Właściwa organizacja mieszkania - po co i jak utrzymać porządek w domu

Każdy wie, że mieszkanie nie stanowi muzeum, gdzie wszystko po prostu stoi na swoim miejscu. Z mieszkania korzystamy 24h. Zwykle korzysta z niego kilka osób, które mają różne zwyczaje, przyzwyczajenia i nawyki. Jak się mówi: “porządek sam się nie zrobi”. Dlatego też należy o niego dbać na co dzień. Istnieją dwa podejścia do porządku w domu. Jedni preferują artystyczny nieład i łatwo znajdują wszystko w mieszkaniu i przystępują do porządkowania wtedy, gdy nieład wymknie się spod kontroli. Inni zaś wolą porządkować systematycznie i codziennie lub stosować rygorystyczne zasady, gdyż tak jest im wygodniej i łatwiej znajdują potrzebne im rzeczy. Drugi sposób wydaje się bardziej pracochłonny, jednak w efekcie jest mniej stresujący oraz bardziej efektywny i skuteczny.

Czy warto zachować porządek w domu? Porządek w domu oznacza nie tylko regularne sprzątanie i utrzymanie czystości, lecz także sposób na łatwe znajdowanie potrzebnych rzeczy. Jakie korzyści przynosi dobra organizacja w domu i zasady zachowania porządku:

 • szybsze i łatwiejsze sprzątanie,
 • łatwe i szybkie odnajdywanie rzeczy,
 • większa estetyka mieszkania i możliwość stworzenia dekoracyjnego stylu,
 • ułatwienie wypoczynku po pracy, możliwość zrelaksowania się i zmniejszenie stresu,
 • ograniczenie konfliktów między domownikami.

Wymienione wyżej zagadnienia sprawiają, że warto nie tylko dbać o czystość w mieszkaniu, lecz także warto zachować porządek.

Jak utrzymać porządek w domu? Pozornie wiedza ta powinna być intuicyjna. Jednak w wielu wypadkach nie jest. Dlatego też warto poznać zasady i sposoby jak dbać o porządek, a przede wszystkim uczyć tych zasad dzieci. Zamiast wyważać otwarte drzwi, warto znać różne przydatne domowe sposoby, na przykład jak odkamienić pralkę, gdzie wlewać nabłyszczacz do zmywarki, czy też jak rozpoznać bursztyn. Dlatego też warto korzystać z doświadczeń specjalistów. Na przykład harmonogramy sprzątania mieszkania zostały stworzone przez firmy sprzątające, tak aby pracownicy mogli wykonywać zadania jak najszybciej, bez zbędnego wysiłku i jak najbardziej efektywnie.

Jak utrzymać porządek w domu - 4 najlepsze zasady jak zachować czystość i porządek

Dobra organizacja domu - 4 podstawowe zasady

Właściwa organizacja w mieszkaniu stanowi najlepszy sposób na zachowanie czystości i stworzenie relaksującej atmosfery.

4 podstawowe zasady organizacji domu:

 1. stałe zasady przechowywania przedmiotów,
 2. chowanie maksymalnej ilości rzeczy do szafek,
 3. systematyczne sprzątanie, najlepiej według harmonogramu sprzątania,
 4. zaplanowanie estetyki mieszkania.

Nie ma nic bardziej irytującego niż szukanie rzeczy. Dlatego też w domu warto stworzyć zasady przechowywania rzeczy, tak aby wszystko zawsze leżało w tym samym miejscu i zawsze było odkładane na miejsce. Warto przy tym wypracować zasady, które odpowiadają wszystkim domownikom.

Z pierwszą zasadą łączy się nawyk chowania wszystkiego co się da do szafek, oczywiście według ustalonego porządku. Na wierzchu powinny pozostać tylko elementy dekoracyjne mieszkania oraz rzeczy, które są bardzo często używane. Jeśli mamy otwarte półki, warto zakupić dekoracyjne pudełka. Taka organizacja domu ułatwia sprzątanie, gdyż rzeczy w szafkach się nie kurzą, zaś powierzchnie łatwiej jest odkurzać.

Systematyczne sprzątanie sprawia, że relatywnie spędzamy na tych czynnościach mniej czasu i sprzątanie jest łatwiejsze. Warto przy tym tworzyć i stosować harmonogram sprzątania domu, gdzie mamy wyznaczone czynności do wykonania każdego dnia. Należy przy tym zachować zasadę sprzątania od szczegółu do ogółu i z góry na dół. Zasada ta wynika z unoszenia się kurzu i uniemożliwia kurzenie już sprzątniętych powierzchni.

Ważną sprawą odnośnie organizacji i porządku w domu, jest spójna estetyka mieszkania. Mieszkanie to nie tylko miejsce, gdzie śpimy i przechowujemy rzeczy, lecz przede wszystkim miejsce odpoczynku po pracy. W czystym i dobrze zorganizowanym mieszkaniu o spójnej estetyce łatwiej się zrelaksujemy i wypoczniemy. Dlatego też warto zaplanować ogólną estetykę mieszkania. Najbardziej sprawdza się tu zasada minimalizmu, im mniej tym lepiej. Duża ilość bibelotów i dekoracji sprawia, że trudno jest mieszkanie odkurzyć, gdyż przedmioty stają się magazynem kurzu. Ponadto duża ilość dekoracji i kolorów stwarza męczący chaos. Ładna rzecz lub roślina będzie wyglądała znacznie lepiej, jeśli damy jej więcej przestrzeni wokół. Sprawdź także ten artykuł: Generalne porządki w domu krok po kroku – praktyczny poradnik.

Najlepsze zasady na skuteczne sprzątanie mieszkania

Podstawowe zasady utrzymania czystości i porządku:

 • systematycznie sprzątaj według ustalonego harmonogramu,
 • odkładaj rzeczy na miejsce,
 • od razu wykonuj proste czynności, na przykład od razu ścieraj rozsypane okruszki,
 • ogranicz rzeczy stojące na wierzchu i zbierające kurz,
 • regularnie wyrzucaj, a jeszcze lepiej powstrzymaj się od zakupu ładnych, lecz niepotrzebnych rzeczy.

Główną zasadą utrzymania czystości jest systematyczność i nieodkładanie na później prostych, szybkich czynności. Dużą pomocą mogą być wielofunkcyjne, nawilżane chusteczki, które pozwolą na błyskawiczne czyszczenie, dzięki temu nie zbiera się ilość zadań do wykonania.

Przydatną zasadą jest niegromadzenie rzeczy, które nie są niezbędne. Nie chodzi o to, aby je systematycznie wyrzucać, lecz raczej o to, aby ich nie gromadzić. Nie kupuj nadmiaru bibelotów okolicznościowych, zamiast pamiątki do postawienia kup magnes na lodówkę, na wystawie lub targach nie bierz ulotek, programów i folderów reklamowych itp. Nieprzeczytane gazety oddaj na makulaturę, zaś ubrania, których nie nosisz, oddaj na zbiórkę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny