Jak widzi kot?

Jak koty rozróżniają kolory?

Warto wiedzieć, że kot widzi nieco szerzej od człowieka. Co to oznacza? Ano to, że człowiek ma węższe pole widzenia od czworonoga. Potrafi on bowiem objąć swoim wzrokiem 180 stopni, podczas gdy z pełnego kąta (360 stopni) jest w stanie widzieć tylko połowę obrazu. Koty widzą nieco więcej od człowieka – a więc, nawet do… 200 stopni! To oznacza, że są w stanie kątem oka dostrzec nawet to, co rozgrywa się po ich… futrzastych boczkach! Co ciekawe, koty posiadają także nieco większe pole peryferyjnego widzenia. My na krańcach widzimy pole widzenia dość nieostre i rozmazane. To obszar zwany peryferyjnym, jaki łapiemy właśnie pod kątem oka. Człowiek obejmie 20 stopni z każdej strony, a wzrok kota sięgnie aż do 30 stopni. Nie przeszkadza to jednak kotom, by wykrywały dobrze przy pomocy peryferyjnych fotoreceptorów nawet… najmniejszy ruch!

Zmysły kota różnią się sporo od tych ludzkich. Koty widzą świat np. nieostro i dość mało barwnie. Siatkówka człowieka ma dużo więcej czopków rozróżniających barwy niż kocia – a już zwłaszcza w centrum (żółta plamka). U ludzi właśnie w tym miejscu znajduje się większość czopków – błona na oku kota takowej… nie posiada. A raczej nie ma na tyle czopków, co człowiek. Dzięki nim ludzie mogą dostrzegać w dzień (oczywiście, w dobrym świetle) różne kolory, ale też szczegóły – dzięki czopkom mamy bowiem zapewnioną dość dobrą ostrość widzenia. Koty z kolei w centralnej części siatkówki mają więcej pręcików, jak czopków – a te pierwsze słabiej radzą sobie z wyostrzaniem obrazu. Właśnie dlatego oczami kota można zobaczyć bardziej… rozmazany i mniej barwny świat. A może ostatnio śnił ci się kot? Sprawdź także ten artykuł ze znaczeniem snu o kotach.

Widzenie nocne u kota

Jak kto widzi w ciemności? W tego typu „patrzeniu” koty są wprost… mistrzami! Nie mają może tak wiele czopków, jak ludzie, jednak posiadają o wiele więcej pręcików. Właśnie one umożliwiają kotom nawet 8-krotnie lepsze widzenie przy…. słabym świetle! Wrażliwość na małe światło ulepsza w organizmach czworonogów błona odblaskowa, umiejscowiona tuż za siatkówką. Właśnie od niej odbijają się fotony i ponownie mogą trafić w siatkówkę – zatem, mają większą szansę, żeby pobudzić komórki światłoczułe, znajdujące się tam. Pręciki to również lepszy rejestrator ruchu – a więc koty lepiej poradzą sobie, śledząc zwinne i ruchliwe zwierzęta (np. muchy albo myszki).

Kot w nocy oraz informacje, jak widzi kot kolory, świat, a także wzrok kota i otoczenie widziane przez koty krok po kroku
Jak widzi kot? Spójrz na świat oczami swojego pupila!

Co kot widzi? Błona odblaskowa to jedno. Ale jest jeszcze jeden, istotny fakt. Koty nie odróżniają barwy… czerwonej! Mimo, że koty rozróżniają kolory takie, jak niebieski czy żółty (oraz, jak dowodzą ostatnie badania naukowe, zielony), błona na oku kota nie dostrzega czerwieni. Dla nich czerwony zwyczajnie… nie istnieje!

Zmysły kota a człowieka

Jak widzi kot?

Do ciekawych faktów należy jeszcze jeden – mianowicie, koty widzą bardzo ostro przedmioty znajdujące się blisko nich, jednak… niezbyt blisko. Jeżeli podsuniesz kotu przedmiot pod nosek, to również niezbyt wyraźnie go wówczas zobaczy – no chyba, że owy przedmiot się… porusza. Tak czy owak, przedmioty muszą znajdować w odległości ok. 6 metrów, aby kot zobaczył je wyostrzone. Ludzie z kolei widzą je aż do 60 metrów. Bardziej oddalone przedmioty będą dla kota przymglone i rozmazane – to tak, jakbyśmy byli… krótkowidzami. Krótkowidze bez okularów nie zobaczą, jaka jest np. godzina na zegarze. Podobnie widzą właśnie koty!

Kocie pręciki, o których wspominaliśmy już wcześniej, mają tę „magiczną” właściwość, określaną również jako „częstotliwość odświeżania”. Właśnie te pręciki pozwalają na wychwytywanie nawet bardzo szybkiego ruchu – może to być np. popularne śledzenie umykającej kropki światła, jaką wydobyć można z kieszonkowego lasera. My, ludzie, możemy dostrzec ruch 10-krotnie wolniejszy od tego, który widzą koty.

Czym różni się kocie oko od oka ludzkiego?

Podobieństwa są dość duże, jednak pewne elementy budowy oka… znacznie nas różnią:

  • źrenica – koty mają źrenicę o innym kształcie. Kiedy światła jest mało, ich oko się rozszerza do maksimum. Przy dużej dawce źrenica się zwęża zaledwie do „szparki”,
  • błona odblaskowa – dzięki niej kocie oczy w nocy… świecą,
  • fotoreceptory – posiadają w kocim oku mniej czopków, jak w oku ludzkim. Kot ma więcej pręcików w oku, a więc błyskawicznie może dzięki nim reagować na np. przebiegającą zdobycz. Może też dzięki nim zobaczyć jej zarys nawet późną nocą,
  • akomodacja – ludzki wzrok jest ostrzejszy, jak u kota. Kot nie zobaczy wyraźnie przedmiotu pod pyszczkiem, potrzebując kilku metrów do zobaczenia go,
  • pole widzenia – kot posiada zdolność widzenia przestrzennego zupełnie podobnie, jak człowiek,
  • trzecia powieka – właśnie ona odpowiada za nawilżanie rogówki i chroni oko np. podczas snu. Kiedy kot się budzi, to trzecia powieka się chowa. Widoczna oznacza, że… kot jest chory!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny