Charakterystyka i pielęgnacja firan

Białe firanki – z czego są zrobione?

Chociaż na rynku jest dużo rodzajów firanek, to niezmienną popularnością cieszą się te w kolorze białym. Zapewniają optymalną ilość światła w pomieszczeniu oraz nadają mu świeżość. Wadą białych firanek jest to, że każde przebarwienie i zabrudzenie jest na nich widoczne. Zanim powiemy, jak prać firanki i jak je wybielić trzeba się przyjrzeć materiałom i technikom ich wytwarzania. W zależności od tych dwóch czynników firany mogą wymagać większej lub mniejszej delikatności podczas prania.

Najczęściej występujące na polskim rynku rodzaje firan, to te zrobione z materiałów syntetycznych. Trafiają się jednak również lniane i bawełniane. Każdy z tych materiałów ma inne słabe i mocne strony. Na przykład delikatne firanki z naturalnego tiulu czy woalu powinno się prać ręcznie i trzeba je prasować, ale doskonale regulują dopływ światła do pomieszczenia. Firany zrobione z włókien poliestrowych zwykle można prać w pralce. Trzeba jednak uważać z ich prasowaniem.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na sposób wykonania firanki. Jeżeli jest to żakard, to można je prać w niskiej temperaturze w pralce. Satynę pierzemy bez problemu w pralce, ale dobrze robić to wkładając firanki do specjalnego woreczka ochronnego. Muślin najlepiej prać ręcznie i prasować. Natomiast z całą pewnością nie prasujemy firanek typu spaghetti.

Domowe sposoby na ładne firanki

Zanim powiemy, jak wybielić firanki, przypomnijmy jeszcze o kilku domowych sposobach pielęgnacji firanek. Przede wszystkim powinno się je prać co jakiś czas (przynajmniej raz na pół roku). Zwłaszcza w pomieszczeniach, w których dym, para czy smog z zewnątrz zanieczyszczają powierzchnię materiału. Jeżeli nie masz pewności, to sprawdź, czy twoje białe firanki nie zrobiły się nagle szare. Jeżeli tak, to znak, że trzeba się nimi zająć.

Po wypraniu nie wszystkie firany prasujemy. Prostym domowym sposobem na wygładzenie firanek bez prasowania jest zawieszenie ich na miejscu, kiedy są jeszcze wilgotne. Wówczas ciężar gromadzących się na dole kropelek wody sprawi, że firanki „wyprasują się” same.

Przed praniem i wybielaniem firan dobrze jest je przez jakiś czas namoczyć. Zwłaszcza jeżeli są bardzo zakurzone lub pożółkłe. Do bardzo zabrudzonych firanek w fazie namaczania można dodać trochę płynu do mycia naczyń lub sody oczyszczonej.Niektóre sposoby wybielania polegają głównie na namaczaniu.

Jak wybielić firanki?

Pięć domowych sposobów wybielania firanek

Oto lista pięciu najbardziej popularnych domowych sposobów na wybielanie firanek:

  • Ocet i sól kuchenna – to nie tylko sposób wybielania, ale zapobiegania osiadaniu zbyt dużej ilości kurzu. Dzięki antystatycznym właściwościom soli i octu nasze firanki będą na niego odporne. Firanki zanurzamy na kilka godzin w 10 l wody, dodajemy 4 łyżki soli kuchennej albo pół szklanki (ok. 120 ml) octu. Po namaczaniu płuczemy – nie trzeba ich już prać. Rozwieszamy wilgotne na karniszu.
  • Sok z cytryny – ten domowy wybielacz ma dodatkową zaletę – niweluje nieprzyjemne zapachy np. z papierosów. Wystarczy dodać go do płukanki. Im silniejszy efekt chcemy uzyskać, tym więcej wciskamy soku do wody. Po namoczeniu przez kilka godzin można firanki normalnie wyprać.
  • Aspiryna – ze środka na ból głowy można zrobić domowym sposobem świetny wybielacz. Wystarczy rozpuścić 5 pokruszonych tabletek w około 5 litrach wody. Taki roztwór skutecznie wybieli firany, jeżeli pozostawimy je do namoczenia ok. 5-6 godzin. Potem pierzemy je jak zwykle.
  • Soda oczyszczona – nie można zapominać o najbardziej pomocnej i uniwersalnej substancji kuchennej. Jak wybielić firanki sodą oczyszczoną? Właściwie są dwa sposoby. Można dodać łyżeczkę sody do prania. Można też namoczyć firanki przez kilka godzin w roztworze 500 g sody na 10 litrów wody. Soda oczyszczona nie tylko skutecznie pomoże w wybielaniu pożółkłych i szarych firanek. Dodatkowo sprawi, że tkanina będzie bardziej miękka i delikatna.
  • Domestos (lub inny podobny środek) – jest uniwersalnym wybielaczem, dzięki zawartemu w nim chlorowi. Niewielką ilość domestosu rozprowadzić w wodzie. Namoczyć w niej firanki przez kilka godzin. Wyprać w pralce bez dodawania proszku. Domestos sam ma właściwości pieniące, dlatego skutecznie zastępuje również środki piorące. Niektórzy unikają tego sposobu tak samo, jak środków wybielających z drogerii. Domestos jest wybielaczem o silnych właściwościach żrących i w większych ilościach jest szkodliwy dla środowiska. Na szczęście możemy wybrać którykolwiek z pozostałych domowych sposobów wybielania.
śnieżnobiałe firany w oknie balkonowym
Domowe sposoby na ładne firanki, jak dbać o firany i jak prać firany, jak poradzić sobie z szarymi firanami

Jeżeli nie możecie się zdecydować co do sposobu wybielania firanek, najlepiej wypróbować sukcesywnie każdy z nich. Ostatecznie wybierzecie ten, który będzie najbardziej skuteczny.

Sposób wybielania tłustych plam

Wymienione wyżej metody wybielania domowym sposobem dotyczą firanek szarych lub pożółkłych. Za ich pomocą można też wywabić niektóre plamy. Kiedy jednak na firance pojawi się plama z tłuszczu, to warto użyć innego środka. Można to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym domowym środkiem na tłuste plamy jest zwykła mąka. Wystarczy posypać plamę, zostawić aż wchłonie się tłuszcz i wyprać w pralce z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Do doskonałych środków odplamiających należy też sam płyn do mycia naczyń. Świetnie zmywa się nim plamy z tłuszczu, ale też niektóre plamy z soku i innych barwiących substancji organicznych. Ważne, żeby zrobić to zaraz po zabrudzeniu. Na miejsce, gdzie kapnął tłuszcz, należy polać odrobinę płynu. Potrzeć całość i zostawić na ok. 15 minut. Następnie zetrzeć razem z wchłoniętym tłuszczem i wrzucić do prania. Tym sposobem można wybielać nie tylko firanki. Jednak jeżeli jest taka potrzeba, to warto go zastosować przed praniem i wybielaniem ozdoby naszych okien.

Czyszczenie firan kolorowych

Wiedza jak wybielić firanki niekoniecznie da się zastosować przy kolorowych materiałach. Warto wiedzieć, którymi domowymi środkami można je czyścić, a które są zarezerwowane wyłącznie do białych firan. W naszych domach coraz częściej zamiast tradycyjnie białych firan pojawiają się kolorowe lub z kolorowymi elementami. Stosowanie wybielaczy może je raczej uszkodzić niż pomóc w spraniu kurzu czy zanieczyszczeń z dymu i smogu.

W przypadku firan kolorowych lub z kolorowymi elementami lepiej trzymać się środka przeznaczonego do ich prania. Najlepszy będzie płyn do tkanin kolorowych. Zawiera on substancje wzmacniające kolory i zapobiegające barwieniu. Dodatkowo trzeba pamiętać o praniu w niskiej temperaturze – maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Jeśli szukasz więcej wskazówek, sprawdź także ten artykuł, jak i czym wybielić firanki.

Istnieje wiele domowych sposobów wybielania firan. Powyżej przedstawiliśmy tylko niektóre z nich. Wszystkie najlepiej wypróbować samemu w domowych warunkach. Ich skuteczność zależy od wielu czynników – rodzaju materiału, miękkości wody i proporcji zastosowanego środka. Stosując domowe sposoby wybielania, zawsze warto trochę poeksperymentować, żeby uzyskać optymalne wyniki. Mimo wszystko mamy nadzieję, że powyższe porady okażą się pomocne.

ikona podziel się Przekaż dalej