Jak wyczyścić białe trampki?

Czym i jak umyć białe trampki?

Na skuteczne wyczyszczenie pożółkłych trampek sposobów jest co niemiara. My skupiliśmy się jedynie na sprawdzonych domowych metodach. Jedną z nich jest pasta do zębów. Dzięki niej możemy w bardzo prosty sposób wybielić nasze trampki. Wystarczy delikatnie namoczyć materiał i nałożyć na żółte plamy odrobinę białej pasty. Czyszczenie wykonuje się za pomocą szczoteczki do zębów. Zastosowanie pasty pozwoli wybielić nie tylko materiał, lecz także gumę wokół podeszwy.

Zżółknięte trampki można także skutecznie wyczyścić przy pomocy płynu do mycia naczyń i sody oczyszczonej. Materiał należy odrobinę zwilżyć, a następnie wcierać w niego kolistymi ruchami sodę połączoną z niewielką ilością płynu do naczyń. Powstałą na skutek tarcia brudną pianę zbieramy ręcznikiem papierowym i pozostawiamy trampki do wyschnięcia. Koniecznie należy wystrzegać się słońca, ponieważ to ono powoduje powstawanie nieestetycznych żółtych zacieków. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o praniu butów w pralce.

Skutecznym sposobem będzie także przygotowanie mieszaniny sody oczyszczonej z octem (1:1), którą także należy wcierać w materiał. Po zabiegu wystarczy opłukać tenisówki pod wodą. Niektórzy rekomendują też puder dziecięcy. Jak umyć białe trampki korzystając z tego produktu? To proste wystarczy przygotować mieszankę pudru z wodą (1:1) i wetrzeć ją w zżółknięty materiał. Na koniec suszymy buty, używając suszarki do włosów i strzepujemy z nich kruszący się puder.

Czym jeszcze można wybielić zżółknięte trampki?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, domowych sposobów na czyszczenie białych butów z materiału jest bardzo wiele. Prócz wymienionych powyżej, świetnie sprawdzi się także sól kuchenna oraz zwykłe mleczko do czyszczenia. Gumę można także w prosty sposób wyczyścić wacikiem nasączonym w zmywaczu do paznokci.

Polecanym sposobem na nieskazitelnie białe trampki jest też proszek do pieczenia połączony z płynem do prania. Metodę zdradziła na swoim Twitterze niejaka Sarah Treycy. Post bardzo szybko stał się popularny (udostępniono go ok. 100 tys. razy). Może dlatego, że faktycznie działa? Zgodnie z recepturą, jaką podała internautka, należy połączyć obydwa składniki w proporcji 1:1,5.

W rezultacie powinniśmy uzyskać gęstą konsystencję pasty, którą wystarczy wetrzeć w materiał za pomocą szczoteczki do zębów. Po skończonej czynności należy zmyć pastę pod wodą i wyprać obuwie w pralce. Połączenie ręcznego czyszczenia z praniem w pralce może wydawać się nieco sprzeczne, jednak tak duże zainteresowanie postem utwierdza w skuteczności tego sposobu.

Czyszczenie białych trampków w domu
Jak wyczyścić białe trampki - domowe sposoby na umycie i wypranie butów

W jaki sposób wyprać trampki z materiału, by uniknąć żółtych zacieków?

Pranie białych trampek w pralce powinniśmy wykonać dopiero wówczas, gdy wszystkie domowe sposoby zawiodą. Jest to ostateczny sposób na wyczyszczenie butów. Obuwie prane w pralce szybko ulega zniszczeniu, dlatego drobne zabrudzenia powinniśmy wyczyścić ręcznie. Niekiedy zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie pozostaje nam nic innego, jak wrzucić białe tenisówki do pralki.

Aby prawidłowo wyprać trampki z materiału w pralce, należy w pierwszej kolejności otrzepać je z zalegającego na podeszwach piasku i wyjąć sznurówki. Do bębna pralki koniecznie trzeba wrzucić np. ręcznik bądź ubrania codzienne. Ważne jest, aby były w jasnym kolorze (wtedy nie zafarbują). Pranie samych butów jest niewskazane! Kolejny krok to ustawienie temperatury. Zaleca się najniższą na poziomie 30 stopni. Dopuszczalne jest też delikatne wirowanie.

Po wyciągnięciu butów z pralki należy je wysuszyć. Tutaj także obowiązuje pewna zasada. Nie wystawiajmy białych materiałowych butów na słońce! W przeciwnym razie na materiale pojawią się żółte zacieki. Wskazane jest suszenie obuwia w cieniu. Dla zapominalskich mamy w zanadrzu pewien trik. Wystawiając np. białe conversy do wyschnięcia na słońcu, warto posypać je mąką ziemniaczaną. Dzięki temu uchronimy materiał przed powstaniem zacieków.

Gdy domowe sposoby zawiodą…

W takiej sytuacji sięgamy zwykle po gotowe środki chemiczne. Powinniśmy jednak zachować ostrożność. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by nieodwracalnie zniszczyć białe trampki. Dlatego, zanim zdecydujemy się na czyszczenie z użyciem detergentów, spróbujmy najpierw skorzystać z mniej inwazyjnych domowych sposobów.

Kiedy okaże się, że wyczyszczone w ten sposób trampki nadal nie są tak białe, jak byśmy tego oczekiwali, warto wówczas skorzystać ze specjalnych sprayów o działaniu renowacyjnym. Zadaniem tych profesjonalnych preparatów jest korekta bieli, będąca wynikiem działania intensywnie skoncentrowanego białego pigmentu.

Powyższe rady z pewnością przydadzą się w wielu sytuacjach. Dzięki wskazówkom, jak wyczyścić białe trampki domowymi sposobami, nie będziecie musieli się już zastanawiać nad tym, czy obuwie będzie praktyczne. Pozostanie nam jedynie radość z posiadania białych trampek. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem białych conversów, zrób to!

ikona podziel się Przekaż dalej