Jak wyczyścić mikrofalówkę? Niezawodny domowy sposób

Najczęstszym zabrudzeniem, z jakim mamy do czynienia w trakcie czyszczenia mikrofali, jest tłuszcz i nieprzyjemny zapach. Bardzo często codzienny pośpiech sprawia, że starcza nam czasu jedynie na podgrzanie posiłku. Natomiast czyszczenie mikrofali świadomie lub nie, zwykle pomijamy. W wyniku takiego „zaniedbania” resztki jedzenia, tłuszcz oraz nieprzyjemne zapachy osadzają się na dobre we wnętrzu naszej kuchenki mikrofalowej.

Wtedy, gdy sytuacja wymaga interwencji, bardzo pomocne okazują się sprawdzone domowe sposoby. W czyszczeniu bardzo przydatna będzie cytryna. Dzięki niej rozpuścimy i zetrzemy ściereczką zalegający w mikrofali tłuszcz i brud. Jak wyczyścić mikrofalówkę cytryną? To dziecinnie proste. Wystarczy, że podzielimy cytrynę na kilka części i włożymy do niewielkiej miseczki z wodą, którą ustawimy we wnętrzu mikrofali. Urządzenie ustawiamy na ok. 5 minut. Dzięki tej metodzie o wiele łatwiej usuniemy tłuszcz, a na dodatek w środku pozostanie przyjemny zapach. A może zainteresuje cię także artykuł o czyszczeniu piekarnika?

Znacznie mniej problemów sprawia mycie talerza obrotowego. Prawdę mówiąc, to przysłowiowa „bułka z masłem”. Wystarczy tylko wyjąć talerz z mikrofali i umyć go za pomocą płynu do naczyń dokładnie w taki sam sposób jak inne naczynia. Niektórzy producenci kuchenek mikrofalowych dopuszczają także opcję mycia talerza w zmywarce, jednak jeśli nie ma w instrukcji takiej informacji, to nie warto ryzykować. W czyszczeniu mikrofali świetnie sprawdzi się również ocet i soda.

Jak umyć mikrofalówkę octem i sodą?

Każda gospodyni doskonale wie, że ocet ma znakomite właściwości odkażające. W związku z tym bardzo często i chętnie wykorzystywany jest do czyszczenia różnych powierzchni (np. przemywa się nim wnętrze lodówki). Produkt ten wspaniale czyści, a także ma zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Dlatego dzięki niemu możemy wyeliminować np. zapach spalenizny z wnętrza mikrofali.

Najlepsze sposoby na wyczyszczenie mikrofalówki polegają na zastosowaniu rzeczy, które każdy ma w domu. Dobrze sprawdza się woda z cytryną czy octem.
Jak wyczyścić mikrofalówkę - najlepsze sposoby na mycie mikrofali

Kuchenkę mikrofalową czyścimy za pomocą roztworu szklanki wody i szklanki octu (proporcje 1:1, a więc równie dobrze może to być 2 szklanki octu na 2 szklanki wody). Oczyszczenie mikrofalówki octem polega na wstawieniu miski z mieszaniną na kilka minut do wnętrza urządzenia (podobnie jak w przypadku cytryny). Po upływie wyznaczonego czasu wystarczy otworzyć mikrofalę i wytrzeć jej wnętrze szmatką.

Bardzo trudne i tłuste zabrudzenia skutecznie usuniemy zwykłą sodą oczyszczoną. To kolejny produkt, który ma niezwykłe właściwości czyszczące. Zasada działania jest niemal identyczna jak w poprzednich przypadkach. Do szklanki z wodą wsypujemy 2 – 3 łyżki sody oczyszczonej i mieszamy do rozpuszczenia. Następnie wstawiamy szklankę do włączonej mikrofali na ok. 5 min. Po tym czasie wystarczy tylko otworzyć urządzenie i wytrzeć jego wnętrze czystą szmatką.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Przydatne wskazówki

Pamiętajmy, że samo oczyszczenie mikrofalówki octem, sodą czy cytryną nie wystarczy. Musimy zadbać także o czystość talerza obrotowego, obudowy oraz wentylatorów. Te ostatnie skutecznie wyczyścimy np. odkurzaczem. Natomiast obudowę z łatwością wyczyścimy niemal każdym sposobem. Sprawdzi się zarówno przyrządzona do czyszczenia wnętrza mikstura, jak i odrobina zwykłego płynu do mycia naczyń. Wystrzegajmy się tylko korzystania z druciaków!

W sytuacji, gdy chcemy wymienić starą kuchenkę mikrofalową na nową, warto porównać funkcje wybranych modeli. W codziennym użytkowaniu o wiele praktyczniejsza będzie taka mikrofala, która ma zdolność automatycznego usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Po przeczytaniu powyższego artykułu chyba nikt nie będzie miał już żadnych wątpliwości co do tego, jak wyczyścić mikrofalówkę. Kuchenka mikrofalowa to przecież urządzenie, w którym niemal codziennie podgrzewamy posiłki. Dlatego używanie jakichkolwiek środków chemicznych mogłoby okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny