Czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Jak czyścić klimatyzację w samochodzie - metody

Czysta klimatyzacja pozwala na niezakłóconą cyrkulację chłodnego i świeżego powietrza. Ale co najważniejsze, uniemożliwia również rozprzestrzenianiu się szkodliwych drobnoustrojów w zamkniętej kabinie pojazdu. Zaniedbana klimatyzacja stwarza doskonałe warunki, w których rozwijają się pleśnie, grzyby, roztocza i inne drobnoustroje. Jednak to nie wszystko. Pomimo że filtr powietrza wychwytuje większość zanieczyszczeń, to nadal trzeba zwracać uwagę na okresowe czyszczenie klimatyzacji samochodowej. Filtr powietrza i jego nienaganny stan techniczny ma ogromne znaczenie, gdy uruchomiona zostanie cyrkulacja powietrza w obieg wewnętrzny. Źle przeprowadzone czyszczenie i odgrzybianie klimy może mieć szkodliwe skutki dla jej użytkowników.

Jeśli nie chcemy oddawać auta do serwisu zajmującego się układami klimatyzacji i ich serwisowaniem, możemy samodzielnie przeprowadzić czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji. Jednak przed tą czynnością musimy dokładnie poznać budowę klimy samochodowej i metody jej serwisowania dla zachowania pełnej sprawności klimy.

Jakkolwiek skraplacz w samochodzie nie wymaga zazwyczaj specjalnego czyszczenia, gdyż automatycznie oczyszcza się z brudu poprzez przepływ powietrza, to już parownik wymaga specjalnej dbałości o jego stan. Jako metody oczyszczania stosuje się nadmuch sprężonego powietrza. W ten sposób oczyszcza się parownik z kurzu, pyłów zalegających pomiędzy jego żeberkami. Można również zastosować bardziej zaawansowaną metodę ultradźwiękową. Metoda ultradźwiękowa, prócz usuwania kurzu, brudu i pyłów, ma za zadanie niszczyć szkodliwe mikroorganizmy i grzyby.

Parownik jest elementem układu klimatyzacji, który pracuje w środowisku bardzo wilgotnym. Dzieje się tak ze względu na różnice temperatur, gdyż czynnik chłodzący ma ujemną temperaturę, a we wnętrzu auta panuje temperatura dodatnia. Zawsze pomiędzy samym parownikiem a kabiną znajduje się filtr powietrza, zwany filtrem kabinowym. Zapewnia on cyrkulację czystego i świeżego powietrza, sam jednak jest narażony na wilgoć i tym samym na rozwój szkodliwych i niepożądanych mikroorganizmów oraz grzybów i pleśni. A może zainteresuje cię także czyszczenie klimatyzacji domowej krok po kroku?

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej - aerozole i ozonowanie

Inną metodą utrzymania klimy samochodowej w czystości jest zastosowanie środków chemicznych w postaci aerozoli. Jest to metoda tradycyjna, ale ma pewne niedoskonałości i po niedługiej eksploatacji znów koniecznością staje się ponowne czyszczenie klimatyzacji. Oczywiście występuje mnóstwo środków chemicznych w aerozolach, które skutecznie usuwają pleśnie i grzyby z parownika i filtra kabinowego. Niwelują również nieprzyjemny zapach i zapewniają skuteczne odkażanie podzespołów klimatyzacji samochodowej.

Do metod czyszczenia klimatyzacji samochodowej zaliczyć należy jeszcze metodę zwaną ozonowaniem. Nie wymaga środków chemicznych, a wszelkie zanieczyszczenia usuwane są przy pomocy wytwarzanego ozonu. Zawarty w urządzeniu promiennik UV dodatkowo usuwa bakterie, grzyby i pleśnie.

Metody tu przedstawione różnią się między sobą, ale też trudno wybrać jedną najlepszą. Wszystko zależy od możliwości użytkownika i zasobności jego portfela. Czasem występuje konieczność ingerencji w układ klimatyzacji, jak choćby demontaż i wymiana filtra kabinowego. Optymalnym wyjściem, które skupia w sobie te przedstawione powyżej metody, jest bez wątpienia zastosowanie urządzenia ultradźwiękowego. Przy pomocy detergentu skutecznie i trwale usuwa wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne. Metodą ultradźwiękową osiąga się te same wyniki, które daje metoda tradycyjna, a przy tym zapewnia odkażanie, odświeżanie i odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie.

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie jest możliwe za pomocą specjalnych szczotek, pędzelków i odpowiednich detergentów i środków do dezynsekcji.
Jak wyczyścić klimatyzację samochodową? Sprawdzone sposoby

Czym czyścić klimatyzację w aucie? Najlepsze preparaty

Jeśli chodzi o preparaty, które zapewniają skuteczne czyszczenie klimatyzacji samochodowej, zapewniając odkażanie i odgrzybianie, używa się specjalnych środków chemicznych. Może to być pianka lub odgrzybiacz układu klimatyzacji. Można również połączyć środki chemiczne z metodą ultradźwiękową, co zapewni właściwe czyszczenie i odgrzybianie oraz zlikwiduje nieprzyjemny zapach z klimy w samochodzie.

Jak wiadomo, na parowniku gromadzi się mnóstwo bakterii chorobotwórczych, roztoczy, a nawet martwych owadów.  Tak więc czyszczenie klimatyzacji samochodowej za pomocą środków chemicznych, jak choćby aerozoli do parowników, daje oczekiwane efekty.

Poza tym są dostępne preparaty i środki dedykowane oraz kompleksowe zestawy, które zapewniają odkażanie układu klimatyzacji. Usuwają one nieprzyjemny zapach oraz dbają o utrzymanie świeżości powietrza, kiedy wykorzystywany jest obieg wewnętrzny.

Dezynfekcja klimatyzacji samochodowej

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej to przede wszystkim dezynfekcja, czyli odkażanie. Tutaj należy pozbyć się pleśni i grzybów, a także roztoczy i wszelkich drobnoustrojów, które wpłyną niekorzystnie na warunki w aucie.

Dezynfekcja klimatyzacji samochodowej może być przeprowadzona za pomocą preparatów na bazie chloru, który to skutecznie odkaża parownik układu klimatyzacji. Dzięki temu likwiduje bakterie rozwijające się w wilgotnych warunkach, co ma wpływ na samopoczucie ludzi bardziej wrażliwych.

Dezynfekcja klimatyzacji samochodowej nie ogranicza się do usunięcia bakterii, grzybów, pleśni i pajęczaków. Kompleksowa obsługa klimy w samochodzie to także sprawdzanie pod względem technicznym układu klimatyzacji. Niedobory czynnika chłodniczego polepszają bowiem warunki dla rozwoju niechcianych drobnoustrojów na parowniku.

Czyszczenie i odgrzybianie klimy w samochodzie

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej to nie tylko dezynfekcja klimatyzacji samochodowej, ale również usuwanie pleśni i grzybów. Do tego celu niezbędny jest właściwy odgrzybiacz. Jest to bardzo ważne między innymi dlatego, że wszelkie pleśnie wpływają bardzo niekorzystnie na stan zdrowia i rozsiewając zarodniki, mogą wręcz zatruwać organizm.

Odgrzybianie klimatyzacji ma za zadanie uniemożliwienie namnażania się grzybów w przewodach i kanałach powietrznych w aucie. Dzięki temu możliwe jest odświeżanie powietrza, aby nieprzyjemny zapach przeszkadzał podczas jazdy w samochodzie. Odgrzybianie klimatyzacji prócz walorów użytkowych, niesie z sobą przede wszystkim komfort jazdy.

Dezynfekcja klimatyzacji samochodowej oraz odgrzybianie klimatyzacji wymaga używania środków chemicznych. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie układu klimatyzacji w bardzo dobrym stanie technicznym. Wówczas cały system klimatyzowania działa długo, bezawaryjnie i jest optymalnie wydajny dla użytkownika.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny