Zawór do pralki automatycznej

Rodzaje zaworów do pralki

Można wymienić wiele różnych zaworów do pralek. Jednak, do najbardziej popularnych zalicza się:

 • zawór kątowy,
 • zawór kulowy,
 • zawór kątowy,
 • zawór grzybkowy.

Najczęściej przy pralce spotkać można kranik do pralki z grupy kulowych zaworów – ewentualnie, są to wersje grzybkowe. Zawory kulowe są jednak przy tym najłatwiejsze w obsłudze, a także wyróżniają się prostą konstrukcją. Grzybkowy zawór zaś jest wykorzystywany przy instalacji zmywarek, gdyż jest odcinający wodę. Niestety, wymaga przy tym wiele przeglądów i częściej się psuje. Dlatego, zawory kulowe wybierane są chętniej i częściej.

Oczywiście, można je zastępować klasycznymi kurkami – jednak, tradycyjny kran jest dość zawodnym rozwiązaniem. W pralce liczy się instalacja zaworu, jaki będzie nie tylko niezawodny, ale i trwały w użytkowaniu. Często pojawia się dylemat – wybrać zawór kulowy czy tłokowy? Otóż, zawory tłokowe posiadają tradycyjny kurek obrotowy. Dzięki temu potrafią zamknąć przepływ wody, wysuwając tłok. Niestety, ale z czasem na powierzchni takiego kurka mogą pokazać się zanieczyszczenia, więc powstaną tym sposobem nieszczelności. W przeciwieństwie do tłokowych, w kulowych dopływ wody zamyka się wsuwając kulę w gniazdo – więc nie będzie sposobności, by powstała jakakolwiek szczelina!

Czym różni się zawór kątowy od kulowego?

W zasadzie różnica między nimi nie jest duża. Jednak, z zewnątrz każdy czerpalny elektrozawór wygląda nieco inaczej. Większość kątowych zaworów służy do pracy jako zawory regulacyjne – zaś zawór kulowy ma za zadanie odcinać wodę. Zawór kątowy umożliwia ograniczenie przepływania wody, co będzie przemawiało na ich korzyść. Często więc wykorzystuje się tego typu podwójny kran w spłuczce czy pralce właśnie. Jeżeli chodzi zaś o kulowy zawór, mamy tu możliwość całkowitego odcięcia od wody – więc tego typu zawory montowane są w punktach newralgicznych, narażonych na awarię urządzenia.

Zawór kątowy, zbudowany na kształt kolanka 90 stopni, może więc odciąć dopływ wody – jednak w położeniu zamkniętym. Zawór kątowy jest zaś rodzajem odcinającego zaworu, jaki można użyć zarówno w położeniu zamkniętym, jak i otwartym. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak podłączyć pralkę do odpływu.

Zawór wody kulowy – jakie wyróżnia się typy?

Wśród popularnych zaworów kulowych, jakie często stosuje się przy pralkach automatycznych, można wyróżnić kilka rodzajów:

 • ½ - jest tani i łatwo dostępny, służąc do podłączenia większości wężyków hydraulicznych,
 • 2 cale – zakłada się go na odcinkach, doprowadzających wodę do domu,
 • ze śrubunkiem – alternatywny dla zaworów z tradycyjną dźwignią, ponieważ posiada tzw. „motylek”,
 • kołnierzowy – stosuje się go wówczas, gdy rury mają większą średnicę, by wzmocnić połączenia mechaniczne,
 • z filtrem – taki kranik do pralki będzie w stanie zatrzymywać wszelakie nierozpuszczalne zanieczyszczenia, by nie dostały się one do wnętrza pralki,
 • 3 cale – stosuje się go (podobnie, jak 2 calowy zawór kulowy) na odcinkach doprowadzających wodę do mieszkań.

Pamiętaj o tym, że zawór do pralki automatycznej powinien być z filtrem – nawet wtedy, kiedy pralka specjalnie tego nie wymaga. Miej na uwadze fakt, że automatyczne pralki są bardzo delikatne i dość drogie. Posiadają konstrukcje, składające się z łożyska czy bębna i delikatnych pomp, które mogą być ciężkie i kosztowne w naprawie.

Jaki wybrać zawór do pralki?

Pamiętaj o firmie oraz montażu!

Zawsze zwracaj uwagę na markę zaworu, jaki chcesz zainstalować w swojej pralce. Łatwiej będzie zamontować bowiem zweryfikowany zawór z certyfikowanych i bezpiecznych materiałów, niż ryzykować z nieznaną marką. Instalując sprawdzony zawór będziesz mieć pewność co do jego wytrzymałości, zastosowania i wysokiej jakości. Jeżeli chodzi o cenę zaworu, to zależy ona głównie od:

 • średnicy zaworu,
 • przeznaczenia zaworu,
 • marki.
Kranik do pralki na białym tle, czyli porady, jak wybrać zawór do pralki automatycznej
Jaki zawór do pralki automatycznej wybrać i co warto wiedzieć

Zazwyczaj są to koszty między kilkanaście a kilkadziesiąt złotych. Nie zapominaj, że w złożonych instalacjach automatycznych pralek może być potrzeba zamocowania takich zaworów kilka! Jednak, decydując się na zawory wysokiej jakości, z całą pewnością posłużą one przez kilkanaście (lub więcej!) kolejnych lat. Warto więc pomyśleć nad tym, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Może lepiej będzie dołożyć i zakupić porządne zawory, jak kupić nierekomendowane produkty, które szybko ulegną eksploatacji i trzeba będzie je zaraz wymieniać na nowe?

Istotne będzie też umieszczenie zaworów do pralki. Najlepiej, by znajdowały się one w możliwie widocznym i łatwo dostępnym miejscu. W przypadku awarii bowiem, kluczową sprawą będzie swobodne dosięgnięcie zaworu i odcięcie wody. Może się zdarzyć, że nagle z pralki zacznie wyciekać woda – dlatego zaleca się, aby automatyczna pralka posiadała podłączone osobiste ujęcie wody i podwójny elektrozawór odcinający. Najlepiej, kiedy mieścić się on będzie nad pralką – wówczas lepiej jest do takiego zaworu sięgnąć i błyskawicznie go zakręcić!

Zawór z filtrem czy bez?

Najczęściej zadawane pytanie dotyczy filtrów. Ludzie zastanawiają się, czy zakupić zawór czerpalny z filtrem czy może jednak bez. Za brakiem filtra przemawia fakt, że będzie to opcja o wiele tańsza. Jednak jego posiadanie istotne jest, jeżeli chcesz się zabezpieczyć na przyszłość. Jak już wspominaliśmy, automatyczna pralka eksploatuje się dość szybko, a części są kosztowne – podobnie, jak naprawa urządzenia. Niekiedy okazuje się nawet, że lepiej opłacalne będzie kupno… nowej pralki!

Właśnie dlatego o wiele bezpieczniej będzie zakupić zawór do pralki automatycznej z filtrem! Dzięki niemu pralka jeszcze długo będzie mogła działać, posiadając zabezpieczający filtr. Warto też wybierać części od jednego producenta – wówczas lepiej będzie można je dopasować. A to na pewno przełoży się na znacznie dłuższe użytkowanie pralki automatycznej!

ikona podziel się Przekaż dalej