Czym wyczyścić nubuk?

Nubuk, podobnie jak zamsz, nie jest łatwy w pielęgnacji. Nawet najmniejsze plamki i zarysowania są bardzo widoczne na nubukowych butach. Wiele osób kupujących buty z nubuku, nawet nie zastanawia się nad tym, czy czyszczenie będzie sprawiało im kłopot. Kierują się bowiem wyłącznie aspektem wizualnym.

Na szczęście w awaryjnych sytuacjach na ratunek przychodzą domowe sposoby, dzięki którym można szybko i skutecznie wyczyścić buty zamszowe czy nubukowe. Zastosowanie ma tutaj na przykład skórka od chleba. Dzięki tej metodzie możemy dosłownie „wyczesać” brud z powierzchni butów.

Z kolei czyszczenie nubuku z tłustych plam można wykonać przy pomocy talku. Innym sprawdzonym sposobem jest też roztwór z 10% octu. Pamiętajmy też, że zanim zabierzemy się za czyszczenie nubuku, warto wyposażyć się w specjalną szczotkę, która służy też do czyszczenia butów z zamszu.

Jak wyczyścić buty z nubuku?

Czy dozwolone jest pranie butów z nubuku? Otóż buty z nubuku, podobnie jak buty zamszowe, absolutnie nie mogą być prane. Czynność ta mogłaby je tylko zniszczyć. Dlatego, aby wyczyścić nubuk, warto skorzystać z domowych sposobów lub gotowych preparatów (np. specjalnych pianek czy sprayów).

Czyszczenie butów z nubuku domowymi sposobami jest bardzo skuteczne. Bardzo dobrze sprawdzają się miękkie szczoteczki i tym podobne sposoby.
Jak wyczyścić buty z nubuku - praktyczne porady, domowe sposoby, polecane preparaty

Jak wyczyścić buty z nubuku? Zasada numer jeden – zawsze robimy to na sucho! Najpierw szczotkujemy obuwie specjalną szczotką z żyłkowym włosiem. Dzięki tej czynności zaschnięta ziemia i kurz skutecznie się wykruszą. Szczotkę może zastąpić wspomniana już wcześniej skórka od chleba.

Tłuste plamy pocieramy natomiast ściereczką namoczoną w 10% roztworze wody i octu. Białe zacieki z soli także stanowią częsty problem, zwłaszcza zimą. W tym przypadku wystarczy wyszorować obuwie szczotką namaczaną w roztworze wody i kilku kropel płynu do naczyń.

Pielęgnacja obuwia z nubuku – jak je konserwować?

Wiemy już, czym wyczyścić nubuk. Jednak pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie: w jaki sposób pielęgnować takie obuwie? W tej sytuacji posłużą nam specjalne preparaty, przeznaczone do nubuku i zamszu. Są to np. spraye i pianki Coccine, które znajdziemy w sieci salonów CCC.

W sprzedaży dostępne są również tzw. renowatory, które odświeżają oraz wyrównują kolor obuwia. Dzięki zastosowaniu tych ochronnych preparatów, buty z nubuku odzyskują efekt puszystej powierzchni. Ponadto, preparaty nie blokują przypływu powietrza, przez co stopa mniej się poci.

Dzięki powyższym wskazówkom odwieczny problem jak wyczyścić buty z nubuku? to już przeszłość. Pamiętajmy zatem, że pranie butów z nubuku odbywać się może wyłącznie na sucho. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że buty odwdzięczą się nam nienagannym wyglądem i posłużą tym samym przez długi czas.

ikona podziel się Przekaż dalej