Kompaktowa konstrukcja i możliwość zabudowy we wnętrzu mebli kuchennych sprawiają, że nawet w niewielkiej kuchni można pozwolić sobie na wkomponowanie kuchenki mikrofalowej. To duża wygoda i realna oszczędność czasu. Nowoczesne modele mikrofalówek w krótkim czasie podgrzewają, rozmrażają, a nawet grillują potrawy – a to wszystko bez wpływu na jakość żywności.

Kuchenka mikrofalowa – ważne parametry

Dostępne na rynku modele różnią się wieloma parametrami technicznymi, wpływającymi na pracę sprzętu i przekładającymi się na jakość przygotowanych potraw. Które z nich są najważniejsze? To przede wszystkim moc urządzenia, wykończenie wnętrza, rozmiar, a także rodzaj sterowania (mechaniczny czy elektroniczny) i tryby pracy.

  • Moc – bezpośrednio wpływa na czas przygotowania potrawy. Im większa moc, tym szybciej podgrzejemy posiłek. Optymalne wartości mocy mikrofalówki wahają się od 800 do 1200 W. Modele o mniejszej mocy pobierają mniej prądu, ale potrzebują więcej czasu do przygotowania żywności.
  • Materiał wykończenia wnętrza – modele dostępne na rynku mają wykończenie emaliowane, aluminiowe lub (w droższych urządzeniach) ceramiczne. Rodzaj materiału ma wpływ przede wszystkim na łatwość czyszczenia mikrofalówki. Wymienione materiały dobrze się sprawdzają, trzeba jednak pamiętać, że emalię łatwo uszkodzić, co może powodować jej korodowanie.
  • Rodzaj sterowania – mechaniczne lub elektroniczne. Pierwsza opcja zakłada ustawienie mocy i czasu pracy za pomocą dwóch mechanicznych pokręteł. Korzystając natomiast z elektronicznego sterowania, wartości te wybierzemy na elektronicznym panelu. Ciekawą opcją są mikrofalówki z opcją automatycznego ustawienia parametrów. Na podstawie wagi potrawy i wybranego programu sprzęt sam dobiera czas pracy i moc podgrzewania.
  • Rozmiar – pojemność komory (mierzona w litrach) przekłada się na ilość żywności, jaką będziemy w stanie jednocześnie podgrzać. Jeśli korzystamy z mikrofali na co dzień do przygotowywania posiłków dla całej rodziny, warto wybrać większy model o pojemności około 25 litrów.
  • Sposób montażu – stojąca lub do zabudowy. Urządzenia do postawienia na blacie lub na półce można łatwo przenosić w dowolne miejsce. Mikrofalówki do zabudowy są na stałe zamocowane wewnątrz mebla, ale jednocześnie pozwalają na oszczędność miejsca na blacie roboczym.
Biało-niebieska kuchnia z marmurowymi elementami, w centralnej części piekarnik i mikrofalówka w zabudowie
Biało-niebieska kuchnia z marmurowymi elementami, w centralnej części piekarnik i mikrofalówka w zabudowie

Jakie funkcje ma nowoczesna kuchenka mikrofalowa?

Odgrzewanie i rozmrażanie to opcje dostępne w każdym modelu, ale są też na rynku mikrofalówki z dodatkowymi możliwościami:

  • grill – to dobra opcja dla miłośników potraw przygotowanych na ruszcie, można ją stosować osobno lub łącznie z podgrzewaniem,
  • gotowanie na parze – wymaga dodatkowego trybu i specjalnego naczynia do mikrofali, do którego wlewa się wodę; to dobry wybór dla osób, które obawiają się nadmiernego przesuszenia żywności podczas podgrzewania w mikrofali,
  • termoobieg – funkcja działa podobnie jak w piekarnikach elektrycznych, pozwalając na równomierne podgrzanie się żywności w środku i na zewnątrz,
  • funkcja crunch (lub crisp) – z nią można przygotować smakowicie chrupiące potrawy w kuchence mikrofalowej.

Kuchenka mikrofalowa – do zabudowy czy stojąca?

Wybór między kuchenką mikrofalową do postawienia lub do zabudowy warto uzależnić od ilości dostępnego miejsca i wielkości kuchni. Zastanówmy się, jakich funkcji potrzebujemy i ile żywności jednocześnie będziemy przygotowywać. To determinuje rozmiar kuchenki, a więc też jej zewnętrzne gabaryty.

Zaletą mikrofalówek stojących jest ich mobilność. Możemy je przenosić w dowolne miejsce w kuchni. Zazwyczaj są to też większe modele niż te do wbudowania w meble. Przy kuchenkach mikrofalowych do zabudowy ograniczeniem może być dostępna przestrzeń wewnątrz szafki, dlatego warto rozważyć rozmiar urządzenia już na etapie projektowania kuchni.

Dużą zaletą kuchenek do zabudowy jest możliwość ukrycia ich w całej bryle zabudowy. Na zewnątrz widzimy zazwyczaj tylko stylowy front i pokrętła (a w nowoczesnych modelach panel dotykowy). Zazwyczaj montuje się je łącznie z podobnym stylistycznie piekarnikiem, co daje minimalistyczną i elegancką aranżację kuchni. Ukrycie sprzętów między szafkami, bez eksponowania całej bryły urządzeń, dodaje kuchni optycznej lekkości.

Nowoczesna kuchnia z zabudową z drewna, marmurowymi blatami, z czarnym piekarnikiem i kuchenką mikrofalową do zabudowy
Nowoczesna kuchnia z zabudową z drewna, marmurowymi blatami, z czarnym piekarnikiem i kuchenką mikrofalową do zabudowy

Mikrofalówki do zabudowy – jak wybrać?

Zazwyczaj funkcje, tryby pracy i techniczne parametry są takie same dla kuchenek stojących i tych do zabudowy. Urządzenia te różnią się sposobem montażu i na to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę.

Sprawdź nowoczesne kuchenki mikrofalowe do zabudowy na: www.siemens-home.bsh-group.com/pl

Dobrą praktyką jest wybór mikrofali do zabudowy o uniwersalnych wymiarach, pasującej do standardowych szafek. Dobór odpowiednich gabarytów jest ważny na etapie projektowania kuchni, szczególnie jeśli planujemy aranżację zabudowy na indywidualne zamówienie. Zwróćmy uwagę na opcję mocowania drzwi z boku, co jest optymalnym rozwiązaniem do wysokiej zabudowy.

Polecanym rozwiązaniem jest wybór sprzętów AGD (szczególnie tych montowanych obok siebie: mikrofalówki i piekarnika) od jednego producenta. Zazwyczaj dostępne są modele o spójnej stylistyce, które tworzą harmonijne zestawienie we wnętrzu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej