Kierunek otwierania drzwi

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze drzwi jest kierunek ich otwierania, ponieważ drzwi wewnętrzne mogą otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oba rozwiązania są oczywiście poprawne, ponieważ zastosowanie każdego z nich powinno odpowiadać specyfice danego wnętrza, umożliwiając jednocześnie wygodne i bezpieczne wejście i wyjście z danego pomieszczenia, a także łatwy dostęp do włączników światła. W związku z tym istotne jest to, by klamka znajdowała się po tej samej stronie co włącznik światła, dzięki czemu otwarcie drzwi nie będzie przysłaniać przełączników. Warto pamiętać także o tym, że decydując się na drzwi otwierane do wewnątrz zmniejszamy przestrzeń dostępną w danym pomieszczeniu, co może być szczególnie istotne w przypadku łazienki.

Ościeżnica bezprzylgowa czy przylgowa?

Kupując drzwi wewnętrzne należy zdecydować także o rodzaju ościeżnicy, ponieważ może to być zarówno ościeżnica przylgowa, jak i bezprzylgowa. Zdecydowanie popularniejsza jest obecnie ta pierwsza, jednak ościeżnice przylgowe również zdobywają coraz więcej zwolenników. Czym różnią się oba rozwiązania? Otóż, w przypadku ościeżnicy przylgowej skrzydło zachodzi na ościeżnicę ukrywając tym samym zamek. W przypadku ościeżnic bezprzylgowych drzwi "chowają" się w ościeżnicy, co pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię.

Model drzwi współgrający z wnętrzem

Wybór drzwi wewnętrznych to czynność, w przypadku której należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Zdecydować trzeba bowiem nie tylko o kierunku otwierania drzwi, czy rodzaju ościeżnicy, ale również wybrać model, który będzie idealnie współgrał z danym wnętrzem. Istotna staje się zatem zarówno kolorystyka drzwi, jak i ich wzornictwo, ponieważ w sprzedaży dostępne są nie tylko klasyczne modele, ale również drzwi zaprojektowane w stylu nowoczesnym. Wybór odpowiedniego modelu sprawia, że drzwi będą doskonale komponowały się z wnętrzem, idealnie pasując do danej aranżacji.

Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

Jak wspomniano we wstępie, montaż drzwi wewnętrznych to czynność, którą można wykonać samodzielnie. Konkretne wskazówki w tym zakresie znajdują się w artykule dostępnym pod linkiem: https://erkado.pl/blog/montaz-drzwi-wewnetrznych-jakimi-zasadami-sie-kierowac/. Istotne jest również to, by montaż drzwi wewnętrznych przeprowadzić w odpowiednim momencie, czyli już po pomalowaniu ścian oraz położeniu podłogi, co ograniczy ryzyko uszkodzenia czy zabrudzenia drzwi.

Podsumowując: samodzielny montaż drzwi wewnętrznych to czynność, którą należy przeprowadzić w końcowej fazie remontu. Znacznie wcześniej należy natomiast zdecydować o kierunku ich otwierania, czy wybrać model pasujący do danej aranżacji.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej