Nieszczelne okna – ocena przyczyn

Kupno i konserwacja okien PCV

Jeżeli planujecie obniżenie rachunków za ogrzewanie, to warto najpierw dowiedzieć się jakie okna plastikowe lub drewniane są odpowiednie do energooszczędnych pomieszczeń oraz jak o nie dbać. Jednym z dylematów, jakie stoją przed kupującymi okna, jest wybór okien drewnianych lub PCV. Na szczęście w wielu standardowych budynkach, takich jak mieszkania w blokach czy domy segmentowe różnice w eksploatacji nie są duże i zwykle wybieramy dobrej jakości okna PCV. Są one tańsze, lżejsze i powszechniej dostępne. Okna z drewna natomiast doskonale nadają się do dużych przeszklonych powierzchni. Lepiej trzymają ciepło i są trwalsze.

Przy zakupie okien plastikowych zwracajmy uwagę na ilość komór (najbardziej szczelne okna są pięcio- i sześciokomorowe) oraz parametry takie jak przepuszczalność powietrza. Do domów energooszczędnych najlepiej wybrać te z oznaczeniem klas przepuszczalności 3 i 4. Warto też, żeby pianka uszczelniająca, używana podczas ich montażu była dobrej jakości, ale o tym więcej w dalszej części poradnika.

Oczywiście nawet najbardziej szczelne okna wymagają konserwacji. Chodzi nie tylko o ocieplanie okien za pomocą odpowiednich materiałów izolacyjnych, ale też właściwą regulację. Konserwacja okien polega też na czyszczeniu przestrzeni między skrzydłem a ramą okienną. To od ich właściwego przylegania będzie zależała szczelność. Domowe sposoby konserwacji wystarczą, żeby utrzymać długo funkcjonalność takiego okna. Kiedy mamy pewność, że są prawidłowo osadzone, zadbane, a nadal przepuszczają za dużo powietrza, przystępujemy do wymiany uszczelnienia.

Jaką rolę odgrywa pianka uszczelniająca?

Pianki uszczelniającej używa się podczas montażu okna. Według niektórych monterów uszczelnienie pianką jest wystarczającym sposobem na zapewnienie pełnej izolacji. Badania wykazały jednak, że takie okna mogą być nieszczelne. Zatem czym uszczelnić okna, żeby naprawdę nie przepuszczały zimna?

Współcześnie zaleca się ciepły albo warstwowy montaż okien. Polega to na tym, że po zakotwiczeniu okna do muru kładzie się taśmę paroszczelną, dopiero na nią piankę uszczelniającą, a na koniec idzie taśma izolacyjna paroprzepuszczalna. Ten trójwarstwowy zestaw jest droższy i montuje się go dłużej, ale zabezpiecza przed przedostawaniem się pleśni i wilgoci.

Przy trójwarstwowym uszczelnianiu pianką warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Oścież, do której przyklejamy taśmę izolacyjną musi być czysta i równa. W ogóle przyklejanie którejkolwiek z taśm do brudnej powierzchni mija się z celem. Szczelinę, którą wypełnimy pianką zwilżamy przed naniesieniem warstwy izolacyjnej. Następnie wypełniamy ją bardzo dokładnie za pomocą pianki.

Warstwowy montaż okien jest zalecany szczególnie przy zakładaniu okien drewnianych. Materiał organiczny ma bowiem większą tendencję do pleśnienia i zasysania wilgoci. W przypadku okien PCV jest to przede wszystkim dodatkowe zabezpieczenie pomieszczenia przed utratą ciepła. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i czym uszczelnić okna.

Jak uszczelnić okna po zamontowaniu?

Kiedy i jak uszczelniać silikonem?

Po założeniu przez ekipę montażową możemy nadal zmagać się z nieszczelnym łączem między ościeżą a parapetem. Po jakimś czasie na skutek uszkodzeń mechanicznych może dojść do utraty szczelności okien plastikowych. Warto pomyśleć wówczas o uszczelnieniu ich silikonem. Silikonu używa się też do uszczelniania szyb, podobnie jak kiedyś używano kitu. To pomaga podnieść standard szczelności okien. Zwłaszcza, kiedy szykujemy pomieszczenia na zimę. Jak uszczelnić okna silikonem?

Uszczelnianie okien przez mężczyznę na zimę, czyli jak i czym uszczelnić okna
Uszczelnianie okien krok po kroku, czyli czym uszczelnić okna i jak uszczelnić okna

Do wyboru mamy silikon szklarski lub silikon neutralny. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od tego czy mamy jeszcze jakieś zastosowanie dla tej substancji. Silikon neutralny jest bardziej uniwersalny. Za to szklarski pozwala na wybór koloru, który najlepiej będzie pasował do naszej ramy.

Przed uszczelnianiem okien silikonem należy dokładnie wyczyścić szczeliny, które będą wypełniane. Przede wszystkim usuwamy resztki starego uszczelniacza, myjemy i odtłuszczamy powierzchnię. Silikon nanosimy zawsze po wewnętrznej stronie okna. Jeżeli używamy go do uszczelnienia okien drewnianych, to warto poszukać koloru pasującego do ramy. Do nanoszenia silikonu służy specjalny pistolet lub kartusz.

Uszczelnianie pianką

Pianka poliuretanowa może służyć nie tylko do montażu, ale też do ocieplania okien. Tak jak przed uszczelnieniem za pomocą silikonu okno należy wyczyścić, odpylić i osuszyć. Do uszczelniania okien pianką służą pistolety lub rurki plastikowe.

Podczas ocieplania okien za pomocą pianki trzeba pamiętać, że ulega ona rozprężeniu. Dlatego nakładamy ją tylko do połowy poziomu i czekamy aż wypełni całość. Jeżeli widzimy, że w pewnych miejscach pianka nie „urosła” do odpowiedniej objętości, to uzupełniamy braki.

Pianką nie uszczelniamy szyb, najczęściej poprawiamy stare szczeliny przy ościeży albo wypełniamy miejsce między ościeżą i parapetem. Warto pamiętać, że pianka nie rozpręży się równomiernie. Po kilku godzinach od nałożenia należy sprawdzić, w których miejscach wystaje, wyrównać usuwając nadmiar materiału i nałożyć tynk. Piankę można wyrównać domowymi sposobami, używając ostrego noża kuchennego lub do tapet.

Czym uszczelnić okna – porównanie materiałów

Wiemy już jak uszczelnić okna, nakładając różnego rodzaju uszczelniacze. Jednak warto przed rozpoczęciem pracy wybrać najlepszy materiał. W poniższej tabelce przedstawiamy, czym uszczelnić okna oraz kiedy i jak stosować różne rodzaje materiałów.

Materiały do uszczelniania okien

Rodzaj uszczelniacza

Jak działa

Kiedy używać

Pianka poliuretanowa

Wypełnia powierzchnię, tężeje podczas schnięcia, dostosowując się do kształtu szczeliny. Chroni przed wilgocią i grzybem

Używana do montażu okien, a także do ocieplania nieszczelnych okien, można stosować samą lub z taśmą izolacyjną

Silikon szklarski

Wypełnia szczelinę zachowując oryginalną objętość. Chroni przed wilgocią i zimnem, odporny na promieniowanie UV. Różne kolory do wyboru. Nie nadaje się do uszczelniania innych powierzchni niż okienne

Do uszczelniania okien, zwłaszcza przestrzeni między szybą i ramą.

Silikon neutralny

Ma uniwersalne zastosowanie, ale też mniejszy wybór kolorów

Do uszczelniania okien, powierzchni metalowych, drewnianych, betonowych i innych.

Taśma izolacyjna

Umieszczana na powierzchniach gładkich, służy do dodatkowego zabezpieczenia montowanego okna przed wilgocią i grzybem

Używana w montażu warstwowym jako uszczelniacz obok pianki poliuretanowej

Mamy nadzieję, że nasz poradnik wam się przyda i będziecie wiedzieli jak domowymi sposobami przygotować mieszkanie na zimę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny