skórka banana,
  • jodyna,
  • czosnek,
  • olej rycynowy,
  • olejek z drzewa herbacianego.

Tego typu sposoby mogą jedynie rozjaśnić pieprzyk. Są przy tym pracochłonne. Należy zaaplikować wybraną substancję na powierzchnię pieprzyka, a następnie zakleić to miejsce plastrem. Powtarzamy tę czynność dwa razy dziennie przez miesiąc. Wyżej wymienione substancje są to naturalne środki roślinne, które wydają się nieszkodliwe. Jednak metody te nie są zalecane. Wszelkiego rodzaju znamiona na skórze powinny być kontrolowane przez lekarza.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej