Czy krzesła do jadalni muszą pasować do stylu?

Zazwyczaj krzesła do jadalni dobiera się do wyglądu stołu i ogólnej aranżacji pomieszczenia. Jeżeli masz swój ulubiony styl, to najprawdopodobniej wnętrza zostały urządzone zgodnie z jego standardami. Wówczas wystarczy poszukać sklepu, który sprzedaje krzesła właśnie w tym stylu. Proste, prawda? Np. jeżeli masz jadalnię w stylu indyjskim, idź do sklepu z meblami kolonialnymi i kup krzesła z tekowego drewna.

Jednak większości brakuje wiedzy o stylach projektowania wnętrz. Oni po prostu intuicyjnie wybierają meble i dodatki, które są zgodne z ich poczuciem estetyki. Można tutaj wyróżnić dwie grupy: osoby chcące wszystko dopasować stylistycznie i te, które kupią konkretny stół i krzesła do jadalni tylko dlatego, że im „wpadły w oko”.

Jeżeli należysz do pierwszej grupy:

  • do drewnianych mebli wybierz drewniane krzesła (dębowe albo z palisandru) o prostej formie bez obicia lub z obiciem dostosowanym kolorystyką do dywanu, zasłon i innych tekstyliów,
  • do mebli o prostych kształtach i jadalni bez dekoracji, wybierz krzesła o minimalistycznym wzornictwie w białej, czarnej lub szarej kolorystyce,
  • do mebli z dodatkami stali i do betonowych lub ceglanych surowych ścian wybierz krzesła metalowe albo drewniane z obiciami,
  • do „babcinych” mebli jak z wiejskiego domku będą pasować tylko drewniane krzesła w kolorze dopasowanym do pozostałych elementów w pomieszczeniu.

Jeżeli natomiast należysz do drugiej grupy — puść wodze fantazji i nie ograniczaj się stylami. Idealnymi krzesłami do jadalni będą te, które pokochasz.

Idealne krzesła do jadalni to idealne materiały

Od tego, do której grupy należysz, zależy również to, z jakiego materiału wybierzesz krzesła do jadalni (np w stylu kolonialnym: https://mandallin.pl/73-krzesla). Na rynku jest dostępnych wiele krzeseł drewnianych, drewnianych z dodatkami metalu, metalowych oraz tych obitych tkaniną lub skórą.

Krzesła drewniane nie są tak wytrzymałe jak metalowe, ale bije od nich naturalne ciepło. Trzeba je jednak regularnie pielęgnować, wykorzystując olejowoski lub inne odpowiednie do tego preparaty, aby nie straciły swojego blasku i koloru. Z kolei meble metalowe są chłodne w dotyku.

Kupując krzesła do jadalni, warto zdecydować się na te z obiciem, bo siedzi się na nich przyjemniej. Tkaniny obiciowe łatwo dopasować kolorystycznie do dodatków w jadalni, ale mogą nie być odporne na ścieranie, mechacenie i plamy, przez co szybko stracą swoją barwę. Łatwiejszym w czyszczeniu i pielęgnacji obiciem jest ekoskóra lub skóra. Ta ostatnia doda jadalni luksusowego stylu.

Jaki rozmiar powinny mieć idealne krzesła do jadalni?

Na krzesłach do jadalni spędza się bardzo dużo czasu — dla niektórych jest to najczęściej użytkowany mebel. Musi się na nich wygodnie siedzieć. Dlatego najlepiej wybrać te, których siedzisko znajdujące się ok. 45 cm nad podłogą. Jeżeli stół ma więcej niż 80 cm wysokości, można zdecydować się na wyższe krzesła. Jednak nikt, szczególnie dzieci, nie lubi siedzieć z wiszącymi nogami. Dodatkowo warto rozważyć:

  • szerokość krzesła — od tego zależy, ile sztuk zmieści się pod stołem,
  • głębokość siedziska i wyprofilowanie oparcia — od tego zależy ból pleców i karku (lub jego brak).

Nie ma dokładnych wytycznych określających idealne krzesła do jadalni. Najważniejsze jednak, aby wyrażały Twój styl, były wygodne i wykonane ze starannością z jakościowych materiałów. Przecież spędzisz na nich w miłej atmosferze dużą część swojego życia!

ikona podziel się Przekaż dalej