Jak uszczelnić kabinę prysznicową? Poradnik, jak krok po kroku uszczelnić kabinę silikonem
Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że prysznic jest jedną z ogromnych wygód w domu. Niestety źle osadzona kabina lub zbyt stary silikon sprawiają, że spod prysznica zaczyna wyciekać woda. I co wtedy? Przeciekająca kabina to poważny problem, ponieważ na zalewanej podłodze z czasem mogą pojawić się nieestetyczne zacieki, a na ścianie może nawet powstać pleśń. Konieczne jest więc dokładne uszczelnianie kabiny prysznicowej. Z poniższego artykułu dowiecie się m.in., czym uszczelnić kabinę oraz jak należy to zrobić.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sprzątania łazienki.
Cieknąca kabina prysznicowa – jaki silikon wybrać do uszczelnienia?
Mało doświadczeni nie wiedzą, czego użyć, aby skutecznie uszczelnić kabinę prysznicową. Tym bardziej że kabina może być połączona z brodzikiem, który z kolei także może przeciekać. Do uszczelniania kabiny i brodzika należy użyć silikonu. Rzecz jednak w tym, że w sprzedaży jest kilka rodzajów tego produktu. Który wybrać?
To, jaki silikon wybierzemy, ma ogromne znaczenie. Na półkach znajdziemy silikon budowlany, szklarski, sanitarny, dekarski, kamieniarski, do tworzyw sztucznych, uniwersalny oraz wysokotemperaturowy. Idąc metodą dedukcji, skoro w łazienkach są urządzenia sanitarne, to właściwy będzie właśnie taki silikon (sanitarny). Produkt ten ma właściwości grzybobójcze.
Silikon sanitarny skutecznie zapobiega tworzeniu się wilgoci oraz doskonale wypełnia nawet najdrobniejsze szczeliny, zatrzymując wodę we wnętrzu kabiny. Za pomocą tego produktu można połączyć poliester, PVC, aluminium, a nawet stal. Tak więc, jeśli zamierzamy uszczelnić kabinę, powinniśmy wybrać silikon sanitarny. Pytanie, jak uszczelnić kabinę prysznicową, z pewnością zadaje sobie wiele osób. Podpowiadamy więc, jak to zrobić. Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu kabiny prysznicowej.
Jak uszczelnić kabinę prysznicową?
Wiemy już, czym uszczelnić kabinę prysznicową, czas więc zabrać się za silikonowanie kabiny. Cieknąca kabina prysznicowa jest zazwyczaj skutkiem zbyt starego silikonu. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana spoiny na nową. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest ustalenie miejsca, gdzie przecieka woda. Najczęstszym „winowajcą” jest szczelina, łącząca kabinę z brodzikiem. Zdarza się też, że wadliwa spoina znajduje się na styku ścianki kabiny z płytką ścienną.
Kiedy znajdziemy nieszczelne miejsce, ostrożnie usuwamy stary silikon. Ważne jest, aby usunąć spoinę na całej długości. Jeśli uzupełnimy silikon tylko w jednym miejscu, w niedługim czasie kabina znów będzie przeciekać. Wszystko przez to, że nowo zaaplikowany silikon nie połączy się ze starym spoiwem. Zanim rozpoczniemy nakładanie silikonu, miejsce po starej spoinie odtłuszczamy, a krawędzie oklejamy taśmą malarską. Dzięki temu nie pobrudzimy ściany ani kabiny. Silikon ma precyzyjnie wypełnić całą szczelinę.
Do rozprowadzenia silikonu potrzebny będzie też specjalny pistolet, dzięki któremu będziemy mogli dokładnie zabezpieczyć wszystkie szczeliny. Przykładamy czubek tubki na początek szczeliny i naciskając spust pistoletu, jednostajnym ruchem prowadzimy fugę do samego końca. Musimy pamiętać, że silikonowanie kabiny powinno odbywać się w sposób bardzo dokładny. Co więcej, miejsce, w które nakładamy silikon, musi być suche i czyste! Przeciekająca kabina to często nie jedyny problem. Sprawdź także ten artykuł o sposobach usuwania kamienia z armatury.
Uszczelnienie brodzika
Kabina wyposażona w brodzik nierzadko ma skłonność do przeciekania. To chyba największa wada takiego „zestawu”. Najważniejsza jest tu szczelina dzieląca brodzik i ścianę. Właśnie w tym miejscu często przecieka woda i konieczne jest uszczelnienie brodzika. W związku z tym silikonowanie brodzika powinno być wykonane bardzo dokładnie. Nie zapomnijmy o taśmie malarskiej, która zabezpieczy krawędzie.
Po nałożeniu silikonu przyda się roztwór płynu do naczyń (lub mydła) z wodą. Za pomocą szmatki lub gąbki nasączonej w roztworze, możemy wyprofilować silikonową fugę. Jeśli silikonowanie brodzika lub kabiny przebiegło pomyślnie, fuga powinna być szczelna przez dobrych kilka lat. Nasza rada: kupując silikon, warto wybierać ten bezbarwny, ponieważ biały z czasem może zżółknąć.
Powyższe wskazówki, jak uszczelnić kabinę prysznicową, z pewnością nie raz okażą się bardzo pomocne. Zwłaszcza gdy niespodziewanie zaskoczy nas awaria w postaci przeciekającej kabiny. Pamiętajmy więc, że w takiej sytuacji uszczelnianie kabiny prysznicowej powinno się wykonywać za pomocą silikonu sanitarnego.