Jak sprawdzić, czy drzwi są nieszczelne?

Zanim będziemy się zastanawiać jakie uszczelki do drzwi zewnętrznych najlepiej wybrać, warto sprawdzić czy drzwi rzeczywiście są nieszczelne. Najlepiej zacząć od dokładnego zamknięcia i zaryglowania drzwi. Po takim zamknięciu szczelne drzwi nie powinny przepuszczać żadnych przeciągów, a dźwięk z zewnątrz powinien być stłumiony.

Jeżeli tak nie jest, to sprawdzamy czy guma uszczelniająca się nie zużyła albo nie uszkodziła. Możliwe też, że listwa izolacyjna została wypaczona albo w ogóle całe drzwi są nierówno zamocowane. Wypaczenie skrzydła i inne nierówności tego typu można wyregulować za pomocą regulacji zawiasów. Jak to zrobić piszemy dalej.

Jeżeli przyczyną jest uszkodzona lub oderwana uszczelka ościeżnicy, to po prostu musimy ją wymienić. Warto przy tym sprawdzić czy ta, którą mieliśmy poprzednio rzeczywiście była najlepsza. Zmiana uszczelki może być okazją do wyboru lepszego materiału uszczelniającego i ogólnego przeglądu stanu drzwi.

Jak uszczelnić drzwi wejściowe

Jeżeli zastanawiacie się jak uszczelnić drzwi wejściowe w waszym mieszkaniu, to najlepiej zacząć od oceny jakości, wielkości drzwi, a także warunków na jakie są wystawione. Np. drzwi w domku jednorodzinnym wymagają nieco większych zabezpieczeń niż drzwi do mieszkania w bloku. Warto też pamiętać, że Uszczelniania drzwi wejściowych dokonujemy przy temperaturach dodatnich. Sezon od wiosny do wczesnej jesieni jest najlepszym czasem, żeby się za to zabrać.

Na początek kilka słów o zawiasach. Niektórzy z nas mają drzwi z zawiasami starego typu. Ich regulacja wymaga wyjęcia drzwi z ościeżnicy. Większość drzwi zewnętrznych w nowoczesnych mieszkaniach nie ma tego problemu. Zawiasy reguluje się przy użyciu imbusa o odpowiedniej wielkości. Standardowo jest to klucz imbusowy 4 lub 5. Oto porady dotyczące dwóch typów zawiasów:

  • Zawiasy nawierzchniowe – zwane inaczej 3D, są widoczne przy ościeżnicy. Zawiesza się na nich drzwi przylgowe. W tego typu nowoczesnych zawiasach możliwe jest regulowanie ustawienia poprzecznego drzwi w stosunku do ościeżnicy jak i ustawienia góra dół.
  • Zawiasy chowane – są to zawiasy niewidoczne, dla drzwi bezprzylgowych. Regulację boczną przeprowadza się za pomocą manipulacji imbusem w części drzwiowej zawiasu. W części ościeżnicowej znajdują się elementy regulujące wysokość oraz docisk skrzydła do uszczelki. Drzwi bezprzylgowe z zawiasami chowanymi są droższym rozwiązaniem, ale gwarantującym lepszą szczelność. Oczywiście pod warunkiem założenia gumy uszczelniającej.

Innym ważnym elementem do uszczelniania drzwi zewnętrznych jest uszczelka. Od tego jaki będzie kształt, grubość uszczelki ościeżnicy i z jakiego materiału jest zrobiona zależy stopień szczelności drzwi. Zadaniem listwy izolacyjnej jest też tłumienie uderzenia drzwi o ościeżnicę. To pomaga zachować dłuższą sprawność drzwi zewnętrznych. Cechami gumy uszczelniającej odpowiedniej dla drzwi zewnętrznych powinna być trwałość i elastyczność. Najlepiej, żeby była zrobiona z materiału o dużej sprężystości. Dzięki temu nie zacznie się on szybko kruszyć i wycierać. Alternatywą jest szczotkowa odmiana listwy izolacyjnej. Wówczas listwa jest wykonana ze sztywnego materiału, a włosie stanowi element elastyczny. Montuje się je pod drzwiami. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami o wyciszaniu drzwi krok po kroku?

Drzwi zewnętrzne wejściowe do nowoczesnego domu, a także uszczelnianie drzwi wejściowych krok po kroku
Uszczelnianie drzwi wejściowych krok po kroku, czyli porady, jak uszczelnić drzwi wejściowe

Materiał i kształt uszczelek do drzwi zewnętrznych jest dopasowany do rodzaju drzwi. Na przykład drewno wymaga ochrony przed wilgocią, odporności na różnego rodzaju farby i lakiery. W przypadku nieszczelnych drzwi drewnianych mogą nastąpić odkształcenia materiału. Jednym z zadań uszczelniania drzwi wejściowych z metalu jest ich ochrona przed korozją.

Czy uszczelniać też drzwi pokojowe?

Wiedza jak uszczelnić drzwi wejściowe tylko częściowo przyda nam się w przypadku drzwi pokojowych. Czy i jak uszczelniać drzwi do pokoju zależy bardzo od tego jaką pełnią funkcję. W salonie nie powinniśmy się za bardzo przejmować nieszczelnymi drzwiami. W łazience drzwi wręcz powinny mieć odpływ i dopływ powietrza.

Inaczej jest w przypadku drzwi pokojowych do sypialni czy gabinetu. Tutaj dobrze jest zadbać o ich szczelność. Zwłaszcza jeżeli zależy nam na tłumieniu dźwięków. Uszczelką ościeżnicy można wytłumić trzaskanie drzwi, ale przyda się też regulacja zawiasów. Jeżeli chodzi o wytłumienie, to niekoniecznie musimy użyć uszczelek do drzwi zewnętrznych. Zwłaszcza jeżeli mamy lekkie drzwi ze sklejki czy PCV, to można zastosować uszczelki do okien.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik jak uszczelnić drzwi zewnętrzne okazał się przydatny. Jeżeli macie wątpliwości co do regulacji konkretnych modeli zawiasów, to warto sprawdzić co mówi opis producenta. Czasami potrzeba nieco innej wielkości klucza imbusowego albo w innym miejscu znajduje się dostęp do regulacji. Jednak ogólne zasady są zawsze takie same.

ikona podziel się Przekaż dalej