Wyciszenie mieszkania - sposoby i koszt

Dlaczego warto wytłumić hałasy w mieszkaniu

Nic tak nie utrudnia życia i stresuje jak hałasy dochodzące przez ścianę z sąsiedniego mieszkania. Zawsze może zdarzyć się głośna impreza czy jakaś wyjątkowa kłótnia u sąsiadów. Jednak dużym problemem staje się życie w mieszkaniu, gdzie dochodzą odgłosy od sąsiadów. Największy problem ma miejsce w nocy, kiedy nie możemy spać z powodu odgłosów. Ale dźwięki dochodzące z mieszkania sąsiadów mogą być irytujące także w ciągu dnia. Przeszkadzają w pracy lub po prostu irytują.

Problem zachodzi również wtedy, gdy chcemy słuchać głośnej muzyki, ćwiczymy przy dźwięku lub uczymy się gry na instrumencie. Musimy wtedy skutecznie wytłumić dźwięki, tak aby nie wywoływały protesty sąsiadów. Nie zawsze mieszkańcy domu ponoszą winę za hałasy. Trudna sytuacja ma miejsce, jeśli mieszkamy blisko trasy szybkiego ruchu lub w głośnej okolicy.

Szczególnie duże problemy z hałasem mają osoby mieszkające w bloku z wielkiej płyty lub w starym budownictwie. Zachodzi wówczas pytanie, czym i jak wyciszyć pokój. Koszt profesjonalnego wyciszenia mieszkania jest dość wysoki. Z reguły jednak wystarczy wygłuszenie jednego pokoju, tego w którym śpimy lub pracujemy. Jeśli mamy problem z sąsiadami, często wystarczy wygłuszenie jednej ściany. W niektórych wypadkach konieczne będzie wyciszenie całego pokoju.

Najlepiej do wyciszenia mieszkania zatrudnić firmę specjalistyczną, która skutecznie ograniczy przenikanie dźwięków. Jednak koszt takiego wyciszenia nie jest mały, zaś niektóre metody powodują zmniejszenie się metrażu pokoju. Czy można wytłumić hałasy samodzielnie, domowymi sposobami? Na temat lepszej organizacji w mieszkaniu wymyślono różne, ciekawe i praktyczne sposoby. Na przykład, jeśli wiemy jak poukładać w szafkach kuchennych, nie tylko zapewnimy sobie więcej miejsca, lecz także oszczędność czasu. Istnieje również szereg domowych sposobów jak wyciszyć pokój.

Jak zapewnić ciszę w mieszkaniu

Ciszę w mieszkaniu uzyskujemy metodą wytłumienia lub wyciszenia. Wytłumienie jest znacznie tańsze, gdyż polega na stworzeniu wystroju wnętrza, które zawiera wiele elementów pochłaniających dźwięk. Do wytłumienia można użyć grube dywany, zasłony, poduszki itp. Jest to niedroga i łatwa do zastosowania metoda, która ma jednak swoje wady. Tą metodą możemy zmniejszyć akustyczność mieszkania, jednak nie wyciszymy głośnych dźwięków i nie uchronimy się od hałasów z zewnątrz. Ponadto są to przedmioty zbierające kurz i będą wymagały większych nakładów na sprzątanie.

Sposoby wyciszenie pokoju:

  • wyciszenie ścian,
  • wyciszenie okien,
  • wyciszenie drzwi,
  • sufit podwieszany.

Przed wyborem metody wyciszenia musimy wyliczyć koszt oraz zaplanować nasze potrzeby. Jeśli hałas dobiega z zewnątrz, wystarczy wyciszyć okna. Jeśli zaś z budynku konieczne może być wyciszenie drzwi oraz ścian. Istnieją różne metody wyciszenia, które można dobrać do naszego budżetu.

Czym i jak wyciszyć pokój skutecznie - metody i koszt wytłumienia hałasu

Wyciszenie okien i drzwi

Sposoby wyciszania okien zależą od naszego budżetu. Najtańszym sposobem wyciszania są okiennice i rolety. Mają one również tą zaletę, że dodatkowo zapewniają większą prywatność i ochronę przed słońcem. Jest to stosunkowo niedrogie i wygodne rozwiązanie, szczególnie przydatne dla mieszkańców ciasno zabudowanych osiedli oraz osób mieszkających na parterze. Jeśli budżet na to pozwala, możemy zdecydować się na wymianę okien, na takie o lepszych parametrach akustycznych.

Stosunkowo niedrogie i łatwe do wykonania jest wyciszenie drzwi od hałasów z klatki schodowej. Popularną metodą są piankowe maty wygłuszające. Maty są bardzo łatwe w montażu. Innym sposobem jest tapicerka drzwiowa, która wygłusza dźwięki.

Wyciszenie ścian i sufitu

W przypadku, kiedy hałasy dobiegają z wewnątrz budynku lub sami generujemy przeszkadzające dźwięki, wyciszenie drzwi i okien nie wystarczy. Musimy wówczas wyciszyć ściany. Mamy do dyspozycji takie metody, jak:

  • ekrany akustyczne,
  • płyty lub panele binarne,
  • wyciszenie wełną mineralną,
  • panele ścienne,
  • tapety,
  • materiały akustyczne.

Najtańszą metodą wyciszenia mieszkania są tapety na ścianach. Są one niedrogie i łatwe do naklejenia samodzielnie. W celu wyciszenia mieszkania wybieramy tapety o porowatej powierzchni i z materiału pochłaniającego dźwięki, na przykład z bawełny. Dostępne są również tapety akustyczne, które są jednak znacznie droższe od tradycyjnych. Tapety te są odporne na mycie, dostępne w wielu wzorach i kolorach, a nawet odpowiednie do samodzielnego malowania. Ich wadą jest wysoka cena. Tapeta wygląda ładnie, maskuje niedoskonałości ściany i świetnie pochłania hałasy, echo, pogłos,

Droższym rozwiązaniem są panele ścienne wypełnione pianką o wysokim stopniu pochłaniania dźwięków. Panele wyglądają bardzo estetycznie i zdobią pokój. Ponadto nie zabierają metrażu w mieszkaniu. Sprawdź także: Wyciszanie drzwi krok po kroku - jak wygłuszyć drzwi wejściowe.

Nowoczesnym, choć kosztownym, rozwiązaniem są panele binarne. Składają się one z płyty z otworami oraz rdzenia tłumiącego w postaci izolacji HDS. Płyty są bardzo cienkie i nie zmniejszają metrażu mieszkania. Ponadto są ładne, estetyczne i pasują do nowoczesnego wystroju wnętrza. Nadają się do samodzielnego montażu.

Najbardziej skuteczną metodą wyciszenia mieszkania, która sprawdzi się jeśli my generujemy dźwięki, na przykład, jeśli dziecko uczy się gry na instrumencie, są ekrany akustyczne. Ekrany te składają się z płyty g-k lub ołowianej, wypełnionej wełną mineralną lub pianką akustyczną. Rozwiązanie to wymaga około 5 - 10 cm przestrzeni od ściany, dlatego też zmniejsza metraż mieszkania. Podobną metodą jest wyciszenie przy pomocy wełny mineralnej. W tym celu wykonuje się lekkie ścianki odsunięte ok. 1 cm od właściwych ścian, zaś przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się wełną mineralną.

Dobrą izolacją z góry jest sufit podwieszany, który nie tylko chroni przed hałasem, lecz także utrzymuje ciepło. Sufit podwieszany sprawia, że nie tworzą się mostki termiczne i akustyczne. Montaż sufitu podwieszanego jest dość trudny, jednak jest to rozwiązanie praktyczne i skuteczne. Dobrym rozwiązaniem są również maty wyciszające, które instaluje się pod podłogą. Maty te umieszczane są pod panelami podłogowymi, dlatego też należy zaplanować ich położenie na etapie remontu mieszkania. Jeśli sąsiadów denerwuje twoje chodzenie po mieszkaniu lub biegające dzieci, możesz zamontować podłogę korkową.

Wszystkie te metody wymagają kosztów oraz znacznych nakładów w wystrój mieszkania. Jeśli w czasie remontu mieszkania zapomniano o akustyce i nie chcemy nic zmieniać w wystroju wnętrza, możemy wykorzystać tkaniny akustyczne, które pochłaniają dźwięki. Z tkanin tych można zrobić zasłony, parawany, obicia, narzuty lub poszewki.

ikona podziel się Przekaż dalej