Router do internetu

Router od dostawcy internetu – czy to dobry wybór?

Dostawcy internetu najczęściej zapewniają swoim klientom możliwość korzystania z ich sprzętu. Za przykład może posłużyć oferta internetu w UPC firma ta zapewnia modem z routerem. Czy warto korzystać z rozwiązań od dostawcy sieci? Tutaj musimy przeanalizować swoje oczekiwania i parametry tego urządzenia. Czy aby na pewno jego parametry będą dla was wystarczające? Zapewne w przypadku wielu wymagających użytkowników niezbędne będzie postawienie na dodatkowy sprzęt. Pomocna przy ocenie routera jest znajomość kluczowych jego parametrów i zasad zakupu.

Router i najważniejsze czynniki wyboru

Zakup odpowiedniego routera wymaga znajomości wielu jego parametrów, a przede wszystkim zrozumienia tego, jaki sprzęt nam jest potrzebny. W kolejnych punktach wskazujemy, na co warto zwracać uwagę.

  • Dopasowanie do technologii dostępu do internetu. Dostęp do sieci możemy sobie zapewnić w ramach różnych ofert i różnych technologii. Jeśli internet jest dostarczany za pomocą kabla telefonicznego, to potrzebujemy routera ADSL albo VDSL. W przypadku, gdy nasze łącze jest szybsze niż 15 Mb/s, potrzebujemy routera ADSL2+ - router ADSL nie wystarczy. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na ofertę operatora komórkowego, to nasz router musi obsługiwać technologię 3G/LTE. W przypadku gdy nasze łącze dostarczane jest za pomocą kabla Ethernet, to musimy zakupić router xDSL (gniazdo RJ-45).
  • Obsługiwane standardy Wi-Fi – w zasadzie obecnie wykorzystywane są dwa standardy, mianowicie standard 802.11n i standard 802.11ac. Pierwszy z wymienionych obsługuje częstotliwości 2.4 GHz oraz 5 GHz i prędkość do 600 Mb/s. Natomiast drugi, nowocześniejszy, obsługuje częstotliwość 5 GHz i prędkość nawet 2,6 Gb/s. Generalnie warto stawiać na urządzenia, które radzą sobie z dwoma częstotliwościami. Dlaczego? W sytuacji, gdy na częstotliwości 2.4 GHz napotkamy zakłócenia, możemy przenieść się na częstotliwość 5 GHz, która jest zdecydowanie mniej oblegana.
  • Anteny – są kolejnym ważnym czynnikiem i to od nich m.in. zależy zasięg routera. Tzn. źle dobrane anteny mogą sprawić, że w niektórych częściach domu nasza sieć Wi-Fi nie będzie dostępna. W najtańszych routerach najczęściej spotkamy się z zaledwie jedną anteną, ale rozwiązaniem odpowiednim jest 3x3, czyli 3 anteny wysyłające i 3 anteny odbierające. Zasięg w dużej mierze zależy od wzmocnienia anten, które wyrażone jest w decybelach. Zazwyczaj ta moc wynosić będzie 1,5-3 dBi. Możliwy jest również zakup routera z wymienialnymi antenami.
  • Port USB – to bardzo przydatne rozwiązanie, które jest dostępne w większości routerów nawet ze średniej półki. Port ten umożliwia stworzenie drukarki sieciowej czy dysku sieciowego. Warto zwrócić uwagę na to, jakiego typu jest to USB.
  • Dodatkowe funkcje routera – router może dawać również wiele innych możliwości. Warto sprawdzić, czy oferuje sieć dla gości, harmonogram pracy, kontrolę przepustowości, kontrolę rodzicielską.
  • Bezpieczeństwo – warto zainwestować w router, który obsługuje szyfrowanie oraz ma wbudowany firewall. Ochroni nas on przed wymierzonymi w naszą stronę atakami, m.in. atakami DoS i DDoS.

Ile kosztuje dobry router?

Routery nie są drogimi urządzeniami. Sprzęt o podstawowych parametrach, odpowiedni np. do mieszkania, kupimy nawet za kilkadziesiąt złotych. Zaawansowane urządzenia, które będą dobrym rozwiązaniem dla firm i wymagających użytkowników, to już koszty wyrażane w tysiącach złotych.

materiał partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny