Jak uszyć roletę rzymską?

1. Ustal wymiary rolety!

Roleta rzymska, czyli inaczej roleta wenecka nie jest trudna do uszycia. Grunt, to posiadać odpowiednie materiały, maszynę do szycia oraz… zdolności manualne! Ważne, żeby ustalić docelowy wymiar takiej rolety – zmierz więc:

  • okno lub otwór okienny,
  • mechanizm rolety dotychczasowej – roleta nie może być zamocowana bez mechanizmu! Każdy jednak ma nieco inny mechanizm swoich rolet. Jedne są zamocowane np. do ram okna, a inne do sufitu,
  • listwę, gdzie trzeba będzie zamocować tkaninę rolety – najczęściej szyje się firany rzymskie z woalu. Oczywiście, listwa będzie stanowiła o szerokości rolet,
  • długość tkaniny, jaka będzie po rozwinięciu się jej do końca. Należy ją dopasować do okna.

2. Wykrój swoją roletę!

Wykrajanie rolety wbrew pozorom wcale nie należy do trudnych zadań. Wystarczy trochę podstawowej wiedzy matematycznej, aby tego dokonać. Jeżeli więc docelowa szerokość rzymskiej rolety będzie wynosić przypuśćmy 150 cm, to do tej liczby należy dodać jeszcze po 2 cm – na podwinięcie z każdego boku. A więc, w sumie będą to 4 cm. Zatem, ostateczna szerokość będzie to 154 cm. Sprawdź także ten artykuł o praniu rolet materiałowych.

Jak uszyć roletę? Otóż, musisz jeszcze ustalić jej docelową długość! Podobnie zresztą trzeba wymierzyć innego typu rolety, jak rolety austriackie. Jeśli długość rolet będzie wynosić powiedzmy 200 cm (bo masz duże okna), to musisz dodać to tej liczby 2 cm (podwinięcie od dołu), a także 7 cm (podwinięcie od góry i miejsce na taśmę rzepową). Trzeba też pamiętać o miejscu na tuneliki – o tak, to w nie mocuje się patyczki do rolet rzymskich, jakie roletę usztywniają. Najczęściej jest to 1 cm na 1 tunelik. Warto więc zorientować się wcześniej, jakiej szerokości będą patyczki oraz ile ich będzie. Długość rolety musi zawierać również miejsce na owe patyczki – w zależności od tego, na ile się zdecydujesz. A więc, jeżeli zdecydujesz się na 5 tunelików (zakładając, że każdy potrzebuje 1 cm długości tkaniny), roleta na długość będzie musiała mieć 214 cm:

200 cm (na długość okna) + 2 cm na (podwinięcie dolne) + 7 cm (na podwinięcie górne) + 5 cm (na 5 tunelików) = 214 cm

3. Jak uszyć roletę rzymską? Przygotuj materiał

Materiał musi być przygotowany według powyższych wyliczeń. Należy go następnie przygotować pod prasowanie. Jak już wspominaliśmy, najlepiej będzie szyć rolety z woalu. Można szyć jednak rolety również z bawełny, lnu, poliestru (najczęściej wybierany) lub poliamidu. Z podobnych tkanin szyte są także m.in. rolety austriackie.

Warto nanieść na przygotowany materiał linie pomocnicze (najlepiej prawa strona tkaniny). Oczywiście, wymierzone według wyliczeń, jakie dokonaliśmy powyżej. Linie pomocnicze to te, które mają pozostać „luźne” na szerokości i długości materiału. Warto też zaznaczyć miejsca, gdzie pojawią się patyczki do rolet rzymskich. Zacznij rysowanie linii od dołu materiału. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu rolet z materiału?

4. Wyprasuj rolety!

Najlepiej będzie wyprasować materiał w kolejności takiej, w jakiej roleta będzie szyta. Zacznij od zaprasowania boków. Zaprasowuj według linii, jakie zostały wcześniej wyrysowane na tkaninie. Wówczas brzegi należy zawinąć do wewnątrz i zaprasowywać na szerokość wcześniejszego zaprasowania – właśnie tak uzyskuje się podwinięte boki.

Po podwinięciu dłuższych boków, można podwijać górę i dół – zupełnie w ten sam sposób, co powyżej. Na koniec należy wykonać zaprasowanie linii pomocniczych pod tunelikami.

Kobieta przy maszynie do szycia oraz porady, jak uszyć roletę rzymską samodzielnie krok po kroku, najlepsze materiały i wzory
Jak uszyć roletę rzymską krok po kroku? Praktyczny poradnik

Szycie rolet rzymskich krok po kroku

5. Roleta wenecka – jak uszyć roletę?’

Instrukcja jest bardzo prosta. Zaczynasz od dłuższych boków i szyjesz blisko brzegu wewnętrznego podwinięcia. Następnie trzeba przeszyć podwinięcie dołu i zabrać się za tuneliki – należy złożyć tkaninę (lewa do lewej, wg. zaprasowania) i szyć 0,5 cm od brzegu owego zaprasowania. Powtarzaj tyle razy, na ile zdecydowałeś się mieć tunelików w rolecie. Oczywiście, należy pamiętać też o odległości między nimi, jaka powinna zostać regularnie zachowana (z reguły 30 cm).

Zostaje teraz przeszycie taśmy rzepowej (góra rolety) i wykończenie na górze. Pierwszą część, jaka jest zaprasowana od brzegu, należy zawijać do dołu – z kolei do drugiej trzeba przeszywać rzepową taśmę. Materiał należy składać wzdłuż zaprasowanej linii i spiąć z tkaniną. Warto będzie ukryć szwy z przeszycia pod podwinięciami.

6. Powieszenie rolety

Pozostało już tylko przyszyć oczka – to przez nie należy przewlec taśmy z mechanizmu – jak już wspominaliśmy, nie można obejść się bez mechanizmu. Kiedy przyszyjesz oczka, trzeba będzie wyprasować całość przed powieszeniem na oknie czy na suficie. Uzupełnij następnie tuneliki patyczkami – najlepiej w trakcie prasowania.

Powieś roletę dzięki taśmie rzepowej i… ciesz się samodzielnie uszytą roletę rzymską! Zastanawiałeś się, jak uszyć roletę rzymską? Już wiesz, że to żadna filozofia! Jak widzisz, to wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się na początku wydawać. Wystarczy jedynie działać zgodnie ze wskazówkami.

Pamiętaj, że…

Niezbędnym etapem powstawania rolet rzymskich jest prasowanie – może to najbardziej pracochłonne zajęcie, jednak jest ono nieuniknione. Możesz jednak wspomóc się również fastrygowaniem (prowizorycznym, wstępnym przeszyciem materiału igłą i nitką), jednak skrupulatne wyprasowanie tkaniny powinno pomóc bardziej i… zaoszczędzić czas. Zdecydowanie lepiej jest przyłożyć się do prasowania i zszywać materiał maszyną do szycia. No chyba, że z fastrygowaniem czujesz się bezpieczniej – wówczas możesz wpleść ten element w proces tworzenia rolet rzymskich. Oczywiście, dół rolety możesz zrobić np. w falę, z falbaną czy całkiem podwinięty – inwencja twórcza to już kwestia zupełnie indywidualna. Wykończenie rolet rzymskich zależeć będzie głównie od gustu. A o nich, jak wiadomo, się… nie dyskutuje!

ikona podziel się Przekaż dalej