Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

1. Powietrze do czyszczenia klawiatury

Jeżeli chcesz skorzystać z tej metody, będziesz musiał przygotować:

  • wodę
  • alkohol izopropylowy
  • sprężone powietrze (takie do czyszczenia laptopa)
  • tkaninę, jaka nie będzie zostawiać kłaczków

Na samym początku powinieneś wyjąć z urządzenia płyty i pendrivy, jakie się w nim znajdują. Następnie wyłącz laptop i odłącz kabel go zasilający. Dokoła wszystkich klawiszy zacznij wdmuchiwać sprężone powietrze, jednolitym strumieniem. Najlepiej będzie umieścić urządzenie tuż nad koszem do śmieci, aby prosto do kosza wyfrunęły wszystkie brudy i zanieczyszczenia oraz okruszki, jakie się tam znalazły. Kolejnym krokiem będzie przetarcie każdego zakamarka wokół klawiatury i touchpada – możesz to zrobić przy użyciu wilgotnej szmatki, która nie może się strzępić. Namocz ją jednak uprzednio w wodzie albo alkoholu izopropylowym (wykręć!).

Pora na czyszczenie klawiatury! Użyj w tym celu szmatki nasączonej w wodzie lub alkoholu – powinna ona zostać najpierw wypłukana i wykręcona. Klawisze należy wytrzeć z wierzchu oraz szmatką zdrapać nieczystości, jakie mogły przykleić się do nich. Zaczekaj, aż urządzenie wyschnie – laptop potraktowany szmatką namoczoną w wodzie wysycha nawet… kilka godzin! Wówczas dopiero po takim czasie będziesz mógł ponownie „odpalić” urządzenie.

2. A może powietrze do czyszczenia klawiatury + śrubokręty?

To kolejny sposób na to, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie – z tą różnicą, że tutaj pojawia się również rozbieranie klawiatury. Aby jednak zrobić to dobrze, trzeba będzie najpierw zrobić zdjęcie klawiatury (od góry) – wówczas wiadomo, jak wygląda mocowanie klawiszy i jak się… nie pomylić z ich wsadzeniem na swoje miejsce! Należy najpierw odwrócić klawiaturę i „wytrząsnąć” z niej wszelakie okruchy, a także brud. Możesz również użyć do tego pędzla z włosiem, jaki usuwa zanieczyszczenia pod klawiszami.

Teraz trzeba zdemontować klawisze za pomocą płaskiego śrubokręta. Jeśli nie chcesz ich przypadkiem zarysować, załóż na końcówkę narzędzia… taśmę klejącą. Klawisze trzeba podważać, aż wyskoczą z prowadnic. Brud usuniesz sprężonym powietrzem, a wilgotną ścierką zmyjesz pozostałe zanieczyszczenia. Jeżeli są jakieś trudno dostępne miejsca, wyczyść je patyczkiem do ucha.

Czyszczenie klawiatury sprawdzonymi sposobami

3. Dokładne mycie klawiatury płynem do naczyń

Rozbieranie klawiatury to nie jedyny proces, jaki wymaga pracy i… cierpliwości. Również samo czyszczenie klawiszy jest bardzo czasochłonne. Jeżeli klawisze będą mocno zanieczyszczone, należy przygotować miskę z ciepłą wodą, wymieszaną z płynem do naczyń. Klawisze trzeba „kąpać” w niej przed około pół godziny – choć i dłuższa kąpiel nie zaszkodzi. Następnie należy każdy jeden klawisz dokładnie wytrzeć i pozostawić do wyschnięcia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu monitora?

Czyszczenie klawiatury w laptopie, czyli porady jak wyczyścić klawiaturę w laptopie, domowe sposoby na szybkie i skuteczne wyczyszczenie klawiatury
Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? Oto 4 sprawdzone sposoby

Pamiętaj, że na starsze klawisze negatywnie może podziałać promieniowanie słoneczne! Przez to mogą nawet zmienić swoją barwę czy kolor. Prawda jest również taka, że pożółkłych klawiszy nie umyjesz zupełnie… żadnym specjalnym preparatem.

4. Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie, gdy jest mocno zabrudzona?

Czy zdarzyło się, że ubrudziłeś klawiaturę jedzeniem albo napojem? Niestety, zwykła ściereczka na niewiele się tu przyda! Jeżeli chcesz, aby klawiatura zalśniła dawnym blaskiem, będzie trzeba wyłączyć laptop i zabrać się do szybkiego czyszczenia! Klawiatura nadal jest mokra od rozlanej herbaty czy kawy? Szybko połóż na niej papierowy ręcznik, aby wchłonął on wilgoć znajdującą się na klawiszach i między nimi. Warto będzie użyć w tym celu nawilżanych ściereczek antystatycznych albo zwyczajnych do sprzątania (antybakteryjnych).

Brud znalazł się w szczelinach klawiatury? A więc najlepiej będzie go wydmuchać sprężonym powietrzem lub odkurzaczem (ostrożnie!). Plamy, jakie zaschły na klawiaturze, możesz doczyścić delikatnie zwilżonym i odciśniętym wacikiem kosmetycznym albo patyczkiem higienicznym. Z kolei za pomocą pędzelka albo miotełki do kurzu pozbędziesz się… nie przyklejonych do klawiszy drobinek brudu i kurzu.

Czyszczenie klawiatury - ważne informacje

Pamiętaj, że czyszczenie klawiatury powinno się wykonywać dość często – a już najlepiej codziennie po pracy z urządzeniem. Czyść klawisze (chociaż z zewnątrz) przynajmniej raz w tygodniu, a gruntowne czyszczenie przeprowadzaj raz na kilka tygodni czy też wówczas, gdy mocno ubrudzisz laptop.

Nie zapomnij również, że płaskie klawisze będzie ciężej zdemontować, jak te wystające. Wyciągaj je więc wyłącznie, gdy jest to konieczne. Jak widzisz, sposoby są różne – trzeba jednak je umiejętnie dobrać do stopnia zabrudzenia klawiatury oraz jej… konstrukcji.

ikona podziel się Przekaż dalej