Pranie

1. Odkładaj rzeczy na miejsce

Rozejrzyj się dookoła siebie. Ile rzeczy leży w tymczasowym miejscu, które stało się ich stałym lokum? Ile rzeczy odłożono nie na swoje miejsce? Wszystko to wywołuje wizualny bałagan i zniechęca do jakichkolwiek porządków. Na dodatek wydłuża też czas pracy, kiedy już zaczniemy sprzątać. W końcu nagle okazuje się, że nawet nie wiesz, gdzie dana rzecz powinna leżeć. Zanim zaczniesz szukać wskazówek, jak utrzymać porządek w domu, wyrób sobie nawyk odkładania rzeczy na ich miejsce.

2. Wyrzucaj nieużywane rzeczy

Szafki się nie domykają, półki uginają pod ciężarem drobiazgów, a z szafy wysypują sukienki z wiosny 98. roku? Znam to. Aby utrzymać porządek w domu, trzeba regularnie wyrzucać nieużywane rzeczy. Dobrym pomysłem jest stosowanie zasady jeden za jeden. Gdy kupujesz coś nowego, musisz pozbyć się starej rzeczy o tym samym przeznaczeniu, np. bluzka za bluzkę.

3. Sprzątaj według planu

Trudno utrzymać porządek w domu, jeżeli działa się bez planu. Wielu ludzi popełnia ten błąd, co zazwyczaj oznacza, że muszą poświęcić cały wolny dzień, aby posprzątać. To nieefektywne. Dlatego musisz stworzyć plan. Nie musi być bardzo szczegółowy ani pełen starannych tabel. Ważne jednak, aby podzielić porządki na różne etapy np. według pomieszczeń. Dzięki temu wiesz od razu, co musisz zrobić.

4. Wybierz sprawdzone środki czystości

Jak utrzymać porządek w domu? Na pewno trzeba używać dobrych środków czystości! Niewielu zdaje sobie z tego sprawę, ale sprawdzona chemia potrafi zdziałać cuda, przedłużając efekt czystości na dłużej. Zdaniem laboratorium General Fresh dobra marka odpowiada za 50% sukcesu w utrzymaniu porządku. Zaoszczędzisz wiele czasu i sił, stawiając na odpowiednie produkty.

5. Podziel obowiązki

Po przygotowaniu planu i zrobieniu zakupów najwyższy czas na podział obowiązków. Utrzymanie porządku w domu jest o wiele łatwiejsze, jeśli dbają o to przynajmniej dwie osoby. Możecie podzielić się czyszczeniem całych pomieszczeń lub każdym elementem osobno. Warto też raz na jakiś czas zmieniać rutynę podziału. To sposób na uniknięcie nudy.

Najważniejsza jest systematyczność

Żeby utrzymać porządek w domu, trzeba sprzątać regularnie. Ale, jeżeli nie lubisz wielkich, cotygodniowych porządków, możesz podzielić swój czas inaczej. Wystarczy 10-15 minut sprzątania dziennie. Sprawi to, że porządek będzie utrzymany na dłużej, a nawyk systematyczności wyrobi się naturalnie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny