Drzazga - nieprzyjemny problem

Zadra w palcu

Tego typu problem może się pojawić w bardzo różnych okolicznościach. W zależności od tego, gdzie trafi drzazga będzie łatwiejsza lub trudniejsza do wyciągnięcia. Zadra w palcu należy do łatwych zadań. Jeżeli jesteś zmuszony wyciągnąć ją samemu, to najprostsze miejsce do operowania. Szczególnie jeżeli twoja sprawniejsza ręka jest wolna od zadry.

Szczególnie nieprzyjemna jest drzazga pod paznokciem. Jest trudniej dostępna i bardziej bolesna. Jeżeli rozwinie się stan zapalny, to może być dodatkowo trudny do zaleczenia. Dlatego najlepiej jak najszybciej pozbyć się nieproszonego kawałka drewna, zanim pojawi się opuchlizna.

Wyciąganie drzazgi zawsze lepiej jest zostawić drugiej osobie. Jeśli istnieje taka możliwość, to poproś kogoś o pomoc, nawet z drzazgą w palcu u ręki. Druga osoba może używać obu rąk i dokładnie zobaczyć co się dzieje w miejscu, gdzie weszła drzazga.

Drzazga w stopie

Jeżeli jesteś zdany tylko na siebie, w dodatku bez apteczki, to najgorsze miejsce, gdzie może się dostać drzazga. W stopie nie tylko jest trudniej dostępna, zwłaszcza dla osoby mało elastycznej. Może też sprawiać ból lub dyskomfort przy chodzeniu.

Jeżeli masz taką możliwość to poproś drugą osobę o usunięcie drzazgi w stopie. W dalszej części poradnika jak poradzić sobie również samemu. Na szczęście mamy mniejsze szanse na pojawienie się drzazgi w stopie. Niestety, kiedy się pojawia, to w najmniej oczekiwanym momencie.

Drzazga w stopie częściej pojawia się u dzieci, które chętnie biegają boso np. po drewnianym molo w czasie letniego wypoczynku nad morzem czy jeziorem. Czasami zresztą ani my, ani dziecko nie wiemy skąd wzięła się zadra w nodze.

Jak wyciągnąć drzazgę

Jak usunąć drzazgę samemu – 3 sposoby

Istnieją dobre sposoby na pozbycie się drzazgi. Jak usunąć drzazgę w palcu u ręki?

1. Ten sposób możesz zastosować w warunkach domowych:

  • Umyj ręce
  • Zdezynfekuj pęsetę
  • Wyciągnij pęsetą wystającą drzazgę w palcu
  • Zdezynfekuj miejsce po drzazdze i ochroń je plastrem.

2. Jak wyciągnąć drzazgę, która tkwi głęboko w skórze?

  • Umyj ręce
  • Użyj zdezynfekowanej igły
  • Rozdrap igłą miejsce, w którym pojawiła się drzazga i wyciągnij drzazgę (podważając je igłą lub wyciągając pęsetą)
  • Koniecznie zdezynfekuj rozdrapany kawałek skóry i nałóż plaster.
Wyciąganie drzazgi pęseta, a także porady i domowe sposoby, jak wyciągnąć drzazgę
Wyciąganie drzazgi krok po kroku, czyli jak wyciągnąć drzazgę i usunąć drzazgę

Pamiętaj, że bardzo głęboko tkwiące drzazgi powinien usunąć lekarz. Może być konieczne podanie szczepionki przeciwtężcowej. Zwłaszcza jeżeli drzazga pochodzi z niepewnego źródła lub z miejsca zanieczyszczonego.

3. Jak usunąć drzazgę z pomocą kleju?

To sposób szczególnie przydatny, jeżeli drzazga znajdzie się pod paznokciem:

  • Zdezynfekuj ręce
  • Nałóż w miejscu wystawania drzazgi odrobinę kleju szybkoschnącego np. kropelka
  • Po zaschnięciu wyciągnij drzazgę razem z klejem
  • Zdezynfekuj i zabezpiecz miejsce po drzazdze.

W przypadku nieudanej próby lub pojawienia się opuchlizny koniecznie udaj się do lekarza. Możliwe, że nawet po wyciągnięciu drzazgi pod paznokciem został jakiś odłamek. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na oparzenia?

Wyciąganie drzazgi dziecku

W przypadku zadry w palcu u dziecka działamy podobnie. Żeby zabieg przebiegł szybciej i mniej boleśnie możesz namoczyć skórę wodą przez jedną, dwie minuty. Wyjmując drzazgę dziecku załóż rękawiczki ochronne, jeżeli masz do nich dostęp. Jeśli nie, to dezynfekcja powinna wystarczyć.

Do wyciągania drzazgi dziecku trzeba podejść z dużą ostrożnością. Są maluchy, które całą operację znoszą dzielnie i takie, które będą się wiercić i wyrywać. Staraj się uspokoić dziecko. Małe dziecko może potrzebować jakiejś nagrody, która ukoi stres. Staraj się nie dodawać do całej sytuacji własnych nerwów. To tylko pogorszy sprawę.

U dziecka szczególnie przydatna będzie sztuczka z klejem. Dobrym sposobem na zabezpieczenie miejsca po drzazdze będzie natomiast posmarowanie go wazeliną. Ten sposób można stosować u dzieci i dorosłych. Jeżeli nie wiesz skąd pochodzi drzazga, to warto wybrać się do lekarza. Jak wspomnieliśmy wcześniej, może być potrzebny zastrzyk przeciwtężcowy. Z punktu widzenia rodzica jeszcze lepszym rozwiązaniem jest okresowe podawanie dziecku szczepionki przeciwtężcowej przed wakacjami. Szczegóły omów z lekarzem rodzinnym.

Co robić, gdy pojawi się drzazga w stopie

Jak wspomnieliśmy wyciąganie drzazgi w palcu u ręki nie jest dużym problemem. Zwłaszcza jeżeli masz wszystkie niezbędne akcesoria. Prawdziwe wyzwanie stanowi drzazga w stopie. Jeżeli pojawiła się w trudno dostępnym miejscu, którego nie widzimy. Najlepiej, jeżeli może nam pomóc druga osoba lub lekarz. Jeżeli nie mamy możliwości poprosić o pomoc oto jak usunąć drzazgę w stopie:

Przygotuj pastę z sody oczyszczonej. Nałóż ją na miejsce, w którym weszła drzazga. Owiń opatrunkiem i poczekaj kilka godzin. Zwykle powstanie opuchlizny wypycha drzazgę na zewnątrz. Jeśli system nie zadziała to musisz szukać pomocy u lekarza.

Po zastosowaniu sody oczyszczonej koniecznie spłucz stopę i nałóż krem nawilżający lub wazelinę. Soda podrażnia skórę i możesz mieć niepotrzebne dodatkowe dolegliwości, jeżeli tego nie zrobisz.

Jeżeli jest to zadra w palcu u stopy, to możesz spróbować do niej dosięgnąć i zastosować metody przedstawione wcześniej. Optymalnym rozwiązaniem jest wyciąganie drzazgi pęsetą, ponieważ nie powoduje w skórze żadnych dodatkowych podrażnień ani uszkodzeń. Nie ryzykujemy, że rozwinie się obrzęk, który będzie przeszkadzał w chodzeniu. Oczywiście nie zawsze da się uniknąć bólu, zwłaszcza kiedy drzazga weszła głęboko i już zaczęła powodować opuchliznę lub stan zapalny.

Niektórzy pytając jak wyciągnąć drzazgę mają nadzieję, że nie będą musieli jej wcale wyciągać. Istnieje przekonanie, że drzazga po pewnym czasie wychodzi sama. To nie do końca prawda. Istnieje zagrożenie, że drzazga nie tylko zostanie w ciele, ale spowoduje rozwój stanu zapalnego. Dlatego jeżeli masz zadrę w palcu albo w nodze, to trzeba ją jak najszybciej wyciągnąć.

ikona podziel się Przekaż dalej