Jak uszyć legowisko dla psa? Praktyczny poradnik DIY
Istnieje wiele sposobów, żeby zrobić spanie dla pieska. Jeżeli masz narzędzia, to możesz zrobić porządny tapczan z palet. Są też metody DIY dla mniej zaawansowanych. Chcesz zrobić swojemu psu miejsce do spania? Oto kilka przykładów, z których dowiesz się jak uszyć legowisko dla psa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o problemach z psami.

Tapczan czy kojec dla psa?
Przez kojec dla psa można rozumieć dwie rzeczy. Możesz mieć na myśli ogrodzenie, w którym piesek będzie mógł biegać np. na podwórku albo ogrodzone legowisko. Jeżeli jesteś zwolennikiem metod zrób to sam, to od razu podpowiadamy, że łatwiej jest zrobić tapczan. Zwłaszcza jeżeli masz dużego psa i zrobienie dla niego kojca oznacza zajęcie sporej przestrzeni.
Tapczan czy leżak dla psa, to sposób, żeby najprościej uszyć coś co nie będzie wymagało dodatkowego stelaża. Właśnie takie coś chcemy wam zaproponować. W dalszej części poradnika pokażemy kilka sposobów na to jak uszyć legowisko dla psa. Niektóre modele możecie zresztą nazwać kojcem dla psa, bo będą miały obramowanie, coś w rodzaju ogrodzenia. Nie będzie jednak ograniczać psu przestrzeni, po której może się poruszać. Do zrobienia prawdziwego kojca dla psa najlepsze jest jednak coś więcej niż kawałek materiału i wypełnienie.
Oto jakie modele spania dla pieska DIY zaprezentujemy poniżej:
- Legowisko z palet
- Leżak z materiału (typu materac)
- Leżak z materiału z obramowaniem
Wszystkie modele możecie wykonać w domu. Podamy jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania każdego z leżaka dla psa.
Spanie dla pieska z palet
Tapczan dla psa zrobiony z palet jest dobrym rozwiązaniem dla dużego pupila, np. labradora.
Wystarczy jedna paleta o wymiarach 120x80 cm. Do tego będziemy potrzebować mocnego materiału o wymiarach270x190 cm. Najlepiej, jeżeli mamy do dyspozycji płótno. Alternatywnie możemy użyć dwóch koców lub poszewek o wymiarach 135x95 cm, które ze sobą zszyjemy. Będziemy potrzebować czterech pasów, dwóch o długości 125 cm i dwóch o długości 85-90 cm. Dzięki nim nasze posłanie dla psa nie będzie się zsuwać z palety. Do wypełnienia można użyć gąbki, granulatu lub włókna silikonowego.
Z materiału przygotowujemy wykrój, który będzie pokrywał całe posłanie dla labradora. Nadmiarowe centymetry będą potrzebne, żeby zrobić zakładki. Materiał powinien nieznacznie wystawać poza granice palety, żeby ukryć wszystkie krawędzie.
Materiał zszywamy na maszynie, zostawiając jedną krawędź otwartą. Wypychamy naszym wypełnieniem, żeby powstało coś w rodzaju dużej poduchy czy siennika. Siennik kładziemy na palecie. Dwa dłuższe pasy przyszywamy do krótszej krawędzi, żeby znajdowały się po obu bokach, około 10 cm od rogów. Krótsze pasy przyszywamy podobnie do dłuższej krawędzi. Mocowanie pasów po drugiej stronie materacyka najlepiej zrobić za pomocą nap, ale mogą być też guziki lub dodatkowe paski z klamrami przyszyte na przeciwnej krawędzi.

Jeżeli macie już jak zamocować pasy po drugiej stronie, to trzeba położyć materac na palecie, przechylić ją do góry tą stroną, gdzie zaczynają się pasy. Następnie przerzucić pasy na drugą stronę i zapiąć. To samo powtórzyć z pasami na prostopadłej krawędzi. Po zapięciu pasów leżak jest gotowy. Sprawdź także ten artykuł o domowych sposobach na pchły u psa.
Leżak dla psa
Dla labradora i każdego dużego psa można też zrobić tapczan bez palety. Ponieważ leżak ma być bardziej trójwymiarowy trzeba bardziej popracować nad wykrojem. Pierwszy proponowany model legowiska do spania dla pieska jest bardzo prosty. Wykonujemy po prostu kostkę o odpowiedniej wielkości. W tym celu przygotowujemy materiał. Dla małego pieska wystarczy 100x50 cm, dla dużego psa 150x100. Do tego musimy przygotować boki naszego legowiska. Długość odmierzamy odpowiednio do wielkości tapczanu. W zależności od tego jaki mamy materiał, będziemy potrzebować dwóch pasków o długości krótszych boków i dwóch o długości dłuższych. Opcjonalnie możemy przygotować jeden pas o długości obwodu całej kostki. Pamiętajmy, żeby zostawić nadmiarowe 5-10 cm. Na szerokość pas może mieć 20 cm (z czego po 3-5 cm po każdej stronie pójdzie na przyszycie do powierzchni materacyka.
Zszywamy kostkę na wszystkich krawędziach, zostawiając jedną niezszytą. Tędy włożymy wypełnienie. Po wypełnieniu siennika zaszywamy ostatnią krawędź i mamy leżak dla psa DIY.
Jak uszyć legowisko dla psa z oparciem? Skorzystamy z wykroju dostępnego powszechnie w internecie. Z dwóch prostokątnych kawałków materiału (płótno, bawełna, jeans) będziemy wycinać coś w rodzaju rozłożonej koperty. Pamiętajmy, że środek powinien mieć długość co najmniej taką jak nasz piesek. Jeżeli robimy tapczan dla labradora, to zużyjemy odpowiednio więcej materiału niż dla yorka miniaturki czy dla kota. Przy krótszych bokach będzie wykrój na poduszki boczne, z jednej strony dłuższego boku zrobimy oparcie. Na przeciwnym boku w prostokącie takim jak na oparcie wycinamy zagłębienie. To będzie przód naszego leżaka. Zszywamy środkowy prostokąt na krawędziach, wypełniając przed całkowitym zaszyciem. Następnie zszywamy i wypychamy osobno oparcia. Po bokach oparć wszywamy tasiemki. Kiedy wszystko jest zszyte zawiązujemy taśmy, żeby nadać leżakowi kształt. Tapczanik dla psa gotowy.
Jak widać uszycie legowiska dla psa nie jest takie trudne. Wystarczy mieć trochę czasu i odpowiednie narzędzia, a zapewnimy naszemu pupilowi wygodne miejsce do leżenia.