Jak wszyć taśmę do firanki?

Rodzaje taśm do firan

Aby przyszyć taśmę marszczącą, najpierw powinnaś poznać jej poszczególne rodzaje. Podobnie, jak wzory zasłon, również taśmy mają bowiem swoje charakterystyczne wytyczne i wyróżniki. Na rynku dostępnych jest ich aż kilka, zatem wypada wiedzieć, na które z nich warto zwrócić uwagę. Najbardziej popularną i najczęściej używaną jest taśma marszcząca tzw. „ołówek” – krawcowe często mówią na nią „plisa” albo „drabinka”. Dzięki niej można utworzyć małe zakładeczki z ok. 1 cm odstępem między marszczeniami. Jak uszyć firanę w łuk? Otóż, zanim zaczniesz warto pamiętać o tym, że taśmy posiadają różne stopnie marszczenia, które wpływają na szycie zasłon. Mamy chociażby:

  • 1 : 1,5 – a więc, na jednym metrze karnisza będą się marszczyć 1,5 metry bieżące zasłon
  • 1 : 2 – na jednym metrze karnisza zmarszczą się 2 metry bieżące firanek

Oprócz „ołówka” mamy także taśmy typu:

  • „smok” – taśma, jaka marszczy się naprzemiennie. Jeżeli ponad wszystko cenisz sobie ładny wygląd zasłon już po ich zmarszczeniu, to będzie idealny wybór! Ta taśma daje możliwość swobodnego regulowania szerokości użytkowej uszytej zasłony.
  • zakładkowa – nazywana też „kontrą”, ponieważ w jednej zakładce taśmy może gromadzić się wybrana liczba kontr. Takie taśmy gromadzą kilka fałd (kontr) w zakładce, później mamy prostą przerwę i później znowu kontra-fałdkę. To taka taśma, która najbardziej regularnie będzie mogła ułożyć firankę – jednak, gorzej będzie z wyregulowaniem jej szerokości na karniszu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak uszyć firankę krok po kroku.

Rozmiary i dopasowanie taśm do firany

Wyżej wymienione taśmy do firan produkuje się najczęściej w szerokościach:

  • 2,5 cm,
  • 5 cm,
  • 7,5 cm,
  • 10 cm.

Jeżeli chodzi o ostatnią liczbę, to tak szerokie taśmy często stosuje się po to, by uzyskać efektowne marszczenie zasłon na szelkach. Dodatkowo, wszystkie wymienione wyżej rodzaje taśm różnią się od siebie nie tylko przeznaczeniem czy szerokością, ale też rodzajem materiału. Mogą być zatem wykonane chociażby z nylonu bądź bawełny – przy czym nylon stosowany jest do cienkich firan (jest mniej widoczny), a bawełna do tych znacznie grubszych i nie transparentnych.

Firana w oknie oraz wszywanie taśm do firany krok po kroku
Wszywanie taśm do firany, czyli porady jak wszyć taśmę do firanki

Zanim zaczniesz szycie zasłon do kuchni pamiętaj, żeby kupować materiał w większej ilości – np. o pół metra bieżącego więcej, niż planujesz uszyć. Czasem może się bowiem zdarzyć, że będziesz musiała coś poprawić – wówczas lepiej będzie mieć pod ręką więcej taśmy, niż narażać się na nieprzyjemną „niespodziankę”.

Wszywanie taśm w firankę

Jak przyszyć taśmę marszczącą?

Wiesz doskonale, jak uszyć rolety rzymskie, jednak o wszywaniu taśm w zasłonę wiesz bardzo niewiele? Zatem, warto będzie krok po kroku opanować technikę, jak wszyć taśmę do firanki. Wskazówki, które opiszemy poniżej, dotyczyć będą wszywania taśm 5 cm oraz nieco szerszych.

  1. Odetnij kawałek brzegu taśmy po to, by można było ją łatwo zawiązać na węzełek sznurków (one biegną wzdłuż taśmy). Węzeł musi być mocny po to, żeby się nie rozwiązał i tym sposobem nie wysunął przypadkowo z prowadnic.
  2. Nałóż na firankę taśmę marszczącą w ten sposób, by sznurki znalazły się na zewnątrz zasłony.
  3. Zrób szew mocujący po to, aby taśma przypadkowo nie odpruła się.
  4. Wszyj taśmę przy brzegu zasłony bądź nieco niżej. Pamiętaj przy tym, żeby nie naciągać firanki i wszyć taśmę tak, żeby zmarszczki się nie tworzyły. Jeżeli postąpisz inaczej, podczas tworzenia kolejnego szwu w tasiemce możesz mieć problem ze zrobieniem tego prawidłowo! Mogą się bowiem zrobić skosy, co popsuje wygląd zasłony.
  5. Aby utrzymać firankę w miejscu, warto będzie wpinać szpilki w poprzek taśmy – dzięki temu szycie będzie znacznie prostsze i ładniejsze!
  6. Dotnij taśmę na drugim końcu firany, zrób zabezpieczający szew i zawiąż w supeł sznureczki.
  7. Teraz wystarczy zmarszczyć taśmę, naciągając sznureczki. I już, firana będzie gotowa do zawieszenia na oknie!

Pamiętaj o tym, żeby sznureczki w taśmie zawiązywać na węzełek – powinnaś być go w stanie łatwo rozplątać. To ważne, np. przy okazji prania firan, które lepiej jest czyścić w wersji rozprostowanej. Nadmiar sznurka zawsze można zawinąć i np. podpiąć pod zasłonę. Ewentualnie, możesz także kupić podwieszki, przeznaczone specjalnie do tego celu.

Co jeszcze warto wiedzieć o marszczeniu firan?

Jak widzisz, marszczenie firan poprzez wszywanie odpowiednich tasiemek nie należy do bardzo trudnych zadań. Warto jednak pamiętać o tym, że również w tej dziedzinie przydatne są różne, ciekawe wskazówki. Chcesz uprościć sobie pracę? Nie zapomnij więc, iż:

  • Żeby ukryć element łączący firankę z karniszem, możesz zastosować wypust tkaniny ponad taśmą.
  • Przy materiale we wzorki lepiej zdecydować się na niewielkie marszczenie, by nie przytłoczyć efektu w postaci tego wzoru.
  • Warto stosować również taśmy żyłkowe – są one niemal niewidoczne pod zasłonami.

Oczywiście, marszczone firanki to… nie wszystko! Możesz bowiem wybrać zupełnie inną formę zasłon taką, jak chociażby:

  • panele,
  • ekrany,
  • rolety rzymskie.

W tym przypadku ilość materiału, jaki potrzeba będzie zużyć do wyprodukowania zasłony, będzie już jednak inny – wówczas ograniczyć się musisz bowiem jedynie do prostej szerokości powierzchni okna, nie myśląc już o marszczeniach. Prostą zasłonę możesz również połączyć z wielu rodzajów tkanin, a zawiesza się ją podobnie, jak firankę marszczoną – a więc na karniszu szynowym, rurowym albo z prowadnicą.

Nie zapominaj też, by zawsze prać zasłony w odpowiedniej temperaturze (30 st. C) oraz w specjalnym programie, używając wyłącznie przeznaczonych do zasłon środków czyszczących! W ten sposób uszyte firanki zawsze będą doskonale prezentować się na oknie.

ikona podziel się Przekaż dalej