Jak wybrać zmywarkę – wybierz rodzaj

Możesz zdecydować się na zmywarkę do zabudowy lub wolnostojącą. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc jaką kupić? Zmywarka do zabudowy wspaniale wpasowuje się do mebli i w stylistykę kuchni. Dobrze wygląda i pasuje nawet do pomieszczeń w klasycznym, eleganckim stylu.

Wolnostojące zmywarki natomiast łatwiej jest wymontować i wymienić w razie awarii. Z rodzajem wiąże się także wysokość ceny – wolnostojącą zmywarkę kupisz z reguły nieco taniej niż taką do zabudowy. Obecnie producenci oferują sprzęt AGD, który także jest estetyczny i nowoczesny. Możesz zdecydować się na zmywarkę nie tylko chromowaną, lecz także białą lub w kolorze. Zabudowa nie jest warunkiem estetyczności. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o AGD.

Rozmiar zmywarki – jaką kupić?

Kolejną ważną decyzją jest rozmiar zmywarki. Standardowe mają szerokość około 60 cm, jednak na rynku są dostępne także takie o szerokości 45 cm. Wielkość powinna być podyktowana potrzebami i liczbą domowników. Trzy-czteroosobowe rodziny powinny sięgnąć po zmywarkę w większym rozmiarze, dla singli i par wystarczy mniejsza.

Warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko wielkość, lecz także inny wskaźnik. W tym wypadku jest to liczba kompletów naczyń, które można załadować na raz. Komplet naczyń oznacza talerz głęboki, płytki i deserowy, a także filiżankę i sztućce dla jednej osoby. Ustawienie szuflad i koszyczków na sztućce może być różne, dlatego prawdziwa pojemność zmywarki nie zawsze ma wiele wspólnego z jej szerokością. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zmywarkach Samsung?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Jak wybrać zmywarkę: dane z karty energetycznej

Każdy sprzęt AGD w sklepie musi mieć kartę energetyczną, na której znajdują się jego podstawowe dane. Taka karta może być dla ciebie cenną wskazówką. Jaka zmywarka do naczyń sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim sprawdź jej klasę energooszczędności. Najnowsze modele i najbardziej oszczędne pracują w klasie A++. Warto zastanowić się nad taką opcją, chociaż jest droższa. Dzięki temu szybko zauważysz różnicę w rachunkach za prąd.

Kolejnym wskaźnikiem jest klasa suszenia. Ten wskaźnik – oznaczony literami od A do G – pokazuje, jak szybko naczynia będą suche po zakończonym myciu. A oznacza, że możesz je wkładać do szafek natychmiast po zakończeniu pracy. Warto sprawdzić także, jaka jest liczba programów mycia i ich długość. Najlepiej, by był dostępny krótki program, idealny, jeśli będziesz chciał szybko przemyć kilka talerzyków.

Kobieta stojąca przy zmywarce oraz odpowiedź na pytanie, jak wybrać zmywarkę krok po kroku, podpowiedzi, porady, wskaźniki
Jak wybrać zmywarkę? Opinie, porady, popularne marki i modele, ceny

Jaka zmywarka do naczyń – kieruj się producentem

Wybierając sprzęt AGD warto kierować się nie tyle ceną, co producentem. Zazwyczaj warto dopłacić kilkaset złotych, by kupić zmywarkę bardziej powszechnej marki. Dlaczego? Przede wszystkim najbardziej znani producenci dokładają starań, by sprzęt był naprawdę najwyższej jakości i stosują coraz bardziej zaawansowane technologie. Po drugie – jest to także korzystne w razie awarii. Części zamienne do modeli znanych marek są praktycznie wszędzie, więc naprawa już poza okresem gwarancji nie będzie żadnym problemem.

W przypadku zmywarek niezwykłą popularnością cieszą się marki Bosch i Whirlpool, chociaż Electrolux, Samsung czy Amica są także na szczycie listy najchętniej kupowanych sprzętów. Nic dziwnego – są to naprawdę bardzo zaawansowane technologicznie sprzęty, które zbierają dobre opinie użytkowników za małą awaryjność i niezwykłą funkcjonalność.

Opinie o modelach zmywarek – jaką kupić?

Na pierwszym miejscu bardzo wielu rankingów znajduje się zmywarka Bosch SPS25CI03E. Jak wszystkie zmywarki tej marki, jest wyposażona w napęd EcoSilence Drive, który jest maksymalnie cichy i maksymalnie ekonomiczny. Napęd ten pracuje bez szczotek, więc tarcie jest zredukowane. To pozwala na oszczędzenie prądu. Za idealną czystość naczyń odpowiada za to opcja DualPower, czyli opcję nowoczesnego zraszania, które pomaga dokładnie umyć wszystkie naczynia bez smug, zarysowań i tym podobnych. Ta zmywarka Bosch kosztuje około 1300 zł, ceny jej odpowiednika 60-cio centymetrowego, który pomieści 12 kompletów naczyń, to 1700 zł.

Bardzo dużą popularnością cieszy się także zmywarka Whirlpool WFO3P23 PL X. To model wolnostojący, o standardowych wymiarach 60 cm. Jest wyposażona w opcję PowerClean, która zapewnia idealne rezultaty bez namaczania czy spłukiwania. Dzięki temu możesz zużyć znacznie mniej wody. Zmywarka ta jest bardzo wygodna także ze względu na trzeci kosz – możliwość dołożenia kolejnej półki, by optymalnie zmieścić wszystkie naczynia. Ta zmywarka kosztuje około 1900 zł, jednak jej wysoka cena jest związana także z bardzo wysoką klasą energetyczności – A++.

Nieco tańsze są na przykład zmywarki Electrolux. Model ESL5355LO o szerokości 60 cm można kupić w najpopularniejszych sklepach ze sprzętem AGD za około 1700 zł. Ta zmywarka także jest godna uwagi, zwłaszcza ze względu na niezwykła funkcjonalność. Regulowane kosze i pojemniki na sztućce, a także szeroki wybór programów mycia sprawia, że możesz ją idealnie dopasować do swoich potrzeb. Klasa suszenia jest dość wysoka – została oznaczona jako A, a klasa energetyczna wynosi nawet A+++. To także jedna z najciekawszych ofert na rynku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny